Sobota, 28 maja 2022 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2020-07-30, 11:15 Tatiana Adonis/Redakcja

Skoszą trawnik i wpadną na kawę. Sąsiedzi pomagają sobie nawzajem [wideo]

Sąsiedzi podczas prac w ogrodzie starszej pani z Osowej Góry/fot. Tatiana Adonis
Sąsiedzi podczas prac w ogrodzie starszej pani z Osowej Góry/fot. Tatiana Adonis
Sąsiedzi podczas prac w ogrodzie starszej pani z Osowej Góry/fot. Tatiana Adonis
Sąsiedzi podczas prac w ogrodzie starszej pani z Osowej Góry/fot. Tatiana Adonis
Sąsiedzi podczas prac w ogrodzie starszej pani z Osowej Góry/fot. Tatiana Adonis
Sąsiedzi podczas prac w ogrodzie starszej pani z Osowej Góry/fot. Tatiana Adonis
Starsze, schorowane i samotne osoby mogą liczyć na pomoc sąsiadów. Ci skoszą trawę, przytną żywopłot, wypiją z nimi kawę - wszystko w ramach akcji „Mieszkańcy Osowej Góry Pomagają Sobie Wzajemnie” w Bydgoszczy.
To inicjatywa Fundacji „Będziem Polakami” i Rady Osiedla na Osowej Hórze. - Nasza inicjatywa funkcjonuje od niedawna, ale jesteśmy już po pierwszych akcjach pomocowych - mówi Radosław Ginther. - Mamy taką panią, która jest samotna. Mąż jej umarł, rodzice umarli, sama mieszka i jest schorowana. Poprosiła nas o pomoc, więc jesteśmy. Kosiarka była zepsuta, wziąłem do naprawy, przywieźli ją dzisiaj. Pomagamy, jak możemy.

- Fundacja „Będziem Polakami” działa od kilku lat, robiliśmy różne rzeczy. Jak się zaczęła cała pandemia, był taki moment, że ludzie z jednej strony naprawdę potrzebowali pomocy, z drugiej - nie wiedzieli, jak jej udzielać, wtedy wymyśliliśmy ten projekt – tłumaczy Paweł Skutecki. - Dzisiaj mamy trochę inną sytuację, bo już wyszliśmy z domu, ale my nie odpuszczamy. Działamy tak naprawdę drugi tydzień, a są wiadomości od mieszkańców – samotnych, starszych, że zapraszają nas na kawkę czy mają problemy np. z koszeniem trawy. Dzwonią i piszą prosząc o pomoc. Mamy też dużo zgłoszeń od ludzi, którzy chcą się dołączyć i pytają w czym mogą pomóc.

W ramach akcji wolontariusze służą też pomocą duchową i psychologiczną. Informacje dotyczące akcji można znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać „Mieszkańcy Osowej Góry Pomagają Sobie Wzajemnie”. Obecnie do mieszkańców kolportowane są też ulotki.
Materiał Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)
Sąsiedzi podczas prac w ogrodzie starszej pani z Osowej Góry/wideo: Tatiana Adonis

Wiadomości lokalne

2022-05-28, godz. 13:15 Diecezja Bydgoska ma nowego kapłana. Ks. Grzegorz Białek był jedynym kandydatem [wideo] W katedrze bydgoskiej biskup Krzysztof Włodarczyk udzielił 28 maja sakramentu święceń kapłańskich diakonów Grzegorzowi Białkowi. Był to jedyny w tym… » więcej 2022-05-28, godz. 11:00 Nowe mosty w Bydgoszczy. Trwa nasuwanie konstrukcji na przęsła [zdjęcia] Rozpoczęło się nasuwanie konstrukcji tramwajowego mostu na pośrednie filary. Równocześnie trwają prace nad budową nowego torowiska wzdłuż ul. Perłowej… » więcej 2022-05-28, godz. 08:02 Wraca Ster na Bydgoszcz! Co przygotowano na 13. edycję wodniackiej imprezy? Za miesiąc, po pandemicznej przerwie, odbędzie się Bydgoski Festiwal Wodny - Ster na Bydgoszcz. Czego możemy spodziewać się po XIII edycji imprezy? Przede… » więcej 2022-05-27, godz. 22:30 Zarząd województwa z absolutorium. Na sesji także o wspieraniu rodzin Przegłosowanie wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa poprzedziła debata. Po przerwie sejmik województwa zajmował się m.in. kujawsko-pomorskim… » więcej 2022-05-27, godz. 21:02 Podziękowano im za bezinteresowną pomoc uchodźcom. „Poznaliśmy znaczenie słowa wojna” [zdjęcia] - To było ważne i poruszające doświadczenie - mówią wolontariusze, którzy w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym przez 2 miesiące przyjmowali, segregowali… » więcej 2022-05-27, godz. 20:30 Najazd rycerzy na Aleksandrów Kujawski! Na pikniku poczujesz się jak w średniowieczu Rycerski obóz powstaje przy Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. W sobotę rozpocznie się tam II Piknik Rycerski. » więcej 2022-05-27, godz. 19:30 Żołnierze Centrum Szkolenia WOT będą doskonalić się z kolegami z Gwardii Narodowej - W najbliższym czasie czekają nas ogromne wyzwania - wspólne szkolenia z żołnierzami Gwardii Narodowej stanu Illinois, prowadzenie szkoleń operatorów pocisków… » więcej 2022-05-27, godz. 18:44 Zaginął Patryk Kilanowski. Od środy 15-latka nie ma w domu Policjanci z komisariatu w Dobrzejewicach w środę (25.05.22) otrzymali zgłoszenie o zaginięciu piętnastoletniego Patryka Kilanowskiego. Chłopiec, dzień… » więcej 2022-05-27, godz. 18:25 Prezydent Inowrocławia o konsultacjach dotyczących budowy spalarni Inowrocławski samorząd nie zapyta mieszkańców czy popierają budowę spalarni odpadów - odpowiedział prezydent miasta Ryszard Brejza. Na początku maja o… » więcej 2022-05-27, godz. 17:30 Kolejne głosy za północnym przebiegiem drogi S5 w okolicach Grudziądza Grudziądzanie walczą o dodatkowy most przez Wisłę. Chcą, aby przeprawa powstała wraz z planowaną budową drogi ekspresowej S5 z Grudziądza do Ostródy. » więcej
1234567