Wtorek, 13 kwietnia 2021 r.   Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2021-01-23, 12:19 Redakcja/torun.lasy.gov.pl

Historyczne grodzisko Goplan błyskawicznie zarasta. Leśnicy wytrwale je pielą

Grodzisko w Mietlicy nad Gopłem./fot. P. Kaczorowski/torun.lasy.gov.pl
Grodzisko w Mietlicy nad Gopłem./fot. P. Kaczorowski/torun.lasy.gov.pl
Grodzisko w Mietlicy nad Gopłem./fot. P. Kaczorowski/torun.lasy.gov.pl
Grodzisko w Mietlicy nad Gopłem./fot. P. Kaczorowski/torun.lasy.gov.pl
Grodzisko w Mietlicy nad Gopłem./fot. P. Kaczorowski/torun.lasy.gov.pl
Grodzisko w Mietlicy nad Gopłem./fot. P. Kaczorowski/torun.lasy.gov.pl
Nadleśnictwo Miradz kontynuuje prace we wczesnośredniowiecznym grodzisku w Mietlicy nad Gopłem. Zaczęło się w 2011 roku od usuwania samosiejek. Zarastanie to główny problem tego historycznego terenu.
Centrum osadnicze plemienia Goplan, czyli wczesnośredniowieczny zespół osadniczy wraz z grodziskiem jest wpisany do rejestru zabytków. Na niezarośniętym krzewami wale, którego wysokość dochodzi do 11 metrów wykształciły się ciepłolubne murawy kserotermiczne.

Opisywane grodzisko znajduje się w granicach dwóch obszarów NATURA 2000: „Jezioro Gopło” i „Ostoja Nadgoplańska” a także na terenie Parku Krajobrazowego „Nadgoplański Park Tysiąclecia”. Już w 2011 roku, po sygnałach przyrodników zrzeszonych głównie w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Nadgoplańskiej w Kruszwicy, postanowiono usunąć samosiewy krzewów i drzew, które negatywnie wpływały na murawę kserotermiczną – poprzez jej zacienianie i zarastanie.

Po uzyskaniu stosownych pozwoleń, prace polegające na usunięciu krzewów, tym razem na wale północnym obiektu, rozpoczęto w drugiej połowie grudnia 2020 r. Oczyszczono wał na długości ok. 100 m. Chodziło o to, by pozbyć się krzewów gatunków obcych i inwazyjnych jak lilak i kolcowój, a także rosnących wraz z nimi śliw np. ałyczy, tarniny i czarnego bzu.

Wał grodziska w Mietlicy jest już na całej długości praktycznie oczyszczony. Każdy może teraz podziwiać to historyczne, malowniczo położone nad Gopłem miejsce. Jak bardzo zarośnięty był to obiekt można zobaczyć na zdjęciach wykonanych przed i w trakcie realizacji prac.

Grodzisko w Mietlicy to nie tylko dobro kultury oraz murawa kserotermiczna. W obrębie obiektu rośnie 5 drzew – pomników przyrody. Są to 3 dęby szypułkowe oraz 2 lipy drobnolistne. Jedna z tych lip stanowi unikat z racji nietypowego pokroju, którym przypomina „afrykańską akację” z charakterystyczną płaską koroną. Leśnicy postanowili nieco odsłonić koronę tego „cennego” drzewa.

Aby to zrobić, należało obciąć kilka grubych konarów z sąsiadujących z pomnikiem przyrody dębów. Dębowe gałęzie zacieniały lipę z boku oraz z góry. Pracę obcięcie konarów wykonał arborysta, który z chirurgiczną precyzją „sprowadził” niechciane fragmenty dębów na ziemię nie dotykając korony chronionej lipy. Leśnicy liczą, że po wykonanym zabiegu lipa będzie miała lepsze warunki do rozwoju, zwłaszcza do kwitnienia, które było bardzo ograniczone w części korony zacienianej przez dębowe gałęzie.Grodzisko w Mietlicy na jeziorem Gopło (zwanym w średniowieczu przez Jana Długosza „Mare Polonorum” – Morzem Polaków) stanowi bardzo charakterystyczny punkt na Kujawach. To pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu plemiennego Goplan z przełomu IX/X w. Do dziś z potężnego centrum pozostał fragment okazałego wału drewniano-ziemnego, który otaczał majdan czyli dziedziniec z nadbudową.

