Czwartek, 21 stycznia 2021 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2019-12-17, 20:05 Polska Agencja Prasowa/Tatiana Adonis/Redakcja

Otwarto oferty na dokończenie dwóch kujawsko-pomorskich odcinków S5

Droga ekspresowa S5 w województwie kujawsko-pomorskim będzie miała prawie 130 km. Cała inwestycja została podzielona na siedem odcinków. Fot. GDDKiA
Droga ekspresowa S5 w województwie kujawsko-pomorskim będzie miała prawie 130 km. Cała inwestycja została podzielona na siedem odcinków. Fot. GDDKiA
Oddział GDDKiA w Bydgoszczy otworzył oferty w przetargu na wyłonienie nowych wykonawców odcinków drogi ekspresowej S5 Nowe Marzy - Świecie Południe i Świecie Południe - Bydgoszcz Północ. Z pierwszym wykonawcą - firmą Impresa Pizzarotti umowy zostały rozwiązane.
To dwa z trzech odcinków przyszłej S5 w województwie kujawsko-pomorskim w przypadku których, bydgoski oddział GDDKiA w czerwcu rozwiązał umowy z firmą Impresa Pizzarotti i w sierpniu ogłosił przetargi na dokończenie robót.

W przetargu na odcinek Nowe Marzy - Świecie Południe długości 23,3 km oferty złożyło sześciu wykonawców: Budimex 567 mln zł, Polaqua - 596 mln zł, konsorcjum Kobylarnia (lider) i Mirbud (partner) - 644 mln zł, konsorcjum PORR (lider), Mota-Energil Central Europe (partner) - 675 mln zł, konsorcjum Metrostav Polska (lider) - Kozeluzska z Czech (partner) - 719 mln zł, Strabag - 808 mln zł. GDDKiA na sfinansowanie zamówienia zamierzała przeznaczyć 422 mln zł.

W przetargu na odcinek Świecie Południe - Bydgoszcz Północ długości 22,4 km złożono pięć ofert: Konsorcjum Kobylarnia (lider) i Mirbud (partner) - 583 mln zł, Budimex - 608 mln zł, Polaqua - 637 mln zł, konsorcjum Mota-Energil Central Europe 681 mln zł, Strabag - 798 mln zł. GDDKiA zamierzała wydać na inwestycję 448 mln zł.

Teraz scenariusze są dwa. Albo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyska dodatkowe pieniędzy na tę inwestycję albo będzie musiała powtórzyć przetarg.

Oferty na odcinek Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ długości 9,7 km otwarto 13 listopada. Do przetargu zgłosiło się sześciu wykonawców. Najniższa z ofert również była wyższa od kwoty, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć. Trwa ich weryfikacja.

- Od 15 grudnia do 15 marca trwa przerwa zimowa, więc jest czas na analizy - powiedział Tomasz Okoński, rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA. Jak mówi na pozostałych odcinkach S5 na Kujawach i Pomorzu prace są realizowane. Najbardziej zaawanasowane fragmenty to Jaroszewo - granice województwa oraz Aleksandrów - Tryszczyn. Tu trwają prace wykończeniowe i odbiorowe.

- Robimy wszystko, aby te odcinki były udostępnione kierowcom jeszcze w tym roku - zapewnia Tomasz Okoński.

Drogowcy chcieliby uruchomić niebawem także jedną nitkę od Szubina do Jaroszewa. Kierowcy poruszaliby się jedną jezdnią w obu kierunkach.

Impresa Pizzarotti nie powróciła na plac budów po zimowej przerwie, która skończyła się w połowie marca tego roku. Wcześniej spółka przedstawiła GDDKiA swoje roszczenia finansowe w związku z realizacją kontraktów na S5. Swoje roszczenia motywowała wzrostem cen na rynku budowlanym. GDDKiA zdecydowała się rozwiązać umowę z powodu nierealizowania przez wykonawcę zapisów kontraktowych.

Droga ekspresowa S5 w województwie kujawsko-pomorskim będzie miała prawie 130 km. Cała inwestycja została podzielona na siedem odcinków.
Mówi Tomasz Okoński
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2021-01-21, godz. 17:29 Michał Zaręba z nagrodą „Kryształowy Detektor 2020”. Za realizację misji Rada Programowa Polskiego Radia PiK uhonorowała naszego redakcyjnego kolegę za „realizację misji radia publicznego oraz podejmowanie ważnych problemów społecz ... » więcej 2021-01-21, godz. 16:34 Smutny żywot „Mateusza”. Stowarzyszenie musi opuścić swoją siedzibę w Toruniu Zamiast placówki pomagającej wyjść na prostą więźniom, kompleks turystyczny umożliwiający twórcze poznawanie kosmosu. » więcej 2021-01-21, godz. 13:20 Kolejowy dworzec z inkubatorem przedsiębiorczości. Tak będzie w Tucholi Tucholski dworzec kolejowy nabiera blasku. Rozpoczął się drugi etap rewitalizacji tej zabytkowej budowli. Za rok na poddaszu budynku powstanie inkubator przed ... » więcej 2021-01-21, godz. 12:15 Droga do wojska w hiszpańskim rytmie. Orkiestra wojskowa bez sztampy W Bydgoszczy trwa niecodzienny projekt. Orkiestra