Czwartek, 28 stycznia 2021 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2020-02-05, 09:47 Maciej Wilkowski/Redakcja

Czad w powietrzu, niedrożny komin, oparcie od fotela w palenisku

Straż Miejska coraz częściej zagląda do palenisk. Ostatnio znalazła w jednym z nich resztki mebli./fot. Pixabay
Straż Miejska coraz częściej zagląda do palenisk. Ostatnio znalazła w jednym z nich resztki mebli./fot. Pixabay
Pewien palacz omal nie zadusił mieszkańców kamienicy przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy. Okazało się, że do pieca włożył między innymi oparcia od foteli, co więcej, komin był i niedrożny, i nieszczelny. Strażnicy nałożyli mandat, ale to nie koniec kar. Sprawą zajęła się policja.
Potężne zadymienie zgłosiła w sobotę (1 lutego) lokatorka kamienicy przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy.

Badanie przeprowadzone przez strażnika czujnikiem czadu wykazało 70% tlenku węgla w mieszkaniu zgłaszającej. Dym wydostał się z piwnicy, w której znajdowała się kotłownia.

Strażnicy wezwali na miejsce jednostkę Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy zarządzili ewakuację mieszkańców i usunęli zadymienie, natomiast strażnicy miejscy ustalili, że budynek nie posiada aktualnego przeglądu kominiarskiego. Porozmawiali także z mężczyzną, który wcześniej rozpalił piec w kotłowni.

W trakcie interwencji przyznał, że do pieca włożył brykiet drzewny oraz odpady pochodzące ze starych mebli, m.in. oparcie fotela - potwierdziła to kontrola paleniska.

Palacz dostał mandat w wysokości 500 zł. Po zakończonej akcji, dowódca jednostki Państwowej Straży Pożarnej stwierdził, że komin tej nieruchomości jest niedrożny i nieszczelny, dlatego wydał zakaz używania pieca do czasu usunięcia awarii. W związku ze spowodowaniem zagrożenia dla życia i zdrowia, strażnicy na miejsce wezwali patrol policji, któremu przekazali sprawę do dalszego prowadzenia.

Co czwarta kontrola palenisk w Bydgoszczy wykazała nieprawidłowości. Bydgoscy strażnicy miejscy ze specjalistycznej „antysmogowej" grupy sprawdzili w styczniu prawie 400 palenisk.

W 100 przypadkach stwierdzili spalanie zakazanych odpadów. Interwencje zakończyły się udzieleniem dwóch pouczeń i nałożeniem 98 mandatów na łączną kwotę 13 900 zł. Ponadto strażnicy stwierdzili 192 przypadki naruszenia przepisów tzw. uchwały antysmogowej. Mieszkańcy najczęściej nie posiadali dokumentacji technicznej pieca lub świadectwa jakości paliw stałych, rzadziej zdarzało się, iż wilgotność drewna wykorzystywanego do spalania przekraczała dopuszczalne 20 procent. Te interwencje kończyły się głównie pouczeniami - tych było aż 170. W 22 przypadkach - mandatami na łączną kwotę 2 800 zł.
Kontrole palenisk - Straż Miejska odwiedziła w styczniu około 400 mieszkań

Wiadomości lokalne

2021-01-27, godz. 21:45 Szykuje się turystyczny przebój w Bydgoszczy. Stare auta i nie tylko! Na terenie Exploseum powstanie Bydgoskie Centrum Klasycznej Motoryzacji i Techniki. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę (27.01) przedstawiciele Mu ... » więcej 2021-01-27, godz. 20:12 „To jest torturowanie kobiet”. Protest w Toruniu dot. opublikowania wyroku TK [wideo] „To jest wojna”, „rewolucja jest kobietą” - krzyczeli uczestnicy manifestacji na toruńskiej Starówce. » więcej 2021-01-27, godz. 19:24 Uczą młodych szanowania wody, a młodzi później uczą starszych Eko-lekcje, pokazy, konkurs, sprzątanie rzek i jezior. Wody Polskie rozpoczynają akcję „Szkoła przyjazna wodzie - Aktywni Błękitni”. » więcej 2021-01-27, godz. 18:47 Prof. Wojciech Polak: „Teraz nie wiem czy mogę się zaszczepić, choć dostałem propozycję od pracodawcy” Profesor UMK Wojciech Polak staje w obronie posła Zbigniewa Girzyńskiego, który będąc niemedycznym pracownikiem UMK zaszczepił się przeciw COVID-19. » więcej 2021-01-27, godz. 17:11 Pożar autobusu w Bydgoszczy. W samym centrum miasta! [zdjęcia] Na ul. Jagiellońskiej w Bydgoszczy między godziną 13.00 a 14.00 doszło do pożaru autobusu komunikacji podmiejskiej. » więcej 2021-01-27, godz. 16:18 Pierwszy taki sklep w województwie. Kupisz tam za połowę ceny Sklep powstanie we Włocławku, a prowadzić go będzie Fundacja Wolne Miejsca w hali targowej przy ul. Związków Zawodowych. » więcej 2021-01-27, godz. 15:11 Zamieszanie ze szczepionkami we Włocławku: apel o kontrolę ministerstwa i NFZ Posłanka PiS Joanna Borowiak zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ o kontrolę w wojewódzkim szpitalu we Włocławku ws. szczepień przeciwko COVID-19. Ni ... » więcej 2021-01-27, godz. 14:22 Poseł Latos: Rząd ma zakontraktowanych więcej szczepionek, niż mamy obywateli - Nie ma potrzeby zakupu szczepionek poza systemem unijnym, bo te które są zamówione, wystarczą do zaszczepienia wszystkich Polaków, ale gdyby to mogło przysp ... » więcej 2021-01-27, godz. 13:33 Koniec Komunalnika w Bydgoszczy! Umowa z firmą wywożącą śmieci rozwiązana Miasto Bydgoszcz wypowiedziało umowę firmie Komunalnik wywożącej śmieci. - Od 14 lutego umowa przestanie obowiązywać - poinformował na dzisiejszej sesji prezy ... » więcej 2021-01-27, godz. 12:43 Wyszła z domu podczas izolacji, siedziała już w areszcie, a teraz grozi jej więzienie Spędziła w areszcie już 5 miesięcy, teraz grozi jej do 8 lat więzienia. Przed toruńskim Sądem Okręgowym rozpoczął się proces w głośnej sprawie Karoliny L. osk ... » więcej
1234567