Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2020-10-31, 10:50 Jolanta Fischer, Michał Zaręba/IAR

Rząd pomoże handlarzom sprzed cmentarzy, którzy nie mogli sprzedać towaru

Cmentarze pozostaną zamknięte do 2 listopada włącznie./fot. Jolanta Fischer
Cmentarze pozostaną zamknięte do 2 listopada włącznie./fot. Jolanta Fischer
Cmentarze pozostaną zamknięte do 2 listopada włącznie./fot. Jolanta Fischer
Cmentarze pozostaną zamknięte do 2 listopada włącznie./fot. Jolanta Fischer
Przed północą 30 października, część osób zdążyła zapalić znicze swoim bliskim zmarłym./fot. Michał Zaręba
Przed północą 30 października, część osób zdążyła zapalić znicze swoim bliskim zmarłym./fot. Michał Zaręba
Na cmentarzach żywe dusze można policzyć na palcach jednej ręki - byliśmy tam w piątek (30.10.) około północy i następnego dnia rano. Niestety, straty finansowe widać aż za bardzo. Bydgoscy sprzedawcy nie kryją oburzenia nagłą decyzją premiera. Rząd zapowiedział jednak pomoc. Pierwsza transza wsparcia ma wynieść 180 milionów złotych.
- Bardzo dobrze, że są zamknięte cmentarze, nie będzie tylu zakażeń...

- Mogli jednak zacząć od niedzieli...

- Ludzie są biedni, ci sprzedawcy. Kwiaty nie posprzedawane, albo mogli ogłosić to trzy dni wcześniej, a nie na ostatnią chwilę...

- Nie będę się wypowiadać, bo bym puścił taką wiązankę...

- Szkoda gadać, brak słów, kwiatów od groma, ludzi nie ma, co ja mam z tym zrobić...

- Pół roku pracy położyli w jeden dzień...Samochody wynajęte, transport...

- Rok będziemy to spłać...

- mówili naszej reporterce Jolancie Fischer sprzedawcy spod bydgoskiego cmentarza, w sobotę, 31 października.

A tak było dzień wcześniej, w nocy, w Toruniu:

- Palimy znicze, póki to jeszcze możliwe...Smutno...Czy ta decyzja nas zaskoczyła? To było do przewidzenia, ale myślę, że każdy znajdzie później czas dla swoich bliskich...

- Wykorzystaliśmy ten czas, żeby przez północą zdążyć...

- Szkoda tych ludzi, którzy zainwestowali pieniądze w handel. Rząd mógł powiedzieć dwa tygodnie wcześnie, że zamyka cmentarze. Szkoda, poza tym, te tradycje niedługo poumierają...

- usłyszał nasz reporter Michał Zaręba w Toruniu.

Cmentarze pozostaną zamknięte do 2 listopada włącznie.

Jak powiedział Polskiemu Radiu rzecznik rządu Piotr Müller, rząd kończy prace nad zasadami pomocy dla branż, które ucierpiały w wyniku trzydniowego zamknięcia cmentarzy.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy. Zgodnie z jego deklaracją, terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami. Szef rządu dodał, że z funduszu Covid zrefundowane zostaną też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję.

- Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię - napisał premier na Facebooku.

- Przekażemy 180 mln zł dla wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy i kwiatów - poinformowała wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk. Jak dodała, to tylko początek wsparcia dla przedsiębiorców, którzy odnotują spadki sprzedaży przez zamknięcie cmentarzy.

Podczas konferencji prasowej w resorcie rolnictwa, Semeniuk poinformowała, że jej resort w maju prowadził spotkania branżowe dotyczące obchodów Święta Zmarłych.

- Wiedzieliśmy, że będziemy musieli się dostosować elastycznie, nie możemy niczego planować - powiedziała.

- Chciałabym przede wszystkim powiedzieć wszystkim przedsiębiorcom, że nie pozostaną sami i państwo polskie wykaże się wsparciem finansowym" - zadeklarowała.

- Na ten moment możemy przedstawić taką pomoc dla wszystkich tych przedsiębiorców, którzy odnotują spadki w związku z zamknięciem cmentarzy, w wysokości 180 mln zł - to jest początek tego wsparcia dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy, nie sprzedadzą kwiaty - mówiła Semeniuk.

Wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii podziękowała samorządom, które włączyły się w akcję pomocy i solidarności społeczności.
Jolanta Fischer rozmawiała z bydgoskimi sprzedawcami
Michał Zaręba zajrzał na toruński cmentarz w nocy, tuż przed zakazem wstępu na nekropolie

Wiadomości lokalne

2021-01-18, godz. 21:41 Pikieta pod toruńskim sądem. W obronie sędziów odsuniętych od orzekania Przed siedzibą Sądu Okręgowego w Toruniu, działacze Komitetu Obrony Demokracji zorganizowali pikietę pod hasłem „Stop represji wobec przedstawicieli wymiaru s ... » więcej 2021-01-18, godz. 20:52 Czy 1 lutego bydgoskie osiedla pogrążą się w ciemności? Jest światełko w tunelu! Bydgoskie spółdzielnie mieszkaniowe szukają sposobu na rozwiązanie konfliktu z firmą Enea. Wyjścia są dwa: albo podpiszą umowę z Eneą - choć nie na tych warun ... » więcej 2021-01-18, godz. 19:47 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przejęło Zespół Szkół nr 4 w Nadrożu Zespół Szkół nr 4 w Nadrożu w powiecie rypińskim został oficjalnie przekazany Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które od 1 stycznia jest organem prowadząc ... » więcej 2021-01-18, godz. 19:00 Powiat rypiński: komunikacyjnie wykluczeni będą wreszcie zadowoleni 18 nowych linii autobusowych będzie kursować w powiecie rypińskim. Ponad 700 tysięcy złotych na te połączenia pochodzi ze środków „Funduszu rozwoju przewozów ... » więcej 2021-01-18, godz. 16:30 W 11 szkołach specjalnych w regionie, przez pandemię nie zaczęły się lekcje - W pięciu placówkach specjalnych podjęto decyzję o przejściu na naukę zdalną. W pozostałych sześciu, do końca stycznia nauka będzie prowadzona w systemie hyb ... » więcej 2021-01-18, godz. 15:49 Z Chełmży znów pociągiem do Bydgoszczy. Rozkład jazdy budzi emocje Punktualnie o 6:32 pierwszy po miesięcznej przerwie pociąg z Chełmży do Bydgoszczy odjechał z chełmżyńskiego dworca. » więcej 2021-01-18, godz. 14:28 Druga dawka dla zaszczepionych w Toruniu. Do Grudziądza szczepionki nie dotarły Personel medyczny, który otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 pod koniec grudnia, teraz przyjmuje drugą. » więcej 2021-01-18, godz. 13:24 Marszałek Piotr Całbecki z koronawirusem. Przebywa w izolacji Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego zakażony koronawirusem - dowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia PiK. » więcej 2021-01-18, godz. 12:32 Minus 12 w klasie! Jedna ze szkół w Grudziądzu nadal zamknięta! 20 stopniowy mróz sparaliżował pracę w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Dąbrówki 7 w Grudziądzu. » więcej 2021-01-18, godz. 11:24 Groźna noc na autostradzie A1. Zderzenie trzech ciężarówek Kierujący ciężarowym renault najechał na tył ciężarowego mana z przyczepą. Siła uderzenia była tak duża, że z renault wyrwało kabinę, która spadła na jezdnię. ... » więcej
1234567