Czwartek, 24 czerwca 2021 r.   Imieniny: Jana, Danuty / Nadano pierwszy odcinek Pokrzyw nad Brdą (1945)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Wiscop
2021-03-01, 16:27 Jolanta Fischer, Marcin Doliński, Michał Zaręba/Redakcja

Szczątków nie odnaleziono. Płk. Ciepliński i inni Wyklęci uhonorowani w regionie [wideo, zdjęcia]

Tablica ku czci płk. Łukasza Cieplińskiego została odsłonięta na terenie Komendy Garnizonu Bydgoszcz/fot. Filip Kowalkowski, mat. UM
Tablica ku czci płk. Łukasza Cieplińskiego została odsłonięta na terenie Komendy Garnizonu Bydgoszcz/fot. Filip Kowalkowski, mat. UM
Na terenie garnizonu w Bydgoszczy odsłonięto w poniedziałek tablicę poświęconą płk. Łukaszowi Cieplińskiemu - bohaterowi września, kawalerowi orderu Virtuti Militari, skazanemu przez komunistów na pięciokrotną karę śmierci.
To nieprzypadkowe miejsce. Łukasz Ciepliński spędził w Bydgoszczy trzy lata swojego życia. Właśnie tutaj służył w 62. Pułku Piechoty. W 1939 roku walczył w obronie przedmościa. Hołd bohaterowi oddali m.in. marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

„Odbiorą mi tylko życie, a to nie jest najważniejsze”
- Ta uroczystość wyzwala w nas najgłębszą potrzebę refleksji nad losami naszej ojczyzny. Spory, które dziś toczymy w świetle ofiar poniesionych przez naszych przodków, wydają się wręcz groteskowe - mówił marszałek Piotr Całbecki. - Łukasz Ciepliński był człowiekiem odważnym i niezłomnym; patriotą, który dla ojczyzny, dla jej wolności i suwerenności, poświęcił życie. To dzięki takim jak on zachowaliśmy narodowego ducha i narodową godność. To dzięki nim żyjemy dziś w wolnym kraju. Tym, co jesteśmy im winni, jest nasza pamięć – podkreślał.

- Ważne jest, aby przesłanie Łukasza Cieplińskiego szło w następne pokolenia Polaków. W jednym z grypsów, które powstały w celi śmierci tak pisał on do syna: „Odbiorą mi tylko życie, a to nie najważniejsze” - przypominał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Miał połknąć medalik, by ułatwić identyfikację zwłok
Do bydgoskiego 62. Pułku Piechoty, w szeregach którego Łukasz Ciepliński walczył we wrześniu’39 nad Bzurą i w Kampinosie, trafił krótko przed drugą wojną światową jako podporucznik, świeży absolwent podchorążówki. Za męstwo w walce podczas przebijania się na odsiecz oblężonej przez Niemców Warszawie został odznaczony Orderem Virtuti Militari - dowodzący armią „Poznań” generał Tadeusz Kutrzeba odpiął order od własnego munduru, by nim odznaczyć odważnego oficera. Walczył w obronie stolicy, a po kapitulacji przedostał się na Węgry, by wrócić do okupowanego kraju jako organizator podziemnej armii. Przeżył potem jeszcze: aresztowanie przez Niemców, ucieczkę z więzienia, konspirację, akcje bojowe i wywiadowcze Armii Krajowej, uruchomienie konspiracyjnej fabryki broni, udział w leśnych oddziałach po zakończeniu wojny i objęciu w Polsce władzy przez ludzi wiernych Moskwie i nieludzkiej ideologii, wreszcie aresztowanie przez komunistyczną bezpiekę.

- Powojenna polska rzeczywistość nie była przyjazna takim jak on. Żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego trafiali do stalinowskich więzień, byli torturowani, zabijani w ubeckich katowniach strzałem w tył głowy i chowani w bezimiennych grobach. Taki los był też udziałem pułkownika Cieplińskiego, skazanego w 1950 roku na karę śmierci za „zdradę narodu polskiego”. Wyrok wykonano 1 marca 1951 – przypomina Urząd Marszałkowski. Choć przed swoją śmiercią najprawdopodobniej połknął medalik z Matką Boską Ostrobramską, by ułatwić identyfikację, jego szczątków nadal nie udało się odnaleźć.

Ufundowana przez samorząd województwa poświęcona mu tablica została odsłonięta na terenie bydgoskiej Komendy Garnizonu przy ul. Warszawskiej 10. Wcześniej odbyły się uroczystość złożenia kwiatów na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej i Msza św. w bydgoskim kościele garnizonowym.