Położenie grodu w przewężeniu Gopła pozwalało na panowanie nad ważnym szlakiem komunikacyjnym z Pomorza do Małopolski. Kres istnienia tej twierdzy przypada na początek XI w; to jest na okres stabilizacji państwa wczesnopiastowskiego i zanik wspólnot plemiennych. Relikty grodu i osad badane były przez ekspedycje archeologiczne Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Oddział w Poznaniu. Grodzisko i osady są obiektami chronionymi prawem (źr. kruszwica.pl)

Wiadomości lokalne

2021-04-12, godz. 21:00 Mogą wygrać indeksy na studia. Uczennice z Nakła w finale Olimpiady ZUS Martyna Bojewska, Julia Iwanek i Sandra Marciniak z Zespołu Szkół im. Staszica w Nakle nad Notecią będą reprezentować województwo w ogólnopolskim finale Olimp ... » więcej 2021-04-12, godz. 19:27 Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego nie tylko dla studentów. Już działa na UMK Wykłady, wywiady, spotkania i konsultacje są w programie Tygodnia Ośrodka i Rozwoju Osobistego UMK, który wystartował w poniedziałek. Wszystkie wydarzenia odb ... » więcej 2021-04-12, godz. 18:56 15-letnia Zuzanna zniknęła. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach Komenda w Nakle nad Notecią prowadzi poszukiwania za 15-letnią Zuzanną Smolińską. Osoby, które mają wiedzę na temat miejsca pobytu nieletniej proszone są o ko ... » więcej 2021-04-12, godz. 18:08 Lewica apeluje, aby Krajowy Plan Odbudowy był traktowany jako ustawa - Nie będzie zgody Lewicy, by Krajowy Plan Odbudowy był elementem wsparcia kampanii wyborczej PiS - mówili w Bydgoszczy posłowie Nowej Lewicy z naszego region ... » więcej 2021-04-12, godz. 17:14 Zdewastował tablicę z nazwą „Skwer im. Lecha i Marii Kaczyńskich” we Włocławku Właściciel jednej z włocławskich restauracji zniszczył tablicę z nazwą „Skwer im. Lecha i Marii Kaczyńskich”.  Do incydentu doszło w sobotę na Zielonym Rynku ... » więcej 2021-04-12, godz. 15:14 Policja interweniuje w centrum zabaw dla dzieci. Otwartym pomimo obostrzeń Jest reakcja służb po doniesieniach Polskiego Radia PiK o działającym w Toruniu - mimo obostrzeń -centrum rozrywki dla dzieci. Kinder Park przy ul Polnej skon ... » więcej 2021-04-12, godz. 14:22 Bezpłatne badania kobiet, które miały „cesarkę”. Można się zgłaszać Kobiety po cesarskim cięciu będą obiektem badań lekarzy i naukowców. Szpital im. Biziela w Bydgoszczy poszukuje kobiet, które mają za sobą co najmniej jeden p ... » więcej 2021-04-12, godz. 13:34 Przyjęcia do szpitala tymczasowego nadal wstrzymane przez bakterię New Delhi [wideo] Powodem są trzy zakażenia bakterią New Delhi wśród pacjentów placówki. Jedna osoba zmarła, druga została ewakuowana, a trzecia wymaga podłączenia do respirato ... » więcej 2021-04-12, godz. 12:32 Informacje dot. katastrofy pod Smoleńskiem? Dużo zależy od sytuacji międzynarodowej Prof. Zbigniew Girzyński — historyk i poseł na Sejm, który był gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że na nowe informacje w sprawie katastrofy smo ... » więcej 2021-04-12, godz. 07:49 Policjant z Błonia od roku oddaje osocze. Ozdrowieńcy mogą iść w jego ślady Niektórzy szybko je tracą. Inni - jak policjant z bydgoskiego Błonia - mają przeciwciał ciągle bardzo dużo. Funkcjonariusz już ponad rok oddaje osocze dla cho ... » więcej
1234567