Czwartek, 23 września 2021 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-15, 11:35 Tatiana Adonis/Redakcja

Jedyny taki oddział w Polsce jest w Bydgoszczy. Przebywają w nim niewidomi więźniowie

Fot. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy
Fot. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy
W bydgoskim Fordonie funkcjonuje jedyny w Polsce zakład karny z oddziałem dla niewidomych więźniów. Dla skazanych z dysfunkcjami wzroku organizowane są kursy orientacji przestrzennej, samodzielnego poruszania się i nauki pisania pismem Braille'a. Oddział terapeutyczny dla niewidomych więźniów funkcjonuje od 35 lat.
- Przez ten czas pomógł wielu osadzonym przystosować się do dalszego odbywania kary, ale także życia na wolności - mówi Joanna Szadziul, rzeczniczka Zakładu Karnego w Fordonie.

- Wobec każdego ociemniałego formułowany jest indywidualny program oddziaływań rehabilitacyjnych i wychowawczych. Ma on charakter praktyczny. Skazanego mobilizuje się bowiem do podjęcia działań w celu uzyskania kolejno: grupy inwalidzkiej, renty, ukończenia kursu orientacji przestrzennej oraz wyrobienia legitymacji Polskiego Związku Niewidomych - powiedziała Joanna Szadziul.

W fordońskim zakładzie funkcjonuje specjalistyczna sala terapeutyczna, wyposażona w urządzenia niezbędne do nauki dla skazanych niewidomych i niedowidzących, którzy przyjeżdżają tu, by odbyć kurs.

- Po ukończeniu kursu skazani wracają do swoich jednostek macierzystych. Pozostawanie w tym samym oddziale czasem przez kilka lub kilkanaście lat ograniczyłoby sprawność psychofizyczną skazanych ociemniałych. Utrudniałoby także bezpośredni kontakt z najbliższymi, z uwagi na często znaczne oddalenie ich od stałego miejsca zamieszkania członków rodziny - dodaje Agnieszka Wollman rzeczniczka dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.

W czwartek 15 października przypada Światowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących, obchodzone od 1964 roku.
Jedyny taki oddział w Polsce jest w Bydgoszczy. Przebywają w nim niewidomi więźniowie
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2021-09-22, godz. 19:35 Ratownicy medyczni biją brawa dla ministra Niedzielskiego. O co chodzi? To nie brawa uznania, ale motywacji. Ratownicy medyczni z Bydgoszczy zachęcają do udziału w akcji #BrawaDlaAdama. W ten sposób chcą zmobilizować ministra zdro ... » więcej 2021-09-22, godz. 18:29 Błażej Deręgowski z Torunia ambasadorem kampanii „Szpik daleko od kręgosłupa" [wideo] Ponad połowa Polaków błędnie sądzi, że szpik pobiera się z kręgosłupa, co negatywnie wpływa na poziom dawstwa. Błażej Deręgowski z Torunia dawcą został 3 lata ... » więcej 2021-09-22, godz. 17:25 Co robiły nad jeziorem dzieci z SP w Krąplewicach? Badały wodę! [wideo, zdjęcia] Uczniowie z Krąplewic bardzo często wchodzą w rozmaite tematy ekologiczne. Tym razem zaangażowali się w projekt „Środowisko ponad wszystko'. Sprawdzali m.in. ... » więcej 2021-09-22, godz. 15:56 Podmuch wiatru zepchnął autokar? Śledztwo po wypadku z udziałem przedszkolaków Toruńska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie poniedziałkowego wypadku autokaru, przewożącego dzieci do agroturystki w Gostkowie. » więcej 2021-09-22, godz. 14:39 Pijany jechał ciągnikiem z przyczepą – obwodnicą pod prąd i to w nocy Kierowcy jadący drogą krajową nr 15 we wtorek wieczorem z niedowierzaniem obserwowali ciągnik marki Ursus, który jakby nigdy nic jechał obwodnicą pod prąd. Sp ... » więcej 2021-09-22, godz. 13:37 Nagrodzili jedyny szpital, który w epidemii nie miał wewnętrznego zakażenia [wideo, zdjęcia] Trzydzieścioro pracowników Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy nagrodzonych za walkę z COVID-19! Odznaki honorowe wręczył wojewoda Miko ... » więcej 2021-09-22, godz. 12:54 Nie na polu, ale blisko sklepów. Węzeł przesiadkowy powstanie w Osielsku Ma usprawnić dojazd mieszkańców gminy do Bydgoszczy i zmniejszyć ruch prywatnych samochodów. Osielsko buduje w centrum autobusowy węzeł przesiadkowy. » więcej 2021-09-22, godz. 10:21 Anonimowo, bezpłatnie i bezboleśnie. Spot zachęca do wykonania testu na HIV [wideo] Toruńska Fundacja Parasol nakręciła spot pokazujący, jak wygląda testowanie się na HIV w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych. - Zapraszamy każdego, kto mia ... » więcej 2021-09-22, godz. 08:26 Trzy zielone ściany, czyli pionowe ogrody wyrosną w Bydgoszczy. Gdzie? Wertykalne zieleńce zakłada się po to, by rośliny poprawiały mikroklimat, niwelowały zanieczyszczenia i hałas, a przy okazji zdobiły. W Bydgoszczy taki ogród ... » więcej 2021-09-22, godz. 07:38 Pięciu najzdolniejszych studentów ma szansę na stypendium Fundacji Anwil Fundacja Anwil spółki z Grupy Orlen, wesprze finansowo studentów, przyszłych specjalistów przemysłu chemicznego, pochodzących z Włocławka i okolic. Piątka naj ... » więcej
1234567