Sobota, 24 lipca 2021 r.   Imieniny: Kingi, Krystyny
Ruch wahadłowy w Tryszczynie na drodze 25 Bydgoszcz - Koronowo.
Ruch wahadłowy w Tryszczynie na drodze 25 Bydgoszcz - Koronowo.
Ruch wahadłowy w Tryszczynie na drodze 25 Bydgoszcz - Koronowo.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-07-30, 18:10 Adriana Andrzejewska-Kuras/Redakcja

„Nie będziemy wycinać drzew, by je spalić”. Rzeczniczka dementuje

Honorata Galczewska - rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Honorata Galczewska - rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
- Nie ma możliwości, żeby leśnicy wycinali więcej drzew, by sprzedać je do spalenia. Warto sprawdzić o czym inni mówią i nie poddawać się takim emocjonalnym sytuacjom - mówi Honorata Galczewska. Rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu była gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Honorata Galczewska odniosła się w ten sposób do przyjętych niedawno przez Sejm zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które dotyczą rozszerzenia definicji drewna energetycznego. Ekolodzy uważają, że szersza definicja otworzy leśnikom drzwi do wycinania większej liczby drzew. - To niemożliwe, bo opieramy się na 10-letnich planach, przygotowanych przez zewnętrzny podmiot i zatwierdzonych przez ministerstwo - tłumaczyła Honorata Galczewska. - Wycięcie więc choćby jednego metra sześciennego drewna więcej, niż założone zostało w takim 10-letnim planie, jest niedopuszczalne. Tak było jest i jak na razie będzie, więc absolutnie te niepokoje są bezpodstawne - mówi.

Dodaje, że - odnosząc się do definicji drewna energetycznego - warto sprawdzić o czym inni mówią i nie poddawać się takim emocjonalnym sytuacjom. - Do zasobu drewna energetycznego będziemy zaliczać między innymi takie, które powstało na przykład trzy lata temu po przejściu potężnej nawałnicy przez nasz kraj. Uszkodziła wiele lasów, najbardziej regionie Kujaw i Pomorza. Leśnicy zanim zabrali się za odnawianie lasów na tych terenach, musieli je najpierw posprzątać z połamanych drzew. Mówimy, że wyjęliśmy jak najwięcej jak najlepszych z tego asortymentu, ale było też drewno, które nie nadawało się do niczego. Właśnie takie między innymi będzie kwalifikowane na drewno energetyczne – tłumaczy rzeczniczka.

Posłuchaj całej Rozmowy Dnia

Wiadomości lokalne

2021-07-24, godz. 16:13 Kolorowo, rodzinnie i z uśmiechem, czyli Dni Janikowa Kilkaset osób obsypujących się jednocześnie kolorowymi proszkami - mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Holi Festiwal Kolorów towarzyszy Dniom Janikowa, które zor ... » więcej 2021-07-24, godz. 14:35 Szczepienie przy okazji zakupów? To możliwe W toruńskiej galerii handlowej Atrium Copernicus można zaszczepić się przeciw COVID-19 bez wcześniejszej rejestracji. Uruchomiony w sobotę punkt szczepień będ ... » więcej 2021-07-24, godz. 12:35 Ambasador Hiszpanii przyjechał do Torunia. Jaki jest powód wizyty? [zdjęcia] Francisco Javier Sanabria Valderrama weźmie udział w niedzielnych uroczystościach - kiedy to kościół św. Jakuba zostanie ogłoszony sanktuarium. W piątek ambas ... » więcej 2021-07-24, godz. 10:00 Radny pyta o pomnik kryptologa i minitężnie Bydgoski radny interweniuje w sprawie powtarzających się aktów wandalizmu dotyczących pomnika - ławeczki Mariana Rejewskiego w centrum miasta. » więcej 2021-07-23, godz. 20:45 Remont zamku w Świeciu. Odtwarzane są nawet detale architektoniczne [zdjęcia] W czternastowiecznym zamku krzyżackim w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niez ... » więcej 2021-07-23, godz. 18:44 W Sulinowie koło Żnina spłonęło 50 hektarów zboża. Co było przyczyną pożaru? 50 hektarów zboża spłonęło w Sulinowie w powiecie żnińskim. Z ogniem walczyło 11 zastępów straży pożarnej. Wysokość strat nie została jeszcze oszacowana. » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 Takiego spotkania tylko pozazdrościć! Podwórkowa impreza na bydgoskim Okolu Jedyny kataryniarz w regionie, instrumenty muzyczne, fantazyjne nakrycia głowy i mnóstwo przysmaków. Tak było na podwórku przy ul. Jackowskiego 18 w Bydgoszcz ... » więcej 2021-07-23, godz. 15:50 To jak jest w schronisku dla bezdomnych w Bydgoszczy? Brud, smród i robactwo - tak jeden z podopiecznych mówi o warunkach panujących w Centrum Pomocy dla Bezdomnych Mężczyzn w Bydgoszczy. Skarży się m.in. na cias ... » więcej 2021-07-23, godz. 11:50 Wakacyjne wyjazdy - dobre praktyki za kierownicą Trzeźwy kierowca i samochód bez usterek to zbyt mało. Podróż na wakacyjny wypoczynek musi być bezpieczna pod każdym względem. Przed nami bardzo ciepły weekend ... » więcej 2021-07-23, godz. 09:40 Zakaz wstępu do lasu? Spokojnie! Trwa porządkowanie po wichurach Prawie 4 tysiące hektarów lasów w regionie zostało zniszczonych przez ostatnie burze i porywisty wiatr im towarzyszący. » więcej
1234567