Czwartek, 21 stycznia 2021 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2020-10-29, 08:30 Redakcja/PAP

Koronawirus: bardzo poważna sytuacja w regionie [ważne linki]

Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski./fot. archiwum
Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski./fot. archiwum
- Pierwsze efekty wprowadzenia obostrzeń to jest kwestia dwóch tygodni od momentu ich wdrożenia. Musimy na to poczekać - powiedział na antenie TVP Bydgoszcz, Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
- Fakty są takie, że w tej chwili w woj. kujawsko-pomorskim mamy sytuację bardzo poważną. Mamy bardzo dużą ilość nowych zarażonych - dzisiaj 1215, wczoraj 1500. To są bardzo niepokojące liczby - powiedział na antenie TVP3 Bydgoszcz wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz.

Podkreślał, że na efekty wprowadzonych przez rząd obostrzeń musimy poczekać.

- Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i z tego, co to jest koronawirus. Porównują go do grypy, nic on z grypą wspólnego nie ma. Nie można postawić znaku równości. To jest choroba, która powoduje bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, szczególnie starszych osób i z chorobami współistniejącymi, ale również coraz więcej przypadków u młodych osób, gdzie bez wsparcia tlenowego życie jest bardzo zagrożone - podkreślił Mikołaj Bogdanowicz. Podał też statystki dotyczące miejsc w szpitalach - zajętych jest około 850 z 1228 przygotowanych miejsc dla pacjentów zakażonych koronawiursem

- Wyznaczyliśmy 23 szpitale, 15 w tej chwili fizycznie działa, łącznie 1228 miejsc. Liderem w leczeniu koronawirusa jest Grudziądz, który ma prawie 300 pacjentów oraz szpital zespolony w Toruniu, szpital zakaźny w Bydgoszczy, pulmonologia w Bydgoszczy, szpital wojskowy, szpital w Świeciu. To są te szpitale, które mają najwięcej pacjentów.

Wojewoda podjął decyzję o przekształceniu szpitala w Radziejowie na szpital dla pacjentów chorych na COVID-19 - W tej chwili przebywa tam 70 pacjentów, na 140 możliwych miejsc - przekazał Bogdanowicz.

Mikołaj Bogdanowicz zaznaczył również, że szpital w Radziejowie to nie ostatni szpital powiatowy, który zostanie przekształcony na szpital jednoimienny.

Jest taki plan, aby przekształcać całe szpitale powiatowe, zamiast wydzielać kolejne miejsca w istniejących szpitalach - dodał.

Wojewoda poinformował również o otwarciu stomatologii dla osób chorych na COVID-19 w Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu.

- Tych zabiegów czy interwencji stomatologicznych nie jest dużo, ale musi być miejsce, gdzie pacjent ze stwierdzonym „plusem” będzie miał możliwość z takich usług skorzystać - podkreślił Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda zaznaczył, że marszałek województwa Piotr Całbecki zadeklarował, że w rozbudowywanym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym powstanie 200 miejsc dla chorych z koronawirusem. W Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy ma zostać przygotowanych 100 miejsc, a dodatkowe miejsca powstaną również w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy.

W izolatorium w Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA "Orion" przebywają 144 osoby na 300 miejsc. Nowe izolatorium ma powstać też w Inowrocławiu.

Wojewoda przyznał, że sytuację szpitalach regionu utrudnia to, że około 2 tys. osób z personelu medycznego przebywa na kwarantannie.

Wojewódzki inspektor sanitarny Wojciech Koper podał, że w województwie funkcjonuje 13 laboratoriów badających próbki na obecność koronawirusa, a na potrzeby dochodzeń epidemiologicznych zawarto umowy z poznańskimi laboratoriami Uniwersytetu Medycznego i Centrum Krwiodawstwa.

Ostatnio Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy zatrudniła ośmiu diagnostów laboratoryjnych, co pozwoli na uruchomienie zmiany nocnej w laboratorium.

WYMAZY - LISTA PUNKTÓW W REGIONIE

KORONAWIRUS - TELEFONY, ADRESY

INFORMACJE DLA DAWCÓW OSOCZA
Sytuacja epidemiczna w regionie - materiał Jolanty Fischer
Mówi Wojciech Koper, wojewódzki inspektor sanitarny

Wiadomości lokalne

2021-01-21, godz. 17:29 Michał Zaręba z nagrodą „Kryształowy Detektor 2020”. Za realizację misji Rada Programowa Polskiego Radia PiK uhonorowała naszego redakcyjnego kolegę za „realizację misji radia publicznego oraz podejmowanie ważnych problemów społecz ... » więcej 2021-01-21, godz. 16:34 Smutny żywot „Mateusza”. Stowarzyszenie musi opuścić swoją siedzibę w Toruniu Zamiast placówki pomagającej wyjść na prostą więźniom, kompleks turystyczny umożliwiający twórcze poznawanie kosmosu. » więcej 2021-01-21, godz. 13:20 Kolejowy dworzec z inkubatorem przedsiębiorczości. Tak będzie w Tucholi Tucholski dworzec kolejowy nabiera blasku. Rozpoczął się drugi etap rewitalizacji tej zabytkowej budowli. Za rok na poddaszu budynku powstanie inkubator przed ... » więcej 2021-01-21, godz. 12:15 Droga do wojska w hiszpańskim rytmie. Orkiestra wojskowa bez sztampy W Bydgoszczy trwa niecodzienny projekt. Orkiestra Wojskowa łączy siły z Akademią Muzyczną. Żołnierze i studenci nagrywają wspólny utwór... Wszystko po to, aby ... » więcej 2021-01-21, godz. 11:25 Babcie i dziadkowie w statystyce. Przy okazji ich święta Rola babci i dziadka wciąż się zmienia. Przez pandemię, wielu z nich nie może od miesięcy spotykać się ze swoimi wnukami, dla własnego dobra, by nie zarazić s ... » więcej 2021-01-21, godz. 10:53 Ponad 7 tys. nowych zakażeń w ciągu doby. Co dziesiąte w Kujawsko-Pomorskiem Wykryto 7152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej, bo 874 z nich na Mazowszu; zmarło 419 osób - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-01-21, godz. 10:45 Martwe łabędzie z ptasią grypą. Pierwszy przypadek w tym roku Trzy łabędzie, które znaleziono martwe na terenie powiatu toruńskiego, były zarażone wirusem ptasiej grypy. To pierwszy w tym roku w województwie kujawsko-pom ... » więcej 2021-01-21, godz. 10:06 Co z mobilnymi punktami szczepień? Sprawa będzie wyjaśniana Niektóre placówki służby zdrowia, mimo deklaracji, nie zorganizowały mobilnych punktów szczepień. Alarmowali o tym zaniepokojeni słuchacze Polskiego Radia PiK ... » więcej 2021-01-21, godz. 08:39 Plastron Kamila Stocha na aukcji podczas finału WOŚP w gminie Jeżewo - To nasza perełka wśród gadżetów orkiestrowych - mówią w sztabie WOŚP w gminie Jeżewo. Mowa o sportowym plastronie Kamila Stocha z poprzedniej edycji Turniej ... » więcej 2021-01-21, godz. 06:47 Pomogą się ubrać, zaprowadzą do lekarza czy apteki. Taksówki społeczne w Toruniu Kierowcy taksówek społecznych nie tylko podwiozą we wskazane miejsce, ale - jeśli trzeba - pomogą zejść po schodach, wsiąść do samochodu czy odprowadzą pod dr ... » więcej
1234567