Piątek, 16 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy

Wolontariusze zbierali, a nawet latali. WOŚP grała pomimo pandemii [wideo, zdjęcia]

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Toruniu/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Toruniu/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Koncerty i licytacje transmitowane w Internecie, przejazdy zabytkowych samochodów albo wozów ochotniczej straży pożarnej, biegi i rajdy piesze i wiele innych wydarzeń. W niedzielę (31.01) trwał 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, atrakcji nie brakowało także w naszym regionie.
BYDGOSZCZ
W Bydgoszczy na ulice wyszło 600 wolontariuszy. Organizatorzy zapraszali do sieci, bo tam od 12.00 był transmitowany specjalny koncert (bez udziału publiczności). W tym roku bydgoski finał zorganizowano w Miejskim Centrum Kultury. Wszystko, co wydarzyło się na tamtejszej scenie można było śledzić na stronie bydgoskiego sztabu (wosp.bydgoszcz.com). Tam też można było brać udział w licytacjach. W ramach wielkoorkiestrowych aukcji kupić można było m.in.: zaproszenie na prapremierę filmu „Miasto", spacer lub przejażdżkę z poseł Iwoną Kozłowską, okulary Jurka Owsiaka z doborem szkieł oraz karmienie lemurów w bydgoskim zoo.
Ponadto o godz. 10.30 wyruszyła z parkingu Pesy przy ul. Pileckiego Retro Karawana. Kilkadziesiąt historycznych pojazdów wyruszyło w objazd Bydgoszczy i okolic. Uatrakcyjniały finał i zbierały datki.

TORUŃ
W Toruniu organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny, który dostępny był dzięki transmisji w Internecie z Centrum Kultury Dwór Artusa (wosp2021torun.pl). - Program zdominują jak zawsze koncerty - powiedział Marcin Centkowski z toruńskiego sztabu WOŚP. - Poza zespołami dziecięco-młodzieżowymi takimi jak „Baby Jagi” czy „Hulaj Noga” będzie można między innymi wysłuchać zespołu „Paraliż Band”, uczniów ze Szkoły Muzycznej w Toruniu. Będzie z nami Teatr Tańca Akro, przeprowadzimy doświadczenia z Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, zajrzymy do Muzeum Podróżników i Muzeum Toruńskiego Piernika. Zwiedzimy Toruń w wersji wirtualnej z Domem Legend Toruńskich, porozmawiamy o ekologii, klimacie z naukowcami - zapowiadał Marcin Centkowski. - Dziękujemy też wszystkim dobrym aniołom, które chciały nam przekazać przedmioty na licytację. To m.in. rzeczy z autografami Kamila Stocha, album z autografem Dariusza „Tigera” Michalczewskiego, książka Stanisława Lema z 1957 z autografem autora - dodał.

Odbywała się także tradycyjna „Ściskawa”, która od lat jest znakiem rozpoznawczym toruńskiego finału WOŚP. Tym razem w wersji online. W serduszku znalazły się filmiki i zdjęcia nadesłane przez wszystkich chętnych. Przy pomniku Flisaka na Rynku Staromiejskim stanęła mobilna kamera. Spacerowicze mogli nagrać swoje wypowiedzi na temat corocznej zimowej akcji. Wszystkie szczegóły toruńskiej orkiestry na stronie: http://wosp2021torun.pl/

REGION
„Idziemy – Biegamy – Gramy – Pomagamy dla WOŚP” – pod takim hasłem odbywał się w niedzielę pieszy rajd i trening biegowy z podbydgoskiej Brzozy do Nowej Wsi Wielkiej, organizowany przez Stowarzyszenie Rowerowa Brzoza.Dystans z Brzozy do Nowej Wsi Wielkiej Szlakiem bł. Czesława Jóźwiaka to łącznie 16 km. Piechurzy wystartowali z dwóch miejsc – jedna grupa o godz. 9.00 z leśnictwa Bielice (na wysokości lotniska), a druga o godz. 10.00 z Brzozy. O godz. 11.15 z również z Brzozy wyruszyli biegacze. Po finale w Nowej Wsi Wielkiej wszyscy uczestnicy zostali odwiezieni autokarami do miejsc, gdzie rozpoczęli swój szlak czy bieg.

W Inowrocławiu tegoroczny finał przebiegał pod hasłem - „Pokaż, że masz serce, a My Cię nagrodzimy”. Jak nas zapewniła Marlena Jankowska z inowrocławskiego sztabu orkiestry, upominki przygotowano dla każdego ofiarodawcy. - Chodzi o to, że osoba która wrzuci datek do puszki i otrzyma naklejkę z serduszkiem, będzie mogła przyjść do Teatru Miejskiego w Inowrocławiu, a my nagrodzimy ją upominkiem – zapowiadała. W programie finału WOŚP były m.in. koncerty na żywo, inowrocławski finał zakończyło światełko do nieba - niespodzianka.

