Niedziela, 11 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Filipa, Leona
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2021-03-01, 16:27 Jolanta Fischer, Marcin Doliński, Michał Zaręba/Redakcja

Szczątków nie odnaleziono. Płk. Ciepliński i inni Wyklęci uhonorowani w regionie [wideo, zdjęcia]

Tablica ku czci płk. Łukasza Cieplińskiego została odsłonięta na terenie Komendy Garnizonu Bydgoszcz/fot. Filip Kowalkowski, mat. UM
Tablica ku czci płk. Łukasza Cieplińskiego została odsłonięta na terenie Komendy Garnizonu Bydgoszcz/fot. Filip Kowalkowski, mat. UM
Na terenie garnizonu w Bydgoszczy odsłonięto w poniedziałek tablicę poświęconą płk. Łukaszowi Cieplińskiemu - bohaterowi września, kawalerowi orderu Virtuti Militari, skazanemu przez komunistów na pięciokrotną karę śmierci.
To nieprzypadkowe miejsce. Łukasz Ciepliński spędził w Bydgoszczy trzy lata swojego życia. Właśnie tutaj służył w 62. Pułku Piechoty. W 1939 roku walczył w obronie przedmościa. Hołd bohaterowi oddali m.in. marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

„Odbiorą mi tylko życie, a to nie jest najważniejsze”
- Ta uroczystość wyzwala w nas najgłębszą potrzebę refleksji nad losami naszej ojczyzny. Spory, które dziś toczymy w świetle ofiar poniesionych przez naszych przodków, wydają się wręcz groteskowe - mówił marszałek Piotr Całbecki. - Łukasz Ciepliński był człowiekiem odważnym i niezłomnym; patriotą, który dla ojczyzny, dla jej wolności i suwerenności, poświęcił życie. To dzięki takim jak on zachowaliśmy narodowego ducha i narodową godność. To dzięki nim żyjemy dziś w wolnym kraju. Tym, co jesteśmy im winni, jest nasza pamięć – podkreślał.

- Ważne jest, aby przesłanie Łukasza Cieplińskiego szło w następne pokolenia Polaków. W jednym z grypsów, które powstały w celi śmierci tak pisał on do syna: „Odbiorą mi tylko życie, a to nie najważniejsze” - przypominał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Miał połknąć medalik, by ułatwić identyfikację zwłok
Do bydgoskiego 62. Pułku Piechoty, w szeregach którego Łukasz Ciepliński walczył we wrześniu’39 nad Bzurą i w Kampinosie, trafił krótko przed drugą wojną światową jako podporucznik, świeży absolwent podchorążówki. Za męstwo w walce podczas przebijania się na odsiecz oblężonej przez Niemców Warszawie został odznaczony Orderem Virtuti Militari - dowodzący armią „Poznań” generał Tadeusz Kutrzeba odpiął order od własnego munduru, by nim odznaczyć odważnego oficera. Walczył w obronie stolicy, a po kapitulacji przedostał się na Węgry, by wrócić do okupowanego kraju jako organizator podziemnej armii. Przeżył potem jeszcze: aresztowanie przez Niemców, ucieczkę z więzienia, konspirację, akcje bojowe i wywiadowcze Armii Krajowej, uruchomienie konspiracyjnej fabryki broni, udział w leśnych oddziałach po zakończeniu wojny i objęciu w Polsce władzy przez ludzi wiernych Moskwie i nieludzkiej ideologii, wreszcie aresztowanie przez komunistyczną bezpiekę.

- Powojenna polska rzeczywistość nie była przyjazna takim jak on. Żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego trafiali do stalinowskich więzień, byli torturowani, zabijani w ubeckich katowniach strzałem w tył głowy i chowani w bezimiennych grobach. Taki los był też udziałem pułkownika Cieplińskiego, skazanego w 1950 roku na karę śmierci za „zdradę narodu polskiego”. Wyrok wykonano 1 marca 1951 – przypomina Urząd Marszałkowski. Choć przed swoją śmiercią najprawdopodobniej połknął medalik z Matką Boską Ostrobramską, by ułatwić identyfikację, jego szczątków nadal nie udało się odnaleźć.

Ufundowana przez samorząd województwa poświęcona mu tablica została odsłonięta na terenie bydgoskiej Komendy Garnizonu przy ul. Warszawskiej 10. Wcześniej odbyły się uroczystość złożenia kwiatów na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej i Msza św. w bydgoskim kościele garnizonowym.

Hołd dla Wyklętych w Toruniu i Lipinkach
Uroczystości w hołdzie żołnierzom podziemia niepodległościowego odbywały się również w Toruniu, gdzie marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz prezydent Michał Zaleski złożyli kwiaty pod poświęconą Żołnierzom Wyklętym tablicą na skwerze przed Muzeum Etnograficznym.

O Żołnierzach Wyklętych pamiętano także w Lipinkach w Borach Tucholskich. Dla lokalnej społeczności to ważne miejsce, bowiem to tu - w środku lasu, w 1946 roku partyzanci - wśród nich Jan Sikorski ps. „Wilk” -stoczyli krwawą bitwę z uzbrojonym oddziałem Urzędu Bezpieczeństwa. Zginęło wówczas 5 osób, w tym Jan Sikorski - leśniczy z Borów Tucholskich.
Relacja z odsłonięcia tablicy ku czci płk. Cieplińskiego. Mówią marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz
Relacja z uroczystości w Lipinkach
Relacja z uroczystości w Toruniu. Mówi marszałek Sejmu Elżbieta Witek
Tablica ku czci płk. Łukasza Cieplińskiego została odsłonięta na terenie Komendy Garnizonu Bydgoszcz/wideo: Jolanta Fischer
Relacja z uroczystości w Toruniu/wideo: Michał Zaręba

Wiadomości lokalne

2021-04-11, godz. 17:04 Ogień z hali przeniósł się na pole. Pożar w Dąbrowie koło Nowej Wsi Wielkiej Pożar hali do produkcji peletu w Dąbrowie koło Nowej Wsi Wielkiej pod Bydgoszczą. » więcej 2021-04-11, godz. 16:31 Urządzili zasadzkę na dwóch pedofilów. Zatrzymali ich i przekazali policjantom Dwaj pedofile zatrzymani przez bydgoskich policjantów, a wszystko dzięki organizacji tropiącej podobnych przestępców. Do zdarzeń doszło w czwartek wieczorem i ... » więcej 2021-04-11, godz. 13:29 Pies nie miał siły wstać, nie jadł od tygodnia. Była interwencja, ale nie przeżył Był wyczerpany do tego stopnia, że nie mógł stać na własnych nogach. Toruńskie Towarzystwo Ochrony Praw Zwierząt -  po anonimowym zgłoszeniu  - odebrało inter ... » więcej 2021-04-11, godz. 11:52 Nie było wolnej karetki, więc poleciał śmigłowiec. Akcja w Bydgoszczy Jeden z mieszkańców bydgoskich Bartodziejów ciężko zachorował i wezwał karetkę. Poleciało do niego Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. » więcej 2021-04-11, godz. 07:45 8760 godzin programu rocznie, 41 dziennikarzy. Świętujemy Polski Dzień Radia Równo 98 lat temu Stowarzyszenie Radiotechników Polskich wydało opinię do wytycznych ustawy radiotelegraficznej. Był to ważny krok w powstaniu polskiego radia ... » więcej 2021-04-10, godz. 19:39 Na pasie awaryjnym autostrady A1 zapalił się samochód Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy jadący autostradą A1 w okolicach miejscowości Grupa, gdzie zapaliło się auto. Ruch w kierunku Gdańska odbywał się ... » więcej 2021-04-10, godz. 16:13 Krew jest potrzebna zawsze. Leśnicy z regionu postanowili pomóc Kujawsko-pomorscy leśnicy oddawali w piątek (09.04.) krew, w ramach akcji 'Leśne osocze, leśna krew' organizowanej przez Lasy Państwowe we współpracy z Narodo ... » więcej 2021-04-10, godz. 14:40 Nie ma kolejnych zakażeń bakterią New Delhi w szpitalu w Ciechocinku Są już wyniki badań. W grupie ponad 20 pacjentów nie stwierdzono obecności patogenu New Delhi opornego na antybiotyki. Przypomnijmy, że wcześniej bakteria ta ... » więcej 2021-04-10, godz. 12:44 Mieszkańcy Torunia mogą dziś "Posadzić drzewo dla pokoleń" Na Barbarce czekają sadzonki różnych gatunków drzew przygotowane przez Lasy Państwowe. Rośliny rozdawane są bezpłatnie. Można po nie przychodzić do godz. 14:0 ... » więcej 2021-04-10, godz. 12:08 Po kontroli, NFZ upomniał szpital w Ciechocinku za szczepienie poza kolejnością Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny w Ciechocinku kilka miesięcy temu zaszczepił grupę naukowców UMK, w tym posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego. NFZ ... » więcej
1234567