Poniedziałek, 08 marca 2021 r.   Imieniny: Beaty, Wincentego, Jana / Utworzono Pomorską Dyrekcję Okręgową Polskiego Radia z siedzibą w Bydgoszczy (1945)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2020-12-05, 11:35 Polska Agencja Prasowa/inf. własne

Wiceminister klimatu ws. pożaru w Raciniewie: państwo nie może być nabijane w butelkę

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba (w centrum), poseł Zjednoczonej Prawicy Mariusz Kałużny oraz wójt gminy Unisław Jakub Danielewicz podczas konferencji prasowej nt. pożaru składowiska opon w Raciniewie oraz toczącego się postępowania w tej sprawie. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba (w centrum), poseł Zjednoczonej Prawicy Mariusz Kałużny oraz wójt gminy Unisław Jakub Danielewicz podczas konferencji prasowej nt. pożaru składowiska opon w Raciniewie oraz toczącego się postępowania w tej sprawie. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Odpowiedzialni za pożar składowiska opon w Raciniewie muszą zostać surowo ukarani - powiedział w sobotę w Unisławiu wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Dodał, że konsekwencje jego zdaniem musi ponieść także właściciel tego miejsca, który nie przestrzegał przepisów.
Pożar na składowisku opon przeznaczonych do utylizacji w Raciniewie wybuchł w piątek, 13 listopada. Opony były ułożone do wysokości 5 metrów na powierzchni około 1,5 ha. W czasie, gdy pożar był największy, płomienie sięgały kilkunastu metrów, a wielka chmura gęstego, duszącego dymu unosiła się nad okolicą. Z żywiołem walczyło przez kilka dni wiele zastępów straży.

- Chciałbym na wstępie podziękować strażakom, bo za mną stoją bohaterowie tamtych dni. Był to moment świadczący - delikatnie mówiąc - o niewłaściwym postępowaniu osób, które najprawdopodobniej celowo podpaliły składowisko opon. Prokuratura zareagowała. Kilka dni po tym tragicznym zdarzeniu doszło do zatrzymania dwóch osób, został skierowany wobec nich wniosek o tymczasowe aresztowanie, do którego przychylił się sąd - podkreślił wiceminister klimatu.

Dodał, że nie chce owijać w bawełnę, a państwo nie może być nabijane w butelkę, gdyż do pożaru doszło kilka dni po czynnościach podjętych wobec właściciela składowiska, który łamał zasady przetrzymywania opon.

- Z tego wynika osobisty nadzór nad tą sprawą nie tylko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, ale także Prokuratury Krajowej. Dodatkowo złożyliśmy wniosek o rozszerzenie tego śledztwa o możliwość popełnienia przestępstwa z artykułu 183 Kk, który mówi o niewłaściwym gospodarowaniu odpadami. Badana jest nie tylko kwestia podpalenia, ale również nieprawidłowego magazynowania, składowania opon - wskazał Ozdoba.

W jego ocenie konsekwencje w tej sprawie muszą zostać wyciągnięte wobec wszystkich odpowiedzialnych osób, także właściciela nielegalnego składowiska.

Zapowiedział przedstawienie w najbliższym czasie pakietu zmian ustawowych zmierzających do zaostrzenia przepisów karnych w zakresie spowodowania zagrożenia życia i zdrowia dla obywateli. Kara za ten czyn ma być porównywalna do próby zabójstwa.

- Państwo dzięki temu będzie miało instrument surowego wyciągania konsekwencji. Mam nadzieję, że odpowiedzialni za pożar składowiska opon w Raciniewie zostaną surowo ukarani. Mówiąc wprost, mam nadzieję, że trafią do więzienia. Tak, aby nie przychodziły im w przyszłości do głowy takie pomysły - dodał.

Poseł Solidarnej Polski z okręgu toruńsko-włocławskiego Mariusz Kałużny podkreślił, że był wcześniej w kontakcie z wójtem gminy w tej sprawie, bo został o tym składowisku kilka miesięcy wcześniej poinformowany.

- Niestety przestępcy postanowili się tą sprawą zająć na własny rachunek. Osobiście rozmawiałem z Prokuratorem Generalnym, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro o tej sprawie. Jest nadzór Prokuratury Krajowej w tej sprawie. Z pewnością wszyscy ci, którzy brali udział w tym procederze, dopuścili się tego podpalenia bądź ci, którzy stoją za tym podpaleniem, nie mogą czuć się bezpieczni i spokojni. Ich działanie było bardzo niebezpieczne nie tylko dla środowiska, ale także dla życia ludzkiego - wskazał Kałużny.

