Sobota, 15 maja 2021 r.   Imieniny: Zofii, Nadziei, Izydora / W rozgłośni bydgoskiej powołano Redakcję Telewizyjną (1973)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2020-11-06, 12:11 Polska Agencja Prasowa

Żołnierze szkoleni przez pielęgniarki. Będą pomagać w zakładach leczniczych i DPS-ach

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzi kurs pilotażowy, przygotowujący żołnierzy do zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych/fot. nadesłane
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzi kurs pilotażowy, przygotowujący żołnierzy do zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych/fot. nadesłane
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzi kurs pilotażowy, przygotowujący żołnierzy do zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych w zakładach opieki lekarskiej i domach pomocy społecznej.
Pilotażowy kurs, trwający przez trzy dni, jest prowadzony przez wykwalifikowane pielęgniarki i psychologa. Uczestnicy mają opanować podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi niezbędne do wykonywania takich zadań, jak karmienie osoby leżącej, wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych. Mają też nauczyć się współpracy z personelem medycznym w zakresie planu opieki nad pacjentem, nawiązywania i utrzymywania kontaktu z osobami w wieku starszym i pacjentami niesamodzielnymi.

- Do tej pory w DPS-ach nasi żołnierze wykonywali głównie takie zadania jak: ewakuacja, pobieranie wymazów, wsparcie logistyczne, dekontaminacja. Jednak zdarzały się przypadki, gdzie sytuacja była na tyle dramatyczna, że żołnierze musieli wesprzeć personel w opiece nad podopiecznymi w czynnościach takich jak mycie, karmienie czy sprzątanie – informuje komendant CSWOT płk Krzysztof Leszczyński. - Kurs nie ma na celu zastąpienia kursów opiekunów medycznych, trwających rok i kompleksowo przygotowujących uczestników do opieki nad pacjentami leżącymi. Kurs powstał w odpowiedzi na potrzeby wsparcia służby zdrowia - tłumaczy.

Pierwszy dzień szkolenia to zajęcia teoretyczne z zakresu psychologii oraz wiedzy niezbędnej do wykonywania czynności w zakresie opieki nad osobami starszymi i leżącymi, a kolejne dwa dni to ćwiczenia praktyczne. - Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej aktywnie wspierają społeczeństwo w zwalczaniu i łagodzeniu skutków pandemii od marca 2020 r. Obecnie realizują operację pod kryptonimem „Trwała odporność", której cele można zamknąć w pięciu słowach: zapobiegaj, identyfikuj, izoluj, wspieraj, przywracaj. Ich działanie ukierunkowane jest na wsparcie opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów - informuje rzeczniczka CSWOT Sumita Mira Morzyńska.
Żołnierze szkoleni przez pielęgniarki. Będą pomagać w zakładach leczniczych i DPS-ach (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-05-15, godz. 13:55 Pięknie i kolorowo, czyli kiermasz ogrodniczy w Bydgoszczy 40 wystawców, głównie ogrodników i szkółkarzy z całej Polski, prezentuje rośliny poszukiwane na wiosnę do ogrodów i na działki. Na terenie przy hali Łuczniczk ... » więcej 2021-05-14, godz. 20:15 Trwają poszukiwania sprawcy potrącenia policjanta w Grudziądzu Znane są personalia poszukiwanego - poinformował w piątek wieczorem oficer prasowy grudziądzkiej Komendy Miejskiej Policji podkom. Robert Szablewski. » więcej 2021-05-14, godz. 19:50 Coś dla seniorów w Brodnicy. Powstanie dzienny dom pobytu W piątek 14.05 w Urzędzie Miejskim w Brodnicy odbyło się spotkanie, podczas którego podpisano umowę o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woje ... » więcej 2021-05-14, godz. 18:43 Czek na rozbudowę budynku straży pożarnej w Gostycynie Minister Łukasz Schreiber z kancelarii premiera odwiedził powiat tucholski, przed południem był w Śliwicach, gdzie oglądał wyremontowany ośrodek kultury. Pote ... » więcej 2021-05-14, godz. 17:39 „Muszkieterowie słowa” czyli spory, dyskusje, przemowy - tym razem online Dwie przeciwne drużyny, różne tezy i rożne tematy światopoglądowe, historyczne czy ekonomiczne. Zespoły z Bydgoszczy, Warszawy, Poznania, Gdańska, Inowrocławi ... » więcej 2021-05-14, godz. 16:43 Piękny wiek! Nestorzy uhonorowani medalem od marszałka województwa [zdjęcia] Nie wie, co to nuda i od kilkunastu lat swobodnie obsługuje komputer oraz telefon komórkowy - Kazimierz Lewalski, mieszkaniec Wąbrzeźna, jest jedną z czterech ... » więcej 2021-05-14, godz. 16:02 Złożono hołd ofiarom obozu przejściowego w bydgoskiej Smukale Doradca wojewody kujawsko-pomorskiego Jarosław Jakubowski i Mieszko Klawikowski z Biura Wojewody oddali wpiątek (14 maja 2021 r.) hołd ofiarom niemieckiego ob ... » więcej 2021-05-14, godz. 14:46 Działacze Polski 2050: Więcej pieniędzy z UE dla Kujawsko-Pomorskiego! - Żądamy sprawiedliwego podziału środków unijnych dla regionu - mówili w Toruniu działacze Polski 2050. Przedstawiciele Ruchu Szymona Hołowni popierają staran ... » więcej 2021-05-14, godz. 12:37 Ukradł pistolet z bydgoskiej strzelnicy. I ukrył na bulwarach nad Brdą [wideo] Sąd aresztował 28-letniego mężczyznę, który z jednej ze strzelnic w Bydgoszczy ukradł pistolet. Złodziej został zatrzymany przez policjantów po kilku godzinac ... » więcej 2021-05-14, godz. 11:36 Kontrola zakończyła się strzelaniną. Potrącił policjanta i gwałtownie ruszył Policjant z Grudziądza w nocy z czwartku na piątek próbował skontrolować osoby siedzące w zaparkowanym samochodzie. Kierowca gwałtownie ruszył i potrącił funk ... » więcej
1234567