Symbolem mogileńskiego finału WOŚP był w tym roku autobus „Latający Wolontariusz". Jak nas zapewnił Arkadiusz Renk z Mogileńskiego Domu Kultury, odwiedził on wszystkie wsie i osady gminy Mogilno. - Będzie muzyka i gorąca czekolada. Przez całą niedzielę staramy się dotrzeć do wielu miejscowości, w których Orkiestra zagra często po raz pierwszy – zapowiadał.

W Żninie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała do późnego wieczora, a przygotowany przez Żniński Dom Kultury program - jak nam powiedziała jego dyrektor Magdalena Zygmunt - na przekór pandemii, wcale nie był uboższy niż w latach poprzednich. - Przez cały dzień będą występy żnińskich artystów online na naszym fanpage’u co pół godziny. Około godz. 18.00 ulicami Żnina przejadą wozy ochotniczej straży pożarnej, będzie to tzw. mobilne światełko do nieba, dzień zakończy bieg z udziałem grupy samorządowców – zapowiadał.

Jeździli rowerem, biegali i spacerowali z kijkami - w ten sposób mieszkańcy Świecia włączyli się w 29. finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy. Wszystko odbywało się na miejskim stadionie. Ponadto kilkunastu śmiałków z grupy CSW MORSY kąpało się w jeziorze Deczno koło Świecia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Podczas tegorocznego finału WOŚP w całej Polsce zbierane były pieniądze na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Relacja z koncertu w bydgoskim MCK-u
Relacja z Retro Karawany w Bydgoszczy
Relacja z finału WOŚP w Świeciu
Relacja z morsowania koło Świecia
Retro Karawana w Bydgoszczy/wideo: Elżbieta Rupniewska

Wiadomości lokalne

2021-04-16, godz. 11:30 Trwa Narodowy Spis Powszechny. Uwaga na oszustów podających się za rachmistrzów! Od początku kwietnia trwa w całym kraju Narodowy Spis Powszechny. Jego obowiązkową formą jest samospis internetowy, a uzupełniającą spis przez telefon. Zanim ... » więcej 2021-04-16, godz. 10:13 Potrzebna pomoc dla Białorusinów, którzy w Bydgoszczy znaleźli schronienie Trwa zbiórka na wyposażenie mieszkań dla uchodźców z Białorusi zaproszonych do Bydgoszczy. W marcu bydgoska Rada Miasta zgodziła się na pomoc rodzinom zza wsc ... » więcej 2021-04-16, godz. 07:53 Złapać oddech? Ważne, by go zatrzymać, wydłużyć. Po prostu to ćwiczyć! Skutki zakażenia koronawirusem są często długofalowe, niekiedy bywa potrzebna żmudna rehabilitacja. Bydgoskie Centrum Pulmunologii na różne sposoby pomaga pac ... » więcej 2021-04-16, godz. 06:45 Na nowej Kujawskiej kierowcy muszą być czujni. W piątek (16.04.) kolejna zmiana W piątek (16 kwietnia) w godzinach popołudniowych otwarta zostanie zachodnia jezdnia ulicy Kujawskiej pomiędzy rondem Bernardyńskim a Kujawskim. » więcej 2021-04-15, godz. 19:54 Spłonął mobilny punkt pobrań we Włocławku. Detektyw Rutkowski w akcji Włocławska policja prowadzi dochodzenie w sprawie podpalenia mobilnego punktu testów na koronawirusa. Kontener spłonął we wtorek (13.04.) w nocy przy ul. Bron ... » więcej 2021-04-15, godz. 19:00 W regionie powstaną duże populacyjne punkty szczepień. Jeden w Fordonie 1732 osoby w szpitalach i 178 pod respiratorem - województwo kujawsko-pomorskie znajduje się na szczycie trzeciej fali koronawirusa. Wkrótce w regonie powstan ... » więcej 2021-04-15, godz. 17:11 Jego zadaniem był odbiór pieniędzy od oszukanej „na policjanta". Jest w areszcie Sąd aresztował wrocławianina, który odebrał ponad 30 tys. zł od mieszkanki Barcina (powiat żniński), oszukanej metodą „na policjanta'. » więcej 2021-04-15, godz. 16:05 Szpital im. Biziela będzie rozbudowywany. Prace wykona firma Alstal Umowa na wykonanie prac została dziś (15.04.) podpisana. Szpital Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy zyska nowoczesny budynek z lądowiskiem dla śmigłowców LPR na ... » więcej 2021-04-15, godz. 15:10 Lekarze i pielęgniarki ciągle potrzebni! Marszałek regionu ponawia swój apel - Choć sytuacja epidemiczna nieco się poprawia, nadal istnieje zagrożenie deficytu personelu medycznego przy łóżkach chorych - przypomina marszałek Piotr Całb ... » więcej 2021-04-15, godz. 14:36 Most Uniwersytecki: NIK odmawia kontroli, wniosek PiS w Prokuraturze Krajowej Nie będzie kontroli NIK w sprawie zamkniętego Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Przynajmniej na razie. » więcej
1234567