Środa, 20 października 2021 r.   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-12-12, 10:06 Katarzyna Bogucka/Redakcja

Bazylika zorganizowała noclegownię w kaplicy. Jest ciepły kąt, jedzenie i opieka

Noclegownia w kaplicy akademickiej bydgoskiej bazyliki./fot. bydgoskabazylika.pl
Noclegownia w kaplicy akademickiej bydgoskiej bazyliki./fot. bydgoskabazylika.pl
Noclegownia w kaplicy akademickiej bydgoskiej bazyliki./fot. bydgoskabazylika.pl
Noclegownia w kaplicy akademickiej bydgoskiej bazyliki./fot. bydgoskabazylika.pl
W listopadzie wydali 4 tysiące ciepłych posiłków, 800 paczek z suchym prowiantem i kilka ton odzieży, ale księża misjonarze i wolontariusze na karmieniu nie poprzestają.
Bydgoscy misjonarze z bazyliki mniejszej pod wezwaniem Wincentego a Paulo założyli noclegownię, i to w nietypowym miejscu.

– Przy bazylice w kaplicy, dawnej akademickiej, zrobiliśmy noclegownię dla osób bezdomnych, dla mężczyzn. Otwieramy między 17.00 a 18.00 i można tam przebywać do rana. Mieliśmy materace, ale ze względu na ich stan, wszy, świerzb, nie byliśmy w stanie tego zdezynfekować, musieliśmy to wyrzucić i kupiliśmy karimaty. Nocuje 20, 30 osób i więcej, jedzą u nas kolację, coś na ciepło, rano śniadanie i wtedy wychodzą na ulicę – mówi ks. Sławomir Bar, proboszcz bazyliki.

Bezdomni i inni potrzebujący mogą liczyć na grupę wsparcia, która jest z nimi w noclegowni.

– My też dbamy o taką stronę higieniczną i terapeutyczną. Brat Piotr jest terapeutą po resocjalizacji i rozmawia z nimi. Cały czas też dyżuruje ksiądz, jest wolontariusz. Tam mamy też sanitariaty, toalety i prysznice. Każdego ranka, kiedy wyjdą ozonujemy pomieszczenie. Jak mamy kogoś z wysoką temperaturą to go z kolei izolujemy. Mamy tez na stałe pielęgniarkę, która czuwa nad ich zdrowiem – dodał ks. Sławomir Bar.

To nie jedyne miejsce, gdzie potrzebujący znajda ciepło i spokój. Przy ulicy Nasypowej czeka misjonarski dom dla matki z dzieckiem. A ksiądz Sławomir apeluje o wsparcie. Potrzebne są koce, śpiwory, skarpety, czapki. Ten towar idzie jak woda, bo odzież po życiu na ulicy zwykle nie nadaje się do prania.

Ponownie uruchomiona została akcja „Bazylika Pomaga". Osoby, które potrzebują pomocy (zakupy, pomoc fizyczna), proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy. Jeśli ktokolwiek zna takich ludzi, również proszony jest o kontakt.

tel. 789-043-230
e-mail: HasloBazylikaPomaga@gmail.com

Każdego dnia od godz. 16.00 wydawane są posiłki przed bazyliką

Adresy wszystkich jadłodajni znajdujących się w Bydgoszczy:

Jadłodajnia przy Bazylice św. Wincenta a’Paulo ul. Ossolińskich 2, tel. 52 322 53 52
Jadłodajnia Kuchnia św. Brata Alberta ul. Koronowska 14, tel. 52 327 73 55
Centrum Chrześcijańskie Kanaan Misja Betezda ul. Czartoryskiego 12, tel. 52 321 35 28
Polski Komitet Pomocy Społecznej Stołówka ul. Fordońska 422, tel. 52 343 93 40
(posiłki tylko dla mieszkańców Bydgoszczy)
Mówi ks. Sławomir Bar, proboszcz bazyliki
Mówi ks. Sławomir Bar, proboszcz bazyliki

Wiadomości lokalne

2021-10-20, godz. 16:04 Nasz wóz był w powiecie świeckim. Odwiedziliśmy gospodynie i przedsiębiorczych rolników Nasz wóz znowu był w trasie - tym razem odwiedziliśmy Kociewską Izbie Regionalną, która powstała w Bratwinie w powiecie świeckim. Prowadzą ją panie z koła gos ... » więcej 2021-10-20, godz. 12:56 Irakijczycy zatrzymani w Grudziądzu jechali do Niemiec. Ich kierowca deportowany Irakijczycy, na których natrafiła grudziądzka policja podczas rutynowej kontroli drogowej, przekroczyli granicę Polski nielegalnie. Ich kierowca - Białorusin ... » więcej 2021-10-20, godz. 08:20 Jaśniejsze ulice, a rachunki za prąd niższe. Włocławek wymienia wszystkie lampy We Włocławku rozpoczął się drugi etap wymiany starych sodowych lamp ulicznych na nowe oprawy ledowe. Do końca tego roku wymienione zostaną wszystkie należące ... » więcej 2021-10-20, godz. 06:15 Poseł Kwiatkowski podsumował swoją pracę parlamentarzysty Poseł Nowej Lewicy Robert Kwiatkowski podsumował 2 lata swojej pracy w Sejmie. Jak mówił, był najaktywniejszym posłem z okręgu, który zajmował się m.in. obron ... » więcej 2021-10-19, godz. 20:20 Nadchodzą ciężkie czasy dla samorządów? Konferencja Związku Miast Polskich O przyszłości samorządu i sposobu ich finansowania rozmawiano w Grudziądzu, gdzie odbyła się konferencja „Finanse jednostek samorządu terytorialnego - wyzwani ... » więcej 2021-10-19, godz. 19:15 Jak to jest nie mieć wzroku? Happening na toruńskiej Starówce „Widzieć, to więcej niż mieć wzrok. Rozumieć, to więcej niż widzieć ” - to hasło happeningu, jaki można było zobaczyć na toruńskiej Starówce. Zorganizowano go ... » więcej 2021-10-19, godz. 18:10 Komentarze po wystąpieniu premiera w Parlamencie Europejskim - W Parlamencie Europejskim ludzie zobaczyli, że PiS to nie Polska, a Polska to nie PiS - tak goszczący w Toruniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki skomentował ... » więcej 2021-10-19, godz. 16:56 Samochód w ogniu. Pożar na ul. Fordońskiej w Bydgoszczy Poważne utrudnienia w ruchu na ul. Fordońskiej w Bydgoszczy wywołał pożar samochodu dostawczego na zjeździe z Wiaduktów Warszawskich (przy skrzyżowaniu z Kami ... » więcej 2021-10-19, godz. 16:10 Pomnik Tysiąclecia w rejestrze zabytków? Wnioskują i sprzeciwiają się likwidacji O objęcie ochroną i wpisanie do rejestru zabytków Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego w Bydgoszczy zwraca się Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Bunkier do ... » więcej 2021-10-19, godz. 14:36 Będzie drożej w bydgoskich autobusach i tramwajach oraz w strefie płatnego parkowania W nowym roku bydgoszczan czekają podwyżki. Wzrosnąć mają ceny biletów komunikacji miejskiej oraz opłaty za parkowanie w mieście. » więcej
1234567