Sobota, 24 lipca 2021 r.   Imieniny: Kingi, Krystyny
Ruch wahadłowy w Tryszczynie na drodze 25 Bydgoszcz - Koronowo.
Ruch wahadłowy w Tryszczynie na drodze 25 Bydgoszcz - Koronowo.
Ruch wahadłowy w Tryszczynie na drodze 25 Bydgoszcz - Koronowo.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2021
2020-05-23, 07:50 Michał Zaręba

Toruń kontra susza: łąki kwietne, ogrody deszczowe, podlewanie kropelkowe

System kropelkowego podlewania młodych drzew w Toruniu./fot. torun.pl
System kropelkowego podlewania młodych drzew w Toruniu./fot. torun.pl
Łąki świetnie zatrzymują wodę na miejskiej pustyni./ fot. Pixabay
Łąki świetnie zatrzymują wodę na miejskiej pustyni./ fot. Pixabay
Prezydent Torunia Michał Zaleski przedstawił propozycję na walkę z suszą. Rozwiązania mają zapewnić mniejszy odpływ deszczówki do kanalizacji. Miasto chce tworzyć też łąki kwietne oraz pogłębić miejskie stawy.
- Chodzi o to, by woda pozostawała w gruncie, lokalnie, zapewniała odpowiednią wilgotność roślin, istotne jest też tworzenie miejsc w krajobrazie, które sprzyjają relaksowi mieszkańców, z urządzeniami do gromadzenia wody. Ze spraw bieżących: koszenie będzie ograniczone do minimum, także grabienie liści odbywać się będzie praktycznie raz, góra dwa razy do roku. Za nami pierwsze nieśmiałe próby tworzenia łąk kwietnych, i to na przestrzeni około 4 tyś. metrów kwadratowych, w kilku miejscach Torunia, nie tylko w centrum, także na osiedlach - mówi prezydent Michał Zaleski.

- To, co państwo zauważyliście nowego, to worki do kropelkowego podlewania nowonasadzonych drzew. W skali miasta takie urządzenia wspierają już około 500 sadzonek drzew. Pilotażowo zakładać będziemy także parki kieszonkowe, ogrody deszczowe, zielone fasady budynków. Pierwsze realizacje w tym roku. (...)

Władze Torunia chcą też finansowo wesprzeć mieszkańców, którzy zdecydują się na magazynowanie deszczówki przy swoich domach. Projektem mają zająć się toruńscy radni na najbliższej sesji rady miasta.
Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)
Toruń

Wiadomości lokalne

2021-07-24, godz. 14:35 Szczepienie przy okazji zakupów? To możliwe W toruńskiej galerii handlowej Atrium Copernicus można zaszczepić się przeciw COVID-19 bez wcześniejszej rejestracji. Uruchomiony w sobotę punkt szczepień będ ... » więcej 2021-07-24, godz. 12:35 Ambasador Hiszpanii przyjechał do Torunia. Jaki jest powód wizyty? [zdjęcia] Francisco Javier Sanabria Valderrama weźmie udział w niedzielnych uroczystościach - kiedy to kościół św. Jakuba zostanie ogłoszony sanktuarium. W piątek ambas ... » więcej 2021-07-24, godz. 10:00 Radny pyta o pomnik kryptologa i minitężnie Bydgoski radny interweniuje w sprawie powtarzających się aktów wandalizmu dotyczących pomnika - ławeczki Mariana Rejewskiego w centrum miasta. » więcej 2021-07-23, godz. 20:45 Remont zamku w Świeciu. Odtwarzane są nawet detale architektoniczne [zdjęcia] W czternastowiecznym zamku krzyżackim w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niez ... » więcej 2021-07-23, godz. 18:44 W Sulinowie koło Żnina spłonęło 50 hektarów zboża. Co było przyczyną pożaru? 50 hektarów zboża spłonęło w Sulinowie w powiecie żnińskim. Z ogniem walczyło 11 zastępów straży pożarnej. Wysokość strat nie została jeszcze oszacowana. » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 Takiego spotkania tylko pozazdrościć! Podwórkowa impreza na bydgoskim Okolu Jedyny kataryniarz w regionie, instrumenty muzyczne, fantazyjne nakrycia głowy i mnóstwo przysmaków. Tak było na podwórku przy ul. Jackowskiego 18 w Bydgoszcz ... » więcej 2021-07-23, godz. 15:50 To jak jest w schronisku dla bezdomnych w Bydgoszczy? Brud, smród i robactwo - tak jeden z podopiecznych mówi o warunkach panujących w Centrum Pomocy dla Bezdomnych Mężczyzn w Bydgoszczy. Skarży się m.in. na cias ... » więcej 2021-07-23, godz. 11:50 Wakacyjne wyjazdy - dobre praktyki za kierownicą Trzeźwy kierowca i samochód bez usterek to zbyt mało. Podróż na wakacyjny wypoczynek musi być bezpieczna pod każdym względem. Przed nami bardzo ciepły weekend ... » więcej 2021-07-23, godz. 09:40 Zakaz wstępu do lasu? Spokojnie! Trwa porządkowanie po wichurach Prawie 4 tysiące hektarów lasów w regionie zostało zniszczonych przez ostatnie burze i porywisty wiatr im towarzyszący. » więcej 2021-07-22, godz. 17:32 Nie ma w okolicy kiosku? Żaden problem. Bilet na autobus kupisz w biletomacie Pierwsze biletomaty uruchomiono w czwartek w Toruniu. Urządzenia stanęły na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II. » więcej
1234567