Czwartek, 04 marca 2021 r.   Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2021-02-22, 08:04 Redakcja na podst. UM w Bydgoszczy

Las betonowych słupów w centrum miasta! Gdzie? W Bydgoszczy [zdjęcia]

Po zakończeniu budowy zaplanowano sporo zmian w układzie komunikacyjnym. Fot. UM w Bydgoszczy
Po zakończeniu budowy zaplanowano sporo zmian w układzie komunikacyjnym. Fot. UM w Bydgoszczy
Na Grudziądzkiej rośnie las prefabrykowanych słupów. To na nich opierać będzie się konstrukcja wielopoziomowego parkingu dla 570 samochodów. Ułatwia to kontynuowanie prac również w okresie zimowym. Po zakończeniu budowy zaplanowano sporo zmian w układzie komunikacyjnym.
Zakończyły się już badania archeologiczne w miejscu wznoszonego obiektu. W ich trakcie badacze odkryli m.in. pozostałości zespołu zabudowań z kościołem baptystów. Umożliwiło to wykonanie kolejnych ław i stóp fundamentowych również od strony zachodniej. Jednocześnie montowane są prefabrykowane słupy. Trafiają one gotowe na plac budowy, a następnie osadzane są z użyciem dźwigów. Do transportu elementów zmontowany został żuraw, w pracach pomaga też dźwig samojezdny. Równocześnie montowane są elementy tworzące klatki schodowe. Rozpoczęły się też pierwsze prace ziemne związane z przygotowaniem terenu pod nowy układ komunikacyjny. Na budowie pracuje obecnie około 30 pracowników wykonawcy, których wspomaga najczęściej 6 koparko-ładowarek i dźwig samojezdny.

Zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem, przy budynkach Urzędu Miasta powstaje 6-kondygnacyjny obiekt, który pomieści 570 samochodów. Ze względu na warunki terenowe zostanie podzielony na dwie części. Jedna będzie funkcjonować w systemie P+R (dla osób kontynuujących podróże komunikacją miejską), a druga tak, jak pozostałe miejsca parkingowe na obszarze płatnej strefy parkowania w Śródmieściu. Powstaną także 2 stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych. Miejsca postojowe znajdą motocykliści i rowerzyści.

Elewacja nowego budynku utrzymana będzie w kolorze szarym z pionowymi elementami w formie żaluzji (panele aluminiowe w kilku odcieniach brązu), krótsze ściany klatek schodowych zostaną zagospodarowane naturalną zielenią pnącą. W centralnym punkcie, na zewnętrznej ścianie klatki schodowej od strony ul. Grudziądzkiej, pojawi się prosty zegar. Nowy parking pozwoli uporządkować zabudowę tej części Starego Miasta. Równocześnie wzdłuż ulicy Grudziądzkiej lokowanych jest wiele innych inwestycji publicznych i prywatnych. Pojemny parking ułatwi też znalezienie mieszkańcom korzystającym z usług ratusza wolnego miejsca postojowego.

Duże zmiany zajdzie w obsłudze komunikacyjnej. Kierowcy wjeżdżający do miasta ulicami od strony zachodniej np. ul. Szubińską będą wcześniej informowani o dostępności miejsc na nowym parkingu. W ramach inwestycji dokończona zostanie budowa ul. Nowogrudziądzkiej umożliwiającej dojazd od strony placu Poznańskiego. Zbudowana zostanie nowa droga zapewniające połączenie z ul. Grudziądzką. Pomiędzy parkingiem i budynkami Urzędu Miasta droga zostanie również przebudowana i będzie pełnić funkcję pożarowej. Nowe i przebudowywane ulice zostaną wyposażone w energooszczędne miejskie oświetlenie . Zaplanowano wybudowanie nowej kanalizacji odprowadzającej deszczówkę z parkingu i jego otoczenia. Na Grudziądzkiej powstanie docelowy przystanek dla autobusów komunikacji miejskiej wyposażony w tablice informacji pasażerskiej. Wzdłuż dróg dojazdowych dobudowane będą też chodniki. Projekt dodatkowo zakłada uporządkowanie placu przed wejściem do zespołu budynków Urzędu Miasta od strony parkingu. Zniknie ogrodzenie od strony ul. Grudziądzkiej. Ważnym elementem ułatwiającym komunikację pieszą będą nowe schody na skarpie prowadzącej w kierunku Parku na Wzgórzu Dąbrowskiego i Szwederowa.

Zakończenie prac planowane jest na koniec roku. Inwestycja o wartości niemal 35 mln zł jest dofinansowana ze środków unijnych (ZIT). Na to zadanie pozyskaliśmy 9,7 mln zł wsparcia zewnętrznego.
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2021-03-04, godz. 20:13 Taśmy Collegium Medicum UMK: uczelnia zawiesiła profesora Prof. Michał Szpinda, którego słychać w słynnym nagraniu ujawnionym przez studentów CM UMK, został zawieszony w pełnieniu funkcji kierownika Katedry Anatomii ... » więcej 2021-03-04, godz. 19:16 Szczyt ignorancji czy zuchwałość? Zażył narkotyki i pojechał na policję Mieszkaniec powiatu bydgoskiego stawił się na policyjne przesłuchanie będąc pod wpływem amfetaminy, a przyjechał na komendę samochodem, mimo, że miał zakaz ki ... » więcej 2021-03-04, godz. 18:21 Stu mieszkańców Włocławka może dostać dopłatę do wymiany ogrzewania Włocławianie już mogą składać wnioski o dofinansowanie do wymiany starych pieców. W tym roku Urząd Miasta przeznaczył na ten cel 400 tys. zł, czyli dwa razy w ... » więcej 2021-03-04, godz. 16:16 W trudnym terenie karetka nie dojedzie, a motoambulans tak. Pierwszy w Toruniu! Toruń ma pierwszy motoambulans. Motocykl kosztował 230 tys. zł i został zakupiony ze środków budżetu obywatelskiego na wniosek jednego z mieszkańców.  » więcej 2021-03-04, godz. 14:38 Dwa nowoczesne budynki dla policji. Budują nową komendę w Rypinie [zdjęcia] Nowe budynki Komendy Powiatowej Policji powstają w Rypinie. Budową idzie pełną parą. » więcej 2021-03-04, godz. 13:49 To on założył piękne miasto Bydgoszcz. Imieniny króla Kazimierza Wielkiego [wideo] Bydgoszcz świętuje imieniny króla Kazimierza Wielkiego, założyciela grodu nad Brdą. W tym roku - z powodu pandemii - nie tak uroczyście, jak  w poprzednich la ... » więcej 2021-03-04, godz. 12:51 Specjalna komisja na UMK. Po dyskusji, że zbyt wielu studentów zdaje egzaminy - Nasza reakcja była błyskawiczna. Wyjaśniamy,  co stało się w Collegium Medicum w Bydgoszczy- powiedział Polskiemu Radiu PiK rektor UMK prof. Andrzej Sokala.  » więcej 2021-03-04, godz. 12:08 Kilkuset chorych w szpitalach więcej, 117 respiratorów zajętych. Trzecia fala w regionie 1067 chorych na COVID-19 przebywa obecnie w kujawsko-pomorskich szpitalach. Na 156 respiratorów 117 jest zajętych. Coraz częściej ciężko chorują także osoby m ... » więcej 2021-03-04, godz. 11:29 Posłowie z naszego regionu w Radzie Doradców Politycznych Premiera Posłowie Piotr Król i Bartosz Kownacki -  parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu - zostali powołani na doradców politycznych przy Prezesie ... » więcej 2021-03-04, godz. 07:50 Coraz więcej śmieci w gminach powiatu sępoleńskiego. Kto je ma przetwarzać? Sępólno, Więcbork, Kamień i Sośno - chcą mieć własny RIPOK, czyli Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Najbliższa, w Bladowie koło Tucholi ... » więcej
1234567