Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r.   Imieniny: Alicji, Alojzego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2020-12-05, 07:34 Maciej Wilkowski/Redakcja

Wierni przyjdą do księdza albo go zaproszą. Kolęda podczas epidemii inna niż zwykle

Wiadomo, że w sprawie kolędy nie ma ogólnopolskich wytycznych Fot. Pixabay.com
Wiadomo, że w sprawie kolędy nie ma ogólnopolskich wytycznych Fot. Pixabay.com
Od decyzji biskupa zależy w jakiej formie odbędzie się lub nie wizyta duszpasterska. O tym jak na Pomorzu i Kujawach będzie wyglądała kolęda na razie wiadomo niewiele.
W diecezji bydgoskiej o wizycie duszpasterskiej w parafiach będą decydować sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii i mając na względzie przede wszystkim obowiązujące obostrzenia sanitarne.

- Pierwsza forma może polegać na zaproszeniu wiernych z wyznaczonej części parafii na wspólną Mszę św. w kościele parafialnym. Druga forma to wizyta duszpasterska na zaproszenie parafian po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Trzecia możliwa forma to tradycyjna wizyta duszpasterska, zwłaszcza w parafiach wiejskich, jeśli pozwolą na to warunki sanitarne - informuje ks. Grzegorz Nowak, kanclerz kurii.

Jak będzie w innych diecezjach na terenie naszego regionu? - Poinformujemy na stronie internetowej. Decyzji jeszcze nie ma. Jak będzie, napiszemy na stronie kurii, ksiądz biskup jeszcze nie zdecydował - to odpowiedzi jakie usłyszeliśmy np. w diecezji pelplińskiej czy włocławskiej.

Wiadomo, że w sprawie kolędy nie ma ogólnopolskich wytycznych. Jaka jest decyzja Archidiecezji Gnieźnieńskiej? - W liście pasterskim na pierwszą niedzielę adwentu ksiądz prymas poinformował kapłanów i wiernych, że w tym roku - z powodu trwającej pandemii - nie jest możliwa tradycyjna kolęda. Ksiądz prymas prosi, aby wierni tym razem odwiedzali duszpasterzy w kościołach i prosi księży proboszczów, aby wieczorne msze święte były specjalnymi mszami, podczas których wraz z kapłanami będą się modlić wierni z poszczególnych ulic czy też wiosek wiosek - powiedział ksiądz Zbigniew Przybylski, rzecznik Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Ostateczne decyzje dotyczące kolędy w większości diecezji funkcjonujących w Kujawsko-Pomorskiem nie zostały jeszcze podjęte. Nie pozostaje nic innego jak zaglądanie na strony internetowe kurii i parafii - tam mają się pojawić najszybciej. Rozpowszechnienie tych wiadomości będzie też zadaniem księży z każdej parafii.
Kolęda w czasie pandemii. A może w ogóle jej nie będzie? (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-06-21, godz. 11:26 Ministerstwo Zdrowia: 73 nowe zakażenia koronawirusem, w naszym regionie 4 Badania potwierdziły 73 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarła jedna osoba z COVID-19 - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-06-21, godz. 11:17 Szlabany były w górze? Groźny wypadek na przejeździe kolejowym w gminie Jeżewo [zdjęcia, wideo] Niebezpieczny wypadek na przejeździe kolejowym niedaleko Jeżewa w powiecie świeckim. Pociąg osobowy uderzył w samochód osobowy. Ciężko ranny jest kierowca aut ... » więcej 2021-06-21, godz. 10:17 Kurator Marek Gralik: „Wielu uczniów ma depresję i zaburzenia psychiczne” Pogorszenie stanu psychicznego i fizycznego, wzrost masy ciała, a nawet pogorszenie wzroku. - To wszystko z naszymi uczniami zrobiła pandemia - wyliczał na an ... » więcej 2021-06-21, godz. 08:22 Nocny wypadek na S10 koło Zielonki pod Bydgoszczą. Najechanie? [zdjęcia] W nocy kilkanaście minut po godzinie 23, na numer alarmowy wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów osobowych na drodze S10 na wysokości Zielonki. » więcej 2021-06-21, godz. 06:51 Złożysz podanie, dokument dostaniesz za 45 dni. Długie kolejki po paszporty Punkty paszportowe w regionie przechodzą prawdziwe oblężenie. - Od lat nie było tak wielkiego zainteresowania wyrobieniem paszportu - mówią urzędnicy. » więcej 2021-06-20, godz. 20:51 Toruń ma nowego Króla Kurkowego. Przemarsz przez toruńską starówkę [wideo] Intronizacja Króla Kurkowego odbyła się w niedzielę na Rynku Staromiejskim.  Uroczystość wieńczyło strzelanie świętojańskie i poprzedzała Święto Miasta. » więcej 2021-06-20, godz. 18:12 Europejskie Centrum Filmowe Camerimage wysoko mierzy: 30 metrów w górę! Toruńscy radni zgodzili się na budowę 30-metrowego budynku na terenie toruńskich Jordanek. Obiekt będzie częścią Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. » więcej 2021-06-20, godz. 12:05 Pożar samochodu na drodze do Piecek. Dwie osoby ranne w szpitalu W niedzielę około godz. 10.30 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o pożarze auta osobowego na drodze do podbydgoskich Piecek. Samochód wcześniej uderzył w d ... » więcej 2021-06-20, godz. 09:50 W taki upał na szczepienie? Czemu nie! Toruńskie punkty czekają Specjalne punkty szczepień przygotowano na weekend 19-20 czerwca w Centrum Handlowym PLAZA i w Muzeum Twierdzy Toruń, gdzie mogą zaczepić się również nastolat ... » więcej 2021-06-19, godz. 17:02 Mariusz Smarszcz wyszedł z domu i dotąd nie wrócił. Ktokolwiek widział... Policjanci ze Szwederowa poszukują 55-latka, który 15 czerwca wyszedł z domu nie informując nikogo, dokąd się udaje. Nadal nie wrócił do miejsca zamieszkania, ... » więcej
1234567