Piątek, 30 lipca 2021 r.   Imieniny: Julity, Piotra, Aldony
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Eurostandard
2020-08-12, 15:30 Jolanta Fischer

Czy tęczowa flaga zawiśnie nad bydgoskim ratuszem? Prezydent odpowiada

Bydgoski ratusz./fot. Wikipedia
Bydgoski ratusz./fot. Wikipedia
Lewica i środowiska LGBT zaapelowały do prezydenta Bydgoszczy, by w geście solidarności i sprzeciwu wobec przemocy, wywiesił tęczowe flagi na budynku Ratusza. Domagają się także powołania w mieście specjalnej rady do spraw równego traktowania z płatnymi stanowiskami.
Zdaniem Agaty Polcyn ze Stowarzyszenia Stan Równości, teraz jest czas, by Rafał Bruski stanął po właściwej stronie:

- To, co wydarzyło się w Warszawie w piątek, myślę że każdego, kto ma po prostu jakąś taką elementarną empatię powinno napawać przerażeniem. Do tej pory prezydentowi Bruskiemu udawało się stać w rozkroku. Objął patronatem pierwszy marsz równości w Bydgoszczy, ale na niego nie przyszedł. Poparł postulat rady do spraw równego traktowania, ale społecznej, a nie takiej, która otrzymywałaby wynagrodzenie i mogłaby pracować rzeczywiście w ramach struktur miejskich. teraz to jest czas. kiedy trzeba zdecydować. czy jest się po stronie bijących. czy jest się po stronie bitych - mówi działaczka. (...)

Wypowiedziała się też na temat wizji zawieszenia tęczowej flagi nad ratuszem: 6-barwna tęcza nie podważy powagi urzędu, a jej zawieszenie w tym miejscu byłoby stosowne

- Poczucie, że flaga tęczowa kogoś wyklucza wynika wyłącznie z wewnętrznej homofobii danej osoby, z ukrywanej głęboko nienawiści dyskryminacji i niechęci do drugiego człowieka. (...)

Spotkanie pod bydgoskim ratuszem 12 sierpnia to odpowiedź na ostatnie wydarzenia w Warszawie. Przypomnijmy: kilka dni temu policja aresztowała aktywistę LGBT, przedstawiającego się jako Małgorzata "Margot", Michała Sz., który jest podejrzany o zdemolowanie furgonetki fundacji "Pro-Prawo do Życia" i napaść na jej kierowcę. Pracę policji chcieli zablokować zebrani na manifestacji sympatycy aktywisty i niektórzy posłowie. Doszło do szarpaniny. Zatrzymano 48 osób, z których część odzyskała już wolność.

Prezydent Bydgoszczy ustosunkował się do prośby. Napisał: „odpowiadając na prośbę w sprawie tęczowej flagi, informuję, że na skwerze przed budynkiem przy ul. Jezuickiej, Urząd Miasta dysponuje trzema masztami. Zgodnie z hierarchią i wytycznymi MSWiA, w środku znajduje się flaga Polski. Po bokach wiszą flagi Unii Europejskiej oraz Bydgoszczy. Wszystkie maszty muszą mieć równą wysokość. Nie można też wieszać więcej niż jednej flagi na jednym maszcie”.

W załączniku cała treść pisma Rafała Bruskiego, prezydenta Bydgoszczy.
Materiał Jolanty Fischer (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-07-30, godz. 07:12 Ruszyła 6. ogólnopolska kampania „BohaterON - włącz historię” Rozpoczęła sie 6. ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „BohaterON - włącz historię”. Wysyłając kartkę, każdy może uhonorować Powstańców Warszawskich, al ... » więcej 2021-07-29, godz. 20:15 Szczepienia przeciw COVID-19 i badania profilaktyczne. W Brodnicy „#Szczepimy się - Brodnica na 100%” - to hasło towarzyszyło kampanii zorganizowanej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Oprócz szczepień przec ... » więcej 2021-07-29, godz. 18:00 Groźna wywrotka na Zalewie Koronowskim. Na szczęście nikt nie ucierpiał [zdjęcia] Funkcjonariusze wspólnie z ratownikami WOPR-u i strażakami OSP ratowali ośmioosobową załogę jachtu nad Zalewem Koronowskim. Ich jacht przewrócił się w wyniku ... » więcej 2021-07-29, godz. 17:45 Nowe rozdanie w Funduszu Rozwoju Dróg. Ile dla naszego regionu? [wideo] W piątek 30 lipca zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - poinformował wojewoda, Mikołaj Bogdanowicz. » więcej 2021-07-29, godz. 17:05 Śnięte ryby w Noteci. Była awaria w mątewskiej Sodzie Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska bada przyczyny masowego śnięcia ryb w Noteci na wysokości Pakości. Setki martwych ryb zauważył we wtorek rano wędkarz. ... » więcej 2021-07-29, godz. 15:15 Wsparcie remontu Bazyliki. Latarnia i krzyż w fatalnym stanie 1 mln złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostała Bazylika im. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy na remont kopuły wieńczą ... » więcej 2021-07-29, godz. 14:45 Pracownicy sądownictwa protestowali pod KPRM: „Stop zamrażaniu płac” Pracownicy sądów i prokuratury protestowali w czwartek przed gmachem Kancelarii Premiera przeciwko rządowym planom wstrzymania podwyżek w budżetówce . ”Stop z ... » więcej 2021-07-29, godz. 14:15 Camino Polaco. Co warto zobaczyć na szlaku św. Jakuba w naszym regionie? Niedawne podniesienie kościoła św. Jakuba w Toruniu do rangi sanktuarium jest okazją do przypomnienia tej postaci oraz szlaku pielgrzymkowego, który przez cał ... » więcej 2021-07-29, godz. 12:06 Problemy kadrowe w szpitalu we Włocławku. Wstrzymanie przyjęć! W szpitalu we Włocławku brakuje lekarzy. Do 16 sierpnia zawieszone zostały przyjęcia pacjentów na oddziały internistyczne: II Oddział Chorób Wewnętrznych oraz ... » więcej 2021-07-29, godz. 10:08 Burze i wichury w Tleniu i okolicach. Niektóre domki do rozbiórki! Zakaz wstępu do lasu! [zdjęcia, wideo] Tysiące połamanych drzew, uszkodzone budynki, zniszczone uprawy. To krajobraz po przejściu nawałnicy przez Bory Tucholskie. Najbardziej ucierpiała gmina Osie. » więcej
1234567