Prokuratura w tej sprawie zatrzymała dwóch 42-latków. Usłyszeli oni zarzut sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach pod postacią pożaru.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu Andrzej Kukawski poinformował pod koniec listopada, że prokuratura złożyła do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanych o podpalenie opon na okres trzech miesięcy. Sąd zgodził się na dwumiesięczny areszt.

Prokurator Kukawski potwierdził, iż mężczyźni złożyli wyjaśnienia, ale wskazując na dobro śledztwa, odmówił przekazania ich treści.

- Areszt zastosowano z uwagi na grożącą surową karę - od roku do 10 lat więzienia, a także obawę matactwa. Mężczyźni są podejrzani o intencjonalne sprowadzenie pożaru - przekazał rzecznik prasowy. 42-latkowie z powiatu bydgoskiego są powiązani z właścicielem składowiska, a wszystkie okoliczności sprawy są dokładnie ustalane.

- W tym momencie właściciel składowiska ma status pokrzywdzonego, gdyż to jego mienie spłonęło w pożarze - powiedział prokurator Kukawski.
Mówi Jacek Ozdoba
Mówi Jacek Ozdoba

Wiadomości lokalne

2021-03-07, godz. 20:40 Morsowali, tańczyli, licytowali - wszystko dla Matildy. Niech wyzdrowieje! [wideo] Matilda Salejko, 7-latka z Silna pod Toruniem na co dzień śpiewa, tańczy i ćwiczy akrobatykę. Bardzo chce spełniać swoje marzenia, ale musi także pokonać chor ... » więcej 2021-03-07, godz. 19:15 Płonął zabytkowy holenderski wiatrak. Stoi w Nowym koło Świecia [wideo] Do pożaru doszło dzisiaj (07.03.) w nocy. Spaliła się cała drewniana kopuła 150 - letniej budowli. Straty wstępnie wyceniono na milion złotych. » więcej 2021-03-07, godz. 17:00 Doroczna manifestacja z okazji Dnia Kobiet. Hasło: "Idziemy po swoje" [wideo/zdjęcia] Szósta już Manifa przeszła (7.03) ulicami Bydgoszczy. To coroczna demonstracja na rzecz praw kobiet i równouprawnienia płci, która odbywa się z okazji Dnia Ko ... » więcej 2021-03-07, godz. 15:25 W Bydgoszczy rozpoczynają się wiosenne porządki. Znikną śmieci i piach Oczyszczenie chodników, ścieżek rowerowych i ulic - to pierwsze z zaplanowanych prac. Przegląd przejdą także place zabaw, siłownie zewnętrzne i skwery. Porząd ... » więcej 2021-03-07, godz. 13:41 Tragedia w Inowrocławiu. Jedna osoba zginęła w pożarze mieszkania Strażacy otrzymali zgłoszenie o zadymieniu w budynku przy ulicy Kleeberga. Aby ugasić pożar musieli do mieszkania wchodzić przez okno - drzwi były zamknięte n ... » więcej 2021-03-07, godz. 13:20 Ukradł puszkę z datkami dla chorej Celinki. Policja już go "zapuszkowała" Kilku godzin potrzebował kcyński dzielnicowy, by ustalić personalia podejrzanego o kradzież puszki z datkami na chorą Celinkę z Szubina. W pojemniku było praw ... » więcej 2021-03-07, godz. 11:16 ZUS: od połowy marca znów będzie można wyjeżdżać na rehabilitację Od 15 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. » więcej 2021-03-07, godz. 10:00 Nigdy więcej sam! Ks. Mirosław Maliński głosi rekolekcje w Bydgoszczy [wideo, program] Popularny duszpasterz akademicki z Wrocławia - ks. Mirosław Maliński „Malina” - będzie głosił rekolekcje w Bydgoszczy. Przeznaczone będą m.in. dla środowisk: ... » więcej 2021-03-07, godz. 09:20 W CEPIK - u coraz więcej jednośladów z silnikiem. To znak, że wiosna tuż, tuż Spore zmiany w bazie danych dotyczącej pojazdów i kierowców. Zwiększa się liczba rejestrowanych tam jednośladów z silnikiem. W naszym regionie w lutym zarejes ... » więcej 2021-03-06, godz. 18:00 Przejazd kolejowy przy ul. Inwalidów. Co tam się dzieje? Policja sprawdziła Policjanci z bydgoskiej 'drogówki' z pomocą Mobilnego Centrum Monitoringu obserwowali, jak kierowcy zachowują się na strzeżonym przejeździe kolejowym przy ul. ... » więcej
1234567