Sobota, 23 stycznia 2021 r.   Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
Meteorolodzy ostrzegają: w nocy przymrozki, drogi będą oblodzone
Meteorolodzy ostrzegają: w nocy przymrozki, drogi będą oblodzone
Meteorolodzy ostrzegają: w nocy przymrozki, drogi będą oblodzone
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2020-09-23, 10:31 Katarzyna Prętkowska, Marcin Doliński/Redakcja

Covid-19 na UMK w Toruniu, w szpitalu w Żninie, w szkołach w Grudziądzu i Inowrocławiu

Na Covid-19 zachorowała m.in. jedna z pracownic Biblioteki Głównej UMK/fot. mateuszgdynia, Wikipedia
Na Covid-19 zachorowała m.in. jedna z pracownic Biblioteki Głównej UMK/fot. mateuszgdynia, Wikipedia
Pierwszy przypadek koronawirusa wykryto na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Covid-19 potwierdzono także u pacjenta oddziału wewnętrznego szpitala w Żninie, ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grudziądzu i podopiecznych DPS-u w Tonowie.
Biblioteka działa
Na Covid-19 zachorowała jedna z pracownic Biblioteki Głównej UMK. - Wcześniej ta osoba źle się czuła, była na zwolnieniu lekarskim. Sanepid skierował cztery osoby z biblioteki na kwarantannę, natomiast cztery inne - decyzją dyrektora biblioteki - zostały skierowane do pracy zdalnej - mówi rzecznik uczelni dr hab. Marcin Czyżniewski. - Biblioteka Uniwersytecka działa tak, jak do tej pory. Obowiązuje zachowanie reżimu sanitarnego, maseczki, rejestracja osób wchodzących. Co istotne – osoba, u której wykryto koronawirusa, nie miała bezpośredniego kontaktu z czytelnikami.

Wszystkie obiekty uniwersyteckie w nowym roku akademickim będą udostępnione dla pracowników i studentów. Zajęcia co do zasady mają odbywać się zdalnie.

Oddział zamknięty
Covid-19 wykryto także o pacjenta przyjętego na oddział wewnętrzny szpitala w Żninie. Pacjent trafił do szpitala w Grudziądzu, a oddział zawiesił przyjmowanie nowych pacjentów. - Dla zupełnego bezpieczeństwa uznaliśmy za konieczne przetestowanie wszystkich pacjentów na tym oddziale - wykonano 24 testy, wynik 12 jest negatywny, pozostałych przypuszczam, że będzie taki sam, ale trzeba na nie poczekać. Również wykonano wymazy od personelu - mówi prezes Pałuckiego Centrum Zdrowia Marek Gotowała. - Do czasu, aż to się nie wyjaśni, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działalności oddziału. Polega to na tym, że nie przyjmuje nowych pacjentów i również mnie wypuszcza pacjentów do czasu potwierdzenia – dodaje. Jeżeli wszystkie testy będą negatywne, przyjęcia pacjentów zostaną wznowione. Dyrektor liczy, że będzie to pod koniec tygodnia.

Szkoły i DPS na kwarantannie
Koronawirusa wykryto także u uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i I Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu oraz Szkoły Podstawowej Integracyjnej w Inowrocławiu.
Jak informuje rzeczniczka grudziądzkiego ratusza Beata Adwent, na razie kwarantanną objęto klasę i nauczycieli z oddziału wczesnoszkolnego w Zespole Szkół. Zawieszone zostały zajęcia w tej jednej klasie, dzieci przeszły na nauczanie zdalne. Jeżeli chodzi o kwarantannę w I Liceum, nie podjęto jeszcze decyzji, bo trwa wywiad środowiskowy i ustalanie, kto miał kontakt z zarażonym nastolatkiem.
W szkole w Inowrocławiu nauka częściowo odbywa się w trybie zdalnym. W kwarantannie są nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice.
Zachorowali też dwaj pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Tonowie (powiat żniński). W związku z tym 90 mieszkańców DPS-u objętych zostało kwarantanną.
Mówi rzecznik UMK w Toruniu dr hab. Marcin Czyżniewski
Mówi prezes Pałuckiego Centrum Zdrowia Marek Gotowała
Mówi Beata Adwent - rzeczniczka prezydenta Grudziądza

