Czwartek, 04 marca 2021 r.   Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2021-02-23, 10:05 Katarzyna Prętkowska/Redakcja

W małych gminach regionu będą budowane mieszkania komunalne

W gminie Kowalewo Pomorskie podpisano umowę na budowę mieszkań komunalnych. /fot. Katarzyna Prętkowska
W gminie Kowalewo Pomorskie podpisano umowę na budowę mieszkań komunalnych. /fot. Katarzyna Prętkowska
Za trzy lata mieszkańcy Kowalewa Pomorskiego będą mogli wprowadzić się do nowych mieszkań komunalnych. Władze gminy podpisały porozumienie z przedstawicielami Krajowego Zasobu Nieruchomości na realizację wartą 10 mln zł inwestycji.
- Bardzo się cieszę, bo te mieszkania są przede wszystkim dla mieszkańców, dla tych którzy oczekują na lokale tanie, dobre i w wysokim standardzie. Jestem przekonany, że już niedługo takie mieszkania będą oddawane u nas, w Kowalewie (...) - mówi Jacek Żurawski, burmistrz miasta Kowalewo Pomorskie.

- Ta inwestycja pozwoli nam oddychać swobodnie, ponieważ mieszkań komunalnych ciągle nam brakuje. Ludzie jeszcze czekają w kolejce, więc ten program pozwoli zaspokoić nasze potrzeby...

- Dzisiejsze porozumienie jest pierwszym krokiem, następnym będzie powołanie społecznej inicjatywy mieszkaniowej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego - mówi Jarosław Pucek, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Chcemy aby tych gmin było więcej, niż kilka. Gminy będą tworzyły Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową, która te mieszkania wybuduje. Myślę, że w przeciągu dwóch miesięcy, do trzech, powołany spółkę, będziemy przygotowywać nieruchomości do aportów, a potem budowa. Jeżeli chodzi o kwestię finansową to 45% dofinansowania bezzwrotnego pozyskujemy na te inwestycje, pozostała część jest albo w partycypacji najemców przyszłych lub też z kredytu. Kredyt też jest kredytem preferencyjnym ze specjalnego programu w Banku Gospodarstwa Krajowego, na 30 lat (...). Dzięki temu czynsz będzie bardziej przystępny.

- Chcemy wybudować co najmniej 1000 mieszkań na naszym terenie, czyli w okręgu toruńsko - grudziądzko - włocławskim. Szczególnie zależy nam na tym, żeby to były takie gminy jak Kowalewo i mniejsze. Oczywiście, większe również mogą być, natomiast te mniejsze do tej pory czekały na taką okazję. Dzisiaj na przykład spotkamy się jeszcze z ośmioma samorządami, i one są bardzo zainteresowane tym projektem - mówiła Iwona Michałek, wiceminister Rozwoju Pracy i Technologii.

Do tej pory podobne porozumienie podpisały także Lipno i Chełmno.
Materiał Katarzyny Prętkowskiej (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-03-04, godz. 19:16 Szczyt ignorancji czy zuchwałość? Zażył narkotyki i pojechał na policję Mieszkaniec powiatu bydgoskiego stawił się na policyjne przesłuchanie będąc pod wpływem amfetaminy, a przyjechał na komendę samochodem, mimo, że miał zakaz ki ... » więcej 2021-03-04, godz. 18:21 Stu mieszkańców Włocławka może dostać dopłatę do wymiany ogrzewania Włocławianie już mogą składać wnioski o dofinansowanie do wymiany starych pieców. W tym roku Urząd Miasta przeznaczył na ten cel 400 tys. zł, czyli dwa razy w ... » więcej 2021-03-04, godz. 16:16 W trudnym terenie karetka nie dojedzie, a motoambulans tak. Pierwszy w Toruniu! Toruń ma pierwszy motoambulans. Motocykl kosztował 230 tys. zł i został zakupiony ze środków budżetu obywatelskiego na wniosek jednego z mieszkańców.  » więcej 2021-03-04, godz. 14:38 Dwa nowoczesne budynki dla policji. Budują nową komendę w Rypinie [zdjęcia] Nowe budynki Komendy Powiatowej Policji powstają w Rypinie. Budową idzie pełną parą. » więcej 2021-03-04, godz. 13:49 To on założył piękne miasto Bydgoszcz. Imieniny króla Kazimierza Wielkiego [wideo] Bydgoszcz świętuje imieniny króla Kazimierza Wielkiego, założyciela grodu nad Brdą. W tym roku - z powodu pandemii - nie tak uroczyście, jak  w poprzednich la ... » więcej 2021-03-04, godz. 12:51 Specjalna komisja na UMK. Po dyskusji, że zbyt wielu studentów zdaje egzaminy - Nasza reakcja była błyskawiczna. Wyjaśniamy,  co stało się w Collegium Medicum w Bydgoszczy- powiedział Polskiemu Radiu PiK rektor UMK prof. Andrzej Sokala.  » więcej 2021-03-04, godz. 12:08 Kilkuset chorych w szpitalach więcej, 117 respiratorów zajętych. Trzecia fala w regionie 1067 chorych na COVID-19 przebywa obecnie w kujawsko-pomorskich szpitalach. Na 156 respiratorów 117 jest zajętych. Coraz częściej ciężko chorują także osoby m ... » więcej 2021-03-04, godz. 11:29 Posłowie z naszego regionu w Radzie Doradców Politycznych Premiera Posłowie Piotr Król i Bartosz Kownacki -  parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu - zostali powołani na doradców politycznych przy Prezesie ... » więcej 2021-03-04, godz. 07:50 Coraz więcej śmieci w gminach powiatu sępoleńskiego. Kto je ma przetwarzać? Sępólno, Więcbork, Kamień i Sośno - chcą mieć własny RIPOK, czyli Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Najbliższa, w Bladowie koło Tucholi ... » więcej 2021-03-03, godz. 21:00 Prof. Jan Kopcewicz, były rektor UMK, nie współpracował z SB - uznał sąd To już koniec sprawy prof. Kopcewicza. Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora w sprawie wcześniejszych rozstrzygnięć w tej sprawie. » więcej
1234567