Hołd dla Wyklętych w Toruniu i Lipinkach
Uroczystości w hołdzie żołnierzom podziemia niepodległościowego odbywały się również w Toruniu, gdzie marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz prezydent Michał Zaleski złożyli kwiaty pod poświęconą Żołnierzom Wyklętym tablicą na skwerze przed Muzeum Etnograficznym.

O Żołnierzach Wyklętych pamiętano także w Lipinkach w Borach Tucholskich. Dla lokalnej społeczności to ważne miejsce, bowiem to tu - w środku lasu, w 1946 roku partyzanci - wśród nich Jan Sikorski ps. „Wilk” -stoczyli krwawą bitwę z uzbrojonym oddziałem Urzędu Bezpieczeństwa. Zginęło wówczas 5 osób, w tym Jan Sikorski - leśniczy z Borów Tucholskich.
Relacja z odsłonięcia tablicy ku czci płk. Cieplińskiego. Mówią marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz
Relacja z uroczystości w Lipinkach
Relacja z uroczystości w Toruniu. Mówi marszałek Sejmu Elżbieta Witek
Tablica ku czci płk. Łukasza Cieplińskiego została odsłonięta na terenie Komendy Garnizonu Bydgoszcz/wideo: Jolanta Fischer
Relacja z uroczystości w Toruniu/wideo: Michał Zaręba

Wiadomości lokalne

2021-06-23, godz. 21:20 Księża z diecezji zmieniają parafie po dorocznych roszadach personalnych Administrator Diecezji Bydgoskiej, bp. Wiesław Śmigiel zdecydował o przenosinach kilku księży - wikariuszy do innych parafii, natomiast trzech kapłanów senior ... » więcej 2021-06-23, godz. 20:30 W tym szpitalu powstało przytulne miejsce spotkań dzieci i rodziców [galeria] Na oddziale dziecięcym Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu otwarto dziś (23.06.) Strefę Rodzica. To ogromna, kolorowa i komfort ... » więcej 2021-06-23, godz. 18:16 Honorowe odznaki za tysiące godzin pracy przy pacjentach z COVID-19 [zdjęcia] „Za zasługi dla ochrony zdrowia' - honorowe odznaki ministra zdrowia odebrali dziś (23.06.) z rąk wojewody pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego im. dra Jurasz ... » więcej 2021-06-23, godz. 17:10 To nie był papierowy zapał! Młodzież z Torunia zebrała mnóstwo makulatury Prawie 260 ton papieru i tektury zebrali młodzi torunianie w czwartej edycji konkursu „Zbieramy makulaturę”. Odpady trafią do recyklingu, a dobry nawyk pozost ... » więcej 2021-06-23, godz. 14:21 Przez cały dzień słuchają reportaży. Drugi dzień Konkursu Grand PiK [wideo, galeria] Wtorek to kolejny dzień organizowanego przez Polskie Radio PiK  Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2021.  Do Bydgoszczy  zjechali autorzy reporta ... » więcej 2021-06-23, godz. 13:39 Składowisko starych opon, aerozoli i elektroniki. 41-latek miał to na posesji Policjanci wykryli koło Janikowa (powiat inowrocławski) nielegalne składowisko odpadów - m.in. opon, podkładów kolejowych, pojemników po aerozolach i części e ... » więcej 2021-06-23, godz. 06:54 Rower Aglomeracyjny w Bydgoszczy: mniej chętnych na wypożyczanie Maleje zainteresowanie Bydgoskim Rowerem Aglomeracyjnym. Mieszkańcy i turyści coraz rzadziej wypożyczają jednoślady, dlatego w przyszłym roku mogą się zmienić ... » więcej 2021-06-22, godz. 21:42 Czy da się uratować Gopło i jezioro Ostrowskie w Przyjezierzu? [wideo] Są plany niwelowania szkód wyrządzonych przez kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego. Obejmują one m.in. Kujawy, gdzie przez lata ubywało wody. » więcej 2021-06-22, godz. 21:06 100 interwencji straży pożarnej z powodu burz i opadów 100 razy interweniowali we wtorek strażacy w woj. kujawsko-pomorskim z powodu burz i opadów deszczu. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło zalanych piwnic czy obalonyc ... » więcej 2021-06-22, godz. 20:15 Policja szuka świadków tragicznego wypadku pod Toruniem Toruńska policja szuka świadków porannego wypadku (wtorek 22.06), do którego doszło przed godz. 7 w okolicach Cierpic na drodze krajowej nr 10. » więcej
1234567