Wtorek, 20 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2021-02-17, 16:48 Adriana Andrzejewska-Kuras/Redakcja

Walczyli o autonomię wyższych uczelni i niepodległość Polski. Uczcili 40-lecie NZS

Kwiaty pod tablicą złożył w środę, w towarzystwie profesora Wojciecha Polaka, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Kwiaty pod tablicą złożył w środę, w towarzystwie profesora Wojciecha Polaka, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Niezależne Zrzeszenie Studentów obchodzi w środę (17 lutego) 40. rocznicę zarejestrowania. Była to pierwsza tego rodzaju organizacja w krajach bloku komunistycznego.
Wydarzenia z Torunia przypomina tablica na Urzędzie Marszałkowskim. Przypomina o dniach 17-18 lutego 1981 roku, kiedy w obecnym budynku UM studenci UMK, na wezwanie NZS, zorganizowali strajk walcząc o autonomię wyższych uczelni, prawa człowieka i niepodległość Polski. Kwiaty pod tablicą złożył w środę, w towarzystwie profesora Wojciecha Polaka, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

- Ten gmach był dla ruchu NZS miejscem niezwykle ważnym. Tu właśnie – w dawnym wydziale ekonomicznym UMK - odbywał się 17 i 18 lutego strajk studentów. To był wtedy - w tym bardzo dziwnym kraju, czekającym za chwilę na stan wojenny - krzyk wolności – mówił wicemarszałek. - Ludzie, których ukształtował duchowo i moralnie NZS, dzisiaj w wolnej Polsce pełnią bardzo ważne funkcje. To jest dowód, jak bardzo ważne było to środowisko ludzi mądrych i zaangażowanych – dodał.

Niezależne Zrzeszenie Studentów powstało we wrześniu 1980 w wyniku wydarzeń i strajków robotniczych z sierpnia 1980. Skupiało młodych ludzi chcących niezależnej od władz państwowych organizacji studenckiej oraz demokratyzacji życia akademickiego. Na UMK w Toruniu NZS powstał 17 września 1980 roku, na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy - 16 października 1980 r. W tym samym okresie struktury niezależnego ruchu studenckiego zostały utworzone również w Wyższej Szkole Pedagogicznej, Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy oraz bydgoskiej filii Akademii Medycznej w Gdańsku.
 
NZS UMK, wraz z uczelnianą Solidarnością, doprowadził do przeprowadzenia w kwietniu 1981 roku po raz pierwszy wyborów władz uniwersytetu przez reprezentantów całej społeczności uczelni, bez ingerencji władz politycznych i partyjnych.
 
Mówią wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, prof. Wojciech Polak, Wiesław Janowski - jeden z założycieli NZS

Wiadomości lokalne

2021-04-20, godz. 10:32 Wszystkie roczniki 18 plus do szczepienia! Kiedy i jak się zapisać? [informacje, telefony] - 28 kwietnia ruszy rejestracja dla osób między 30 a 39 rokiem życia, które wcześniej za pośrednictwem formularza zgłosiły gotowość do zaszczepienia się; 4 ma ... » więcej 2021-04-20, godz. 09:28 Szczepień musi być więcej - o to apelują toruńscy działacze PO - Wzywamy rząd do natychmiastowego uruchomienia centrów powszechnych szczepień przygotowanych przez samorządy i odblokowania zapisów na szczepienia dla wszyst ... » więcej 2021-04-20, godz. 08:37 Nowy dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jan Gessek to ekspert w zakresie zdrowia publicznego i wykładowca akademicki. Od 2018 roku pełnił funkcję zastępcy, a następnie dyrektora Departamentu Ratowni ... » więcej 2021-04-20, godz. 07:39 Dwie jezdnie na Kujawskiej: jak wyglądają z góry? [film z drona, galeria] Na obu jezdniach ul. Kujawskiej w Bydgoszczy, w górę i w dół, obowiązuje od piątku ruch jednokierunkowy. Jak to wygląda z góry - można zobaczyć na naszym film ... » więcej 2021-04-20, godz. 06:40 Na UTP w Fordonie rozpoczynają się masowe szczepienia ludności We wtorek (20.04.) otwiera się pierwszy punkt masowych szczepień przeciwko koronawirusowi w województwie, zorganizowany na Uniwersytecie Technologiczno-Przyro ... » więcej 2021-04-19, godz. 21:15 Pseudohodowcy z Dobrcza idą do więzienia. Kara wysoka, jak nigdy dotąd! - To najwyższy wyrok w historii polskiego sądownictwa, orzeczony wobec pseudohodowców - mówi Marcin Kosiński - oskarżyciel posiłkowy w procesie Izabeli i Roma ... » więcej 2021-04-19, godz. 18:56 Program Porozumienia powstaje w porozumieniu ze społeczeństwem Zdrowie i zielony ład, mieszkalnictwo, integracja europejska i samorząd - to filary, na których swój program opiera Porozumienie Jarosława Gowina. W weekend o ... » więcej 2021-04-19, godz. 17:25 Są zarzuty dla kierowcy furgonetki, który śmiertelnie potrącił 34-letnią matkę Według śledczych z Brodnicy, mężczyzna umyślnie naruszył zasady ruchu drogowego. Nie obserwował drogi i dokonał niewłaściwego manewru ominięcia pieszych. » więcej 2021-04-19, godz. 17:10 Toruńskie centrum rozrywki dla rodzin nie zamierza przestać działać Właściciele Kinder Parku w Toruniu nie zgadzają się z decyzją sanepidu o zamknięcia obiektu. Park rozrywki - mimo obostrzeń - jest czynny. Adwokaci reprezentu ... » więcej 2021-04-19, godz. 14:20 Podpisali się na Długiej z okazji urodzin miasta. Pięć kolejnych Bydgoskich Autografów Szef Kliniki Psychiatrii szpitala im. Jurasza,  szef firmy budowlanej i trzej autorzy Bydgoskiego Słownika Biograficznego złożyli swoje podpisy na ulicy Długi ... » więcej
1234567