Wiadomości lokalne

2021-01-23, godz. 18:12 Bydgoszcz. Groźny wypadek na ul. Inwalidów. Cztery osoby poszkodowane W sobotnie popołudnie (23.01.) doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych przy ul. Inwalidów. Cztery osoby pogotowie zabrało do szpitala. Trzeba będzie te ... » więcej 2021-01-23, godz. 15:21 Ochotnicy z Kujaw i Pomorza pomagają Słowakom walczyć z pandemią Grupa ochotników z Kujaw i Pomorza pomaga Słowakom w pobieraniu próbek do testów na obecność COVID - 19. Pracują w punktach stacjonarnych i mobilnych. Łącznie ... » więcej 2021-01-23, godz. 14:38 Pieką, grają, licytują - wszystko dla Celinki, która walczy o zdrowie i życie 23 stycznia przypadają pierwsze urodziny Celinki Andrzejewskiej z Szubina. Z tej okazji w szubińskiej bibliotece zorganizowano kiermasz dobroczynny, z którego ... » więcej 2021-01-23, godz. 13:39 - Nadal brakuje szczepionek dla osób z grupy O - alarmuje prezydent Ryszard Brejza - Rozpoczynają się szczepienia osób z „grupy pierwszej”, a wciąż brakuje szczepionek dla osób z „grupy zero”, do której zostali zakwalifikowani pracownicy MOP ... » więcej 2021-01-23, godz. 12:19 Historyczne grodzisko Goplan błyskawicznie zarasta. Leśnicy wytrwale je pielą Nadleśnictwo Miradz kontynuuje prace we wczesnośredniowiecznym grodzisku w Mietlicy nad Gopłem. Zaczęło się w 2011 roku od usuwania samosiejek. Zarastanie to ... » więcej 2021-01-23, godz. 10:00 „Schronisko jest dla bezdomnych, którzy nie wymagają opieki" - usłyszał nasz Słuchacz Bywają sytuacje, że chcemy komuś pomóc, ale nie do końca wiemy jak to zrobić. Jeden z naszych Słuchaczy chciał pomóc bezdomnemu, zabrał go z ulicy i zawiózł d ... » więcej 2021-01-22, godz. 23:02 Pożar w hotelu uzdrowiskowym w Ciechocinku [WIDEO] W piątek, 22 stycznia po południu, siedem jednostek straży pożarnej walczyło z ogniem w budynku przy ul. Wojska Polskiego. Spłonął jeden z hotelowych pokoi. N ... » więcej 2021-01-22, godz. 19:47 Ciepłe słowa zza krat, dla seniorów z DPS „Jesień Życia" [zdjęcia, wideo] Własnoręcznie zrobione kartki z życzeniami i drobne upominki trafiły do podopiecznych domu pomocy społecznej „Jesień Życia' w Bydgoszczy. Prezenty przyjechały ... » więcej 2021-01-22, godz. 18:00 Na drodze trzeba mieć nerwy ze stali. Bo z blachą różnie bywa... [wideo, zdjęcia] Do niegroźnej kolizji doszło po południu w Bydgoszczy na rondzie Wielkopolskim. Policja ustali, który z kierowców zignorował czerwone światło. To kolejna stłu ... » więcej 2021-01-22, godz. 17:21 Organizacja 29. urodzin Radia Maryja w Toruniu - bez zastrzeżeń. Nie będzie śledztwa Przypomnijmy, że w grudniowych obchodach uczestniczyli m.in rzecznik praw dziecka, byli i obecni ministrowie, Mariusz Błaszczak oraz Zbigniew Ziobro. Posłanka ... » więcej
1234567