Poniedziałek, 27 czerwca 2022 r.   Imieniny: Maryli, Władysława, Cyryla
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-02-22, 19:50 Katarzyna Prętkowska

Nasz informatyczny geniusz - idealny jako bohater lekcji historii i informatyki

Spotkanie poświęcone inż. Jackowi Karpińskiemu./fot. Katarzyna Prętkowska
Spotkanie poświęcone inż. Jackowi Karpińskiemu./fot. Katarzyna Prętkowska
Konstruktor, informatyk i elektronik, ale także żołnierz Szarych Szeregów w batalionie Zośka. W 10. rocznicę śmierci w Toruniu wspominano inż. Jacka Karpińskiego. W Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyła się konferencja poświęcona naukowcowi wymazanemu z kart historii przez władze PRL.
Dziełem życia Jacka Karpińskiego był pierwszy polski minikomputer K 202, o czym mówi Ryszard Zenker.

- To był genialny komputer, jak na tamte czasy, zresztą porównując powstały 10 lat później pierwszy komputer PC IBM, to on był gorszy od K202.

- Jest to postać, której życiorysu wystarczyłoby na niejeden film fabularny - mówi Piotr Kornacki, przyjaciel Jacka Karpińskiego. - Tworzył podwaliny, które często porównuje się chociażby z dorobkiem profesora Jana Czochralskiego czy Stefana Kudelskiego.

Piotr Lipiński, reporter historyczny:

- Po takim akcie odwagi buntu cywilnego, zajął się hodowlą świń na Mazurach. Polska Kronika Filmowa pojechała do niego. Padło tam takie słynne pytanie: „Ale dlaczego pan właściwie wybrał te świnie?". Odpowiedział: „Bo ja wolę z prawdziwymi świniami mieć do czynienia".

Szymon Grej, uczeń technikum TEB w Toruniu. - Powinno być o nim w szkole: na historii, na informatyce. Ta postać powinna być zapisana w programie.

W konferencji udział wzięli uczniowie klas informatycznych z Torunia.

Jacek Karpiński
Materiał Katarzyny Prętkowskiej

Wiadomości lokalne

2022-06-27, godz. 13:50 Kiedyś przekazał szpital dla UMK. Sejmik stanowczo przeciw fuzji Jurasza i Biziela Radni wojewódzcy są przeciwko połączeniu uniwersyteckich szpitali w Bydgoszczy. Stanowisko w tej sprawie przyjął w poniedziałek sejmik województwa. » więcej 2022-06-27, godz. 12:50 Вільне спілкування в Торуні. Святковий подарунок для дітей у Кци… Від першого липня в Торуні змінюються правила проїзду громадським транспортом для громадян… » więcej 2022-06-27, godz. 12:05 Rzecznik UMK: Jeden SOR czy dwa? Dla pacjentów różnicy nie będzie [rozmowa] - Konsolidacja bydgoskich szpitali daje oszczędności, które można liczyć w dziesiątkach i setkach milionów złotych - argumentował prof. Marcin Czyżniewski… » więcej 2022-06-27, godz. 11:16 Załoga MZK kontynuuje strajk. „W weekend nikt się z nami nie kontaktował” [wideo] Kierowcy i motorniczowie miejskiej spółki przepraszają pasażerów za utrudnienia, ale mówią, że nie mają wyjścia. Mają żal do władz miasta i spółki… » więcej 2022-06-27, godz. 10:07 Na Brdę i Festiwal Wodny spojrzeliśmy z góry. Bydgoszcz jest piękna! [film z drona, zdjęcia] Przez cały weekend odbywał się Festiwal Wodny Ster na Bydgoszcz. Byliśmy tam w niedzielne popołudnie, by obejrzeć z góry miasto od strony wody. » więcej 2022-06-27, godz. 06:54 Aplikacja na ratunek! Pomoże zlokalizować poszkodowanych i zaalarmuje służby! Aplikacja „Ratunek” to darmowe narzędzie, które wskazuje dokładną lokalizację osoby potrzebującej pomocy. Sprawdzi się szczególnie nad wodą i umożliwi… » więcej 2022-06-26, godz. 20:24 „Na decyzji rektora ucierpią pacjenci". Prezes PiS o łączeniu bydgoskich szpitali - Połączenie szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy może doprowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa pacjentów - mówił w Inowrocławiu prezes PiS Jarosław… » więcej 2022-06-26, godz. 17:10 Polska wróciła na mapę świata. 103 lata temu podpisali Traktat Wersalski [wideo] Przy tablicy Romana Dmowskiego przy ulicy Jagiellońskiej 9 zapalili znicze i odśpiewali hymn państwowy. Bydgoscy narodowcy upamiętnili 103. rocznicę podpisania… » więcej 2022-06-26, godz. 13:58 „Nie chcemy wojny, musimy mieć potężną armię". Jarosław Kaczyński w regionie - Nie chcemy, żeby Polska podzieliła los Ukrainy. Nie chcemy zniszczonych miast, pomordowanych i zgwałconych ludzi - powiedział w niedzielę w Grudziądzu… » więcej 2022-06-26, godz. 11:40 Pałac i park przekażą samorządowi województwa. Wielki piknik w Nawrze Spadkobiercy rodziny Sczanieckich - ostatnich przedwojennych właścicieli Nawry - oficjalnie przekażą w niedzielę (26 czerwca) pałac i otaczający go park… » więcej
1234567