Czwartek, 25 lutego 2021 r.   Imieniny: Wiktora, Cezarego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-29, 08:10 Marcin Doliński

Prosimy o uwagę szkoły: leśne zwierzęta czekają na żołędzie i kasztany!

Im więcej żołędzi i kasztanów, tym lepiej będzie zaopatrzona zimowa stołówka leśnych zwierząt./fot. Pixabay
Im więcej żołędzi i kasztanów, tym lepiej będzie zaopatrzona zimowa stołówka leśnych zwierząt./fot. Pixabay
Leśnicy zachęcają dzieci i młodzież do zbierania kasztanów i żołędzi, które zimą trafią do leśnych paśników. Nadleśnictwo Dąbrowa rozpoczęło akcję edukacyjną „Zbieramy kasztany i żołędzie. Niech zima zwierzakom przyjazna będzie”.
Mówi Joanna Bock z Nadleśnictwa Dąbrowa:

- Tę akcję zapoczątkowano w innym zakątku kraju, w Nadleśnictwie Świdnica. W zeszłym roku zbiórka cieszyła się u nas wielkim powodzeniem, dlatego ją powtarzamy. Szkoły, przedszkola zbierają w ramach zajęć, a popołudniami na kasztany i żołędzie idą dzieci i rodzice. To doskonała karma dla zwierzyny leśnej, tę żywność wykorzystujemy wtedy, gdy jest deficyt jedzenia, czyli w miesiącach zimowych. Żołędzie i kasztany są przysmakami dla większości zwierząt leśnych: dla danieli, dla dzików, jeleni.

Przypominam, że to akcja adresowana do szkół i przedszkoli, nie dla osób indywidualnych. Z placówkami podpisujemy specjalne porozumienie. Takie zgłoszenie można pobrać z naszej strony internetowej i wysłać je do 10 października. Później nasi pracownicy odbierają owoce. Ważne, by do czasu odbioru, przechowywać zbiory w miejscu suchym i przewiewnym, najlepiej rozsypane, by nie dopuścić do rozwoju pleśni, do zbutwienia (...)

Akcja organizowana jest przez nadleśnictwo po raz drugi w zeszłym roku udało się zebrać 800 kilogramów żołędzi i kasztanów.

Szczegóły dotyczące akcji są TUTAJ

Materiał Marcina Dolińskiego (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-02-25, godz. 09:06 Opel Vectra uderzył w pociąg na przejeździe kolejowym w Wudzyniu Do zdarzenia doszło w czwartek (25.02.), około godz. 7. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Strażacy apelują o ostrożność, bo to nie pierwszy tego typu wy ... » więcej 2021-02-25, godz. 07:50 Grudziądzki dworzec na razie straszy, ale do 2023 roku ma wypięknieć Stowarzyszenie Turystyczna Organizacja Otwarta przeprowadziło konsultacje społeczne wśród mieszkańców Grudziądza. Chodzi o dworzec kolejowy. Jak ma wyglądać, ... » więcej 2021-02-24, godz. 21:00 Ogrody na Okolu mogą przegrać z inwestycją. Będzie parking czy oaza? Chodzi o niewielkie, naprawdę nieliczne w tej okolicy urokliwe zieleńce, usytuowane przy dwóch budynkach przy ulicy Jasnej. Do tej pory mieszkańcy dzierżawili ... » więcej 2021-02-24, godz. 18:00 Bez nocnych monopolowych, bez plastiku i bez iglaków! Taki będzie ten „park" Stylowe szyldy, brak nocnych sklepów monopolowych, a co za tym idzie, porzuconych butelek, dofinansowanie do wymiany plastikowych okien i drzwi na...drewniane ... » więcej 2021-02-24, godz. 16:50 Głosowanie w terminie, w systemie zdalnym - tego chcą toruńskie rady okręgu „Nie ograniczajcie demokracji lokalnej' - apelują do Rady Miasta społecznicy z Torunia. Przedstawiciele rad osiedli, których kadencję z powodu epidemii wydłuż ... » więcej 2021-02-24, godz. 15:32 Tirem w nocy, we mgle wyprzedzał radiowóz i inne samochody. Kierował po narkotykach Golubsko-dobrzyńscy policjanci zatrzymali 28-letniego kierowcę tira, który jadąc w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, stwarzał zagrożenie na drodze. M ... » więcej 2021-02-24, godz. 14:28 Nowe oprawy i lampy na 30 najciemniejszych ulicach. We Włocławku będzie jaśniej 2300 opraw oświetlenia ulicznego zostanie wymienionych we Włocławku. Trwa też montaż lamp w tych miejscach, gdzie dotąd ich nie było. » więcej 2021-02-24, godz. 13:39 Dzień Żołnierzy Wyklętych: tablica upamiętni płk Cieplińskiego, pogrzeb przełożony [wideo] Osłonięcie tablicy poświęconej pamięci pułkownika Łukasza Cieplińskiego - bohatera kampanii wrześniowej 1939 r., jednego z dowódców Armii Krajowej, zamordowan ... » więcej 2021-02-24, godz. 12:44 Szczepienia nauczycieli w Toruniu: tłumy na jedną godzinę, kolejka na zewnątrz [wideo] - Z tak niezdyscyplinowaną grupą osób czekających na szczepienia przeciwko COVID-19  jeszcze nie mieliśmy do czynienia - tak Wojewódzki Szpital Zespolony w To ... » więcej 2021-02-24, godz. 11:37 Poseł Latos: Wygląda na to, że zaczyna się trzecia fala pandemii w Polsce [rozmowa] - Choć każdy z nas już ma kogoś z rodziny albo dobrego znajomego, kto nie tylko ciężko chorował, ale wręcz umarł na COVID-19, to ciągle pojawiają się postawy ... » więcej
1234567