Poniedziałek, 21 czerwca 2021 r.   Imieniny: Alicji, Alojzego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Leszczyńskiego
2020-10-12, 15:08 Jolanta Fischer, PAP

20-kilometrowy odcinek drogi S5 oddany do użytku. Na razie można jechać tylko 70 km/h

Oddanie do użytku drogi ekspresowej na odcinku Szubin Północ - Żnin Północ./fot. Jolanta Fischer
Oddanie do użytku drogi ekspresowej na odcinku Szubin Północ - Żnin Północ./fot. Jolanta Fischer
Oddanie do użytku drogi ekspresowej na odcinku Szubin Północ - Żnin Północ./fot. Jolanta Fischer
Oddanie do użytku drogi ekspresowej na odcinku Szubin Północ - Żnin Północ./fot. Jolanta Fischer
Oddanie do użytku drogi ekspresowej na odcinku Szubin Północ - Żnin Północ./fot. Jolanta Fischer
Oddanie do użytku drogi ekspresowej na odcinku Szubin Północ - Żnin Północ./fot. Jolanta Fischer
W poniedziałek, 12 października, oddano do użytku kolejny, 20-kilometrowy, kujawsko-pomorski odcinek drogi ekspresowej S5, między węzłami Szubin Północ - Żnin Północ.
- Kolejny etap inwestycji, która ma pewien poślizg, ale jest to inwestycja drogowa, która ma dla województwa kujawsko-pomorskiego ogromne znaczenie. To dzięki tej drodze ekspresowej będziemy mogli znacznie efektywniej wykorzystać i zdyskontować nasze centralne położenie. To połączenie otwiera ogromne możliwości przede wszystkim przed miastem Bydgoszczą. W przyszłości droga S10 oraz kontynuowana S5 zapewnią Bydgoszczy bardzo dogodne połączenia komunikacyjne i to się na pewno przełoży na intensywny rozwój gospodarczy. Pomijam oczywiste względy m.in. bezpieczeństwo ruchu. Ta droga ma również ogromne znaczenie dla nas lokalnie, jako obwodnica Bydgoszczy, ponieważ bardzo poprawia komunikację. Cieszymy się, dziękujemy, prosimy o więcej - mówi Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski.

Na oddanej do użytku trasie obowiązuje na razie ograniczenie prędkości do 70 km/h. Cały 19-kilometrowy odcinek trasy ma być gotowy w listopadzie. - Kierowcy mogą poruszać się obiema jezdniami, na zasadzie czasowej organizacji ruchu, z ograniczeniem prędkości do 70 km/h, co związane jest z dalszymi pracami wykończeniowymi w obrębie tzw. kaczego dołka w pobliżu węzła Szubin. Według zapewnień wykonawcy robót, firmy Intercor, ten kilometrowy fragment ma zostać ukończony i udostępniony kierowcom w ciągu następnego miesiąca, co zapewni lepsze połączenie z powstającym, kolejnym odcinkiem Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ - poinformował rzecznik oddziału GDDKiA w Bydgoszczy Julian Drob.

Wybudowana droga ma po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, jest dostosowana do przenoszenia ciężaru 11,5 tony na oś. Budowa drogi ekspresowej S5 Szubin Północ - Żnin Północ przewidywała wykonanie prawie 40 różnych typów zadań, w tym budowę m.in. dróg dojazdowych i serwisowych wraz ze zjazdami na przyległe działki, przepustów drogowych o funkcji hydrologicznej, ekologicznej i mieszanej, oświetlenia drogowego, urządzeń bezpieczeństwa ruchu, osłon przeciwolśnieniowych, barier ochronnych i ogrodzenia trasy głównej. Wzdłuż drogi ekspresowej powstał system osłony meteorologicznej, zbudowano kanał technologiczny i kanalizację teletechniczną dla systemu zarządzania ruchem. Przebudowano również cieki wodne oraz rowy i urządzenia melioracyjne.

Budowa otwartego 12 października odcinka drogi S5 kosztowała ok. 600 mln. zł i trwała blisko 5 lat.
Materiał Jolanty Fischer (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-06-21, godz. 11:26 Ministerstwo Zdrowia: 73 nowe zakażenia koronawirusem, w naszym regionie 4 Badania potwierdziły 73 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarła jedna osoba z COVID-19 - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-06-21, godz. 11:17 Szlabany były w górze? Groźny wypadek na przejeździe kolejowym w gminie Jeżewo [zdjęcia, wideo] Niebezpieczny wypadek na przejeździe kolejowym niedaleko Jeżewa w powiecie świeckim. Pociąg osobowy uderzył w samochód osobowy. Ciężko ranny jest kierowca aut ... » więcej 2021-06-21, godz. 10:17 Kurator Marek Gralik: „Wielu uczniów ma depresję i zaburzenia psychiczne” Pogorszenie stanu psychicznego i fizycznego, wzrost masy ciała, a nawet pogorszenie wzroku. - To wszystko z naszymi uczniami zrobiła pandemia - wyliczał na an ... » więcej 2021-06-21, godz. 08:22 Nocny wypadek na S10 koło Zielonki pod Bydgoszczą. Najechanie? [zdjęcia] W nocy kilkanaście minut po godzinie 23, na numer alarmowy wpłynęło zgłoszenie o wypadku dwóch samochodów osobowych na drodze S10 na wysokości Zielonki. » więcej 2021-06-21, godz. 06:51 Złożysz podanie, dokument dostaniesz za 45 dni. Długie kolejki po paszporty Punkty paszportowe w regionie przechodzą prawdziwe oblężenie. - Od lat nie było tak wielkiego zainteresowania wyrobieniem paszportu - mówią urzędnicy. » więcej 2021-06-20, godz. 20:51 Toruń ma nowego Króla Kurkowego. Przemarsz przez toruńską starówkę [wideo] Intronizacja Króla Kurkowego odbyła się w niedzielę na Rynku Staromiejskim.  Uroczystość wieńczyło strzelanie świętojańskie i poprzedzała Święto Miasta. » więcej 2021-06-20, godz. 18:12 Europejskie Centrum Filmowe Camerimage wysoko mierzy: 30 metrów w górę! Toruńscy radni zgodzili się na budowę 30-metrowego budynku na terenie toruńskich Jordanek. Obiekt będzie częścią Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. » więcej 2021-06-20, godz. 12:05 Pożar samochodu na drodze do Piecek. Dwie osoby ranne w szpitalu W niedzielę około godz. 10.30 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o pożarze auta osobowego na drodze do podbydgoskich Piecek. Samochód wcześniej uderzył w d ... » więcej 2021-06-20, godz. 09:50 W taki upał na szczepienie? Czemu nie! Toruńskie punkty czekają Specjalne punkty szczepień przygotowano na weekend 19-20 czerwca w Centrum Handlowym PLAZA i w Muzeum Twierdzy Toruń, gdzie mogą zaczepić się również nastolat ... » więcej 2021-06-19, godz. 17:02 Mariusz Smarszcz wyszedł z domu i dotąd nie wrócił. Ktokolwiek widział... Policjanci ze Szwederowa poszukują 55-latka, który 15 czerwca wyszedł z domu nie informując nikogo, dokąd się udaje. Nadal nie wrócił do miejsca zamieszkania, ... » więcej
1234567