Środa, 25 maja 2022 r.   Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Leszczyńskiego
2020-10-10, 18:30 Polska Agencja Prasowa

Strzelcy wyborowi WOT doskonalili swoje umiejętności

Strzelcy wyborowi są „oczami i uszami” zespołu oraz mistrzami maskowania i kamuflażu. Fot. Pixabay.com
Strzelcy wyborowi są „oczami i uszami” zespołu oraz mistrzami maskowania i kamuflażu. Fot. Pixabay.com
Dwunastu strzelców wyborowych, pełniących funkcje instruktorów w brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej, przeszło kurs doskonalący w Centrum Szkolenia WOT w Toruniu. Ćwiczyli m.in. prowadzenie ognia precyzyjnego i dynamicznego - poinformowała rzeczniczka ośrodka Sumita Mira Morzyńska.
W trwającym od poniedziałku do piątku szkoleniu wzięli udział wyselekcjonowani strzelcy wyborowi, którzy pełnią funkcję instruktorów w brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej. To druga edycja kursu, który został zorganizowany w odpowiedzi na potrzeby instruktorów strzelców wyborowych, miał on na celu rozwijanie i doskonalenie ich umiejętności.

- Strzelcy wyborowi są „oczami i uszami” zespołu oraz mistrzami maskowania i kamuflażu, prowadzą działania rozpoznawcze, a jeśli potrzeba, to potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika - pokreśliła rzeczniczka Centrum Szkolenia WOT.

Główny nacisk szkolenia położony był na przećwiczenie prowadzenia ognia precyzyjnego i dynamicznego na różne odległości.

Instruktorzy mieli okazję do odświeżenia informacji dotyczących użycia sprzętu wojskowego wykorzystywanego przez strzelców wyborowych, ćwiczyli zakładanie i organizację posterunku obserwacyjnego oraz prowadzili marsz na orientację na 15-kilometrowej trasie. Podczas marszu wykonywali zadania niezbędne w pełnionych przez nich funkcji. Przeszli też szkolenie z samopomocy medycznej w warunkach taktycznych.

- Doskonalenie umiejętności instruktorów jest niezwykle ważne, gdyż muszą oni przekazać wiedzę co szóstemu żołnierzowi Obrony Terytorialnej. W sekcji lekkiej piechoty, tzw. „wspaniałej dwunastce” są dwa kluczowe stanowiska: starszy strzelec wyborowy i strzelec wyborowy. Prowadzą działania rozpoznawcze, pełnią rolę nawigatorów i odpowiadają za ubezpieczenie zespołu - zaznaczyła Morzyńska.

Nabyte w czasie szkolenia umiejętności instruktorów, oprócz podwyższenia ich kompetencji, służyć będą ujednoliceniu szkoleń prowadzonych w brygadach.

Centrum Szkolenia WOT w Toruniu jest wiodącą instytucją szkoleniową w Wojskach Obrony Terytorialnej, której głównym celem jest przygotowanie żołnierzy do realizacji zadań na stanowiskach specjalistycznych i dowódczych. (PAP)

Wiadomości lokalne

2022-05-25, godz. 20:14 O rewitalizacji Włocławka jest głośno w całej Polsce. Była delegacja z Pomorza We Włocławku gości delegacja samorządowców z województwa pomorskiego. Przyjechali, by rozmawiać o rewitalizacji, czyli przywracaniu zniszczonym kwartałom… » więcej 2022-05-25, godz. 19:15 Średniowiecze wyszło spod ziemi na budowie teatru w Toruniu! Fragmenty średniowiecznego muru fosy nowomiejskiej odkryto w Toruniu, podczas prac archeologicznych na terenie po dawnym kinoteatrze Grunwald. Przypomnijmy, w… » więcej 2022-05-25, godz. 18:41 Regał z książkami nie kłóci się z multimediami! To są nowoczesne biblioteki Skoro Powiatowy Dzień Bibliotekarza, to nie mogło się obyć bez rozmów na temat nowoczesności i ponadczasowości bibliotek, czytelni. Posypały się też… » więcej 2022-05-25, godz. 17:55 Chcą północnego przebiegu drogi S5, bo grudziądzki most to już zabytek Grudziądzcy radni głosowali jednomyślnie za wariantem północnym budowy drogi ekspresowej S5 Grudziądz - Ostróda. » więcej 2022-05-25, godz. 17:16 Rozpoczynają się prace przy uszkodzonym moście we Włocławku. Kto je sfinansuje? Długo wyczekiwana wiadomość dla kierowców z Włocławka. Wreszcie rusza odbudowa ulicy Wysokiej. Po zakończeniu prac wróci normalne połączenie największej… » więcej 2022-05-25, godz. 15:01 Uwaga na burze! Wieczorem może też mocno wiać [wideo] Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami w zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego w środę od popołudnia do… » więcej 2022-05-25, godz. 14:13 Na sesji Rady Miasta bez dyskusji o połączeniu szpitali uniwersyteckich Nie było informacji ani dyskusji na temat ewentualnego połączenia szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy. Zamiast tego przewodnicząca bydgoskiej Rady Miasta… » więcej 2022-05-25, godz. 13:09 Де шукати роботу? Може, на польсько-українських ярмарках? Польсько-українську Біржу Праці буде відкрито в п'ятницю 27 травня о 10:00 в Цеху Різних Ремесел… » więcej 2022-05-25, godz. 09:08 Nowe trzy kilometry drogi. W planach kolejne odcinki [zdjęcia] Zakończono kolejny etap modernizacji drogi wojewódzkiej nr 269 w powiecie włocławskim pomiędzy Chotlem i Błenną. Zrealizowana inwestycja, dzięki której… » więcej 2022-05-25, godz. 07:58 Powstanie kolejny mural we Włocławku. Miasto czeka na projekty Włocławski ratusz ogłosił konkurs na projekt muralu. Wielkopowierzchniowe malowidło powstanie na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Cyganka 9 na włocławskiej… » więcej
1234567