Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2021-01-14, 13:20 Maciej Wilkowski/Redakcja

Klik i zgłoszenie wysłane, a policjanci reagują

Zrzut ekranu z fragmentu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Zrzut ekranu z fragmentu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Prawie 70 tysięcy zgłoszeń od mieszkańców Kujaw i Pomorza wpłynęło do działającej od 2016 roku Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Czego dotyczyły najczęściej?
- Najwięcej zgłoszeń - i te dane przedstawiają się tak od początku - dotyczy parkowania pojazdów w miejscach niedozwolonych, przekraczania dozwolonej prędkości, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz niewłaściwej infrastruktury drogowej. W tym ostatnim przypadku zgłoszenia najczęściej przekazujemy do zarządcy drogi - powiedziała młodszy inspektor Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Tylko w ubiegłym roku do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wpłynęło 4319 zgłoszeń od mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego.

Ponad połowa zgłoszeń została potwierdzona i wyeliminowana. Natomiast 192 zgłoszenia wskazane na mapie zostało zakwalifikowanych jako żart lub pomyłka, a 105 zgłoszeń zostało potwierdzonych i przekazanych do innych instytucji.

Obsługa mapy została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Do zgłoszenia można dołączyć swój komentarz i zdjęcie.

Każde naniesione na mapę https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję policji. Funkcjonariusze sprawdzają i monitorują miejsca, które zostały naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują wezwania interwencji policji wtedy, gdy jest ona niezbędna natychmiast. W takich przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Na drogach regionu wciąż jest bardzo dużo brawury i wielu przypadków przekraczania dozwolonej prędkości - to wnioski z podsumowania ubiegłorocznych działań specjalnego policyjnego zespołu SPEED, którego celem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach i eliminowanie z ruchu kierowców rażąco naruszających przepisy.

W 2020 roku patrole SPEED skontrolowały prawie 41,5 tysiąca pojazdów i prawie 100 motocyklistów.

- Policjanci z tej grupy ujawnili ponad 45 tys. wykroczeń, z czego ponad 31 tys. to było przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy. Tak naprawdę zdecydowana większość interwencji dotyczyła właśnie przekroczenia dozwolonej prędkości. Policjanci zatrzymali ponad 1 300 praw jazdy, z czego ponad 1 200 to było przekroczenie prędkości o ponad 50 km w terenie zabudowanym. Działania grupy SPEED na pewno są skuteczne i na pewno grupa będzie pojawiać się na drogach naszego regionu - powiedziała mł. insp. Monika Chlebicz.

Zespół SPEED w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy funkcjonuje od lipca 2019 r., a w jego skład wchodzą policjanci z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka, Inowrocławia, Świecia i Żnina.
Klik i zgłoszenie wysłane, a policjanci reagują (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-01-18, godz. 13:24 Marszałek Piotr Całbecki z koronawirusem. Przebywa w izolacji Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zakażony koronawirusem - dowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia PiK. » więcej 2021-01-18, godz. 12:32 Minus 12 w klasie! Jedna ze szkół w Grudziądzu nadal zamknięta! 20 stopniowy mróz sparaliżował pracę w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Dąbrówki 7 w Grudziądzu. » więcej 2021-01-18, godz. 11:24 Groźna noc na autostradzie A1. Zderzenie trzech ciężarówek Kierujący ciężarowym renault najechał na tył ciężarowego mana z przyczepą. Siła uderzenia była tak duża, że z renault wyrwało kabinę, która spadła na jezdnię. ... » więcej 2021-01-18, godz. 08:56 Przywrócenie połączeń kolejowych. Pasażerowie czekali z utęsknieniem Po kilku miesiącach przerwy mieszkańcy regionu znowu mogą dojechać z Laskowic Pomorskich do Czerska koleją. » więcej 2021-01-18, godz. 07:51 Nowa ścieżka rowerowa połączy Bydgoskie Przedmieście z Przysiekiem Rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej od pętli tramwajowej do placu Skalskiego w Toruniu. Ponad kilometrowy odcinek - przebiegający wzdłuż Szosy Bydgoskiej ... » więcej 2021-01-17, godz. 19:07 Duża hala z boiskiem, cztery strefy. Budują Akademickie Centrum Sportu Do budowy Akademickiego Centrum Sportu w Fordonie przygotowuje się Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Nowy obiekt powstanie u zbiegu ulic K ... » więcej 2021-01-17, godz. 15:26 Bazylika, trzy bloki na Wyżynach i inne budynki bez wody. Przez mróz pękały rury Mróz dał się w niedzielę we znaki mieszkańcom Bydgoszczy, pozbawiając niektórych wody. Z trzema dużymi awariami walczyły od rana Miejskie Wodociągi i Kanaliza ... » więcej 2021-01-17, godz. 13:44 Kurator Marek Gralik: szkoły przygotowane na powrót najmłodszych uczniów Uczniowie klas I-III szkół podstawowych w poniedziałek (18 stycznia) wracają do nauki stacjonarnej w szkołach. Powrót będzie odbywał się w reżimie sanitarnym. » więcej 2021-01-17, godz. 12:14 Nurkował pod lodem i nie wypłynął. Morsowanie zakończyło się śmiercią Tragicznie zakończyła się w niedzielę próba przepłynięcia członka grupy morsów pod lodem na jeziorze w Urszulewie koło Rypina. Mężczyzna nie żyje. » więcej 2021-01-17, godz. 12:02 Takiego mrozu dawno nie było! Drogi w naszym regionie przejezdne [wideo] - Drogie krajowe, ekspresowe i autostrady w województwie kujawsko-pomorskim są przejezdne, a ich nawierzchnia jest czarna i mokra - inforrmuje dyżurny z bydgo ... » więcej
1234567