Sobota, 06 marca 2021 r.   Imieniny: Róży, Jordana, Agnieszki
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2021-02-22, 19:59 Tatiana Adonis

Pomagają za darmo ofiarom przestępstw. Dyżury w sądach, prokuraturach i w policji

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy/fot. Pixabay
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy/fot. Pixabay
Rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do  28 lutego każdy zainteresowany może uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w sądach, prokuraturach, komendach policji, czy w organizacjach pozarządowych w całym kraju.
Przez tydzień z bezpłatnych porad prawnych czy psychologicznych mogą skorzystać osoby, które są ofiarami między innymi oszustw, przemocy czy molestowania. W woj. kujawsko-pomorskim do końca tygodnia asystenci sędziów i kuratorzy sądowi pełnią dyżury m.in. w sądach okręgowych w Bydgoszczy i we Włocławku, a także w sądach rejonowych m.in. w Aleksandrowie Kujawskim czy Lipnie.

W akcję włączają się również bydgoscy policjanci. - Osoby pokrzywdzone nie zawsze wiedzą z jakich rozwiązań prawnych mogą korzystać. Zdarza się, że nie są świadome swoich praw, dlatego te kilka symbolicznych dni jest tak ważnych - podkreślają funkcjonariusze. I zachęcają do kontaktu zarówno telefonicznego, jak i osobistego.

Bezpłatnych porad prawnych osobom pokrzywdzonym udzielają także prokuratorzy z prokuratur okręgowych w Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku oraz jednostek rejonowych m.in. w Grudziądzu czy Chełmnie. Szczegóły dotyczące dyżurów i ich formy znaleźć można na stronach poszczególnych instytucji.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ma zwrócić uwagę na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych. Jest związany z obchodzonym w poniedziałek (22 lutego) Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który w Polsce został ustanowiony w 2003 roku.

Wiadomości lokalne

2021-03-05, godz. 20:30 Szczepienia osób w wieku 65-69 lat i przewlekle chorych [informacje, telefony] 11 marca rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku od 65 do 69 lat, a 10 marca - osób przewlekle chorych. Także osoby w wieku 70 plus ... » więcej 2021-03-05, godz. 19:44 Przebudowa i rozbudowa w tempie ekspresowym. Nowoczesne przedszkole w Lnianie Przebudowa i rozbudowa starego budynku trwała rok. W piątek nowoczesne przedszkole w Lnianie w powiecie świeckim zostało uroczyście otwarte. » więcej 2021-03-05, godz. 18:56 Nigdy więcej sam! Ks. Mirosław Maliński głosi rekolekcje w Bydgoszczy [wideo, program] Popularny duszpasterz akademicki z Wrocławia - ks. Mirosław Maliński „Malina” - będzie głosił rekolekcje w Bydgoszczy. Przeznaczone będą m.in. dla środowisk: ... » więcej 2021-03-05, godz. 16:19 Toruńska restauracja nie zamierza obsługiwać policjantów i ich rodzin „W tym lokalu nie obsługujemy funkcjonariuszy policji i ich rodzin' - plakat z takim napisem pojawił się na witrynie jednego z toruńskich lokali. Zdania przec ... » więcej 2021-03-05, godz. 15:31 Sprawa hodowli psów w Dobrczu wciąż na wokandzie. Sąd odrzucił apelację Wracamy do sprawy właścicieli hodowli zwierząt z podbydgoskiego Dobrcza, którym odebrano skrajnie zaniedbane psy. Na rozprawie 5 marca, sąd postanowił nie roz ... » więcej 2021-03-05, godz. 12:40 Martynka po prostu rzuciła się na ratunek. Cała klasa ją za to podziwia Ma zaledwie 8 lat, ale już wykazała się wielką dojrzałością. Mowa o małej bohaterce ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu. Dzięki błyskawicznej reakcji Martyn ... » więcej 2021-03-05, godz. 10:00 Poważny wypadek pod Toruniem: auto spadło ze skarpy, zakleszczony kierowca [zdjęcia] W piątek (05.03.) rano, na krajowej dziesiątce w miejscowości Glinki zderzyły się dwa auta osobowe i ciężarówka. Ciężarówka zawisła na nasypie, osobówka zjech ... » więcej 2021-03-05, godz. 09:46 Włodzimierz Czarzasty: Trzeba rozwiązać problem mieszkalnictwa w Polsce - Program odbudowy nie pozostawia swobody w wydatkowaniu pieniędzy, one muszą być przeznaczone na przedsięwzięcia zdefiniowane przez Unię Europejską - mówił g ... » więcej 2021-03-05, godz. 07:50 Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie razem na toruńskiej ziemi. Wspomnimy ich Podtoruńska gmina Lubicz była dawniej istnym tyglem kulturowym. Bogatą historię łączącą różne narody i tradycje pokaże Centrum Tradycji Dawnego Pogranicza w L ... » więcej 2021-03-04, godz. 20:13 Taśmy Collegium Medicum UMK: uczelnia zawiesiła profesora Prof. Michał Szpinda, którego słychać w słynnym nagraniu ujawnionym przez studentów CM UMK, został zawieszony w pełnieniu funkcji Koordynatora przedmiotu anat ... » więcej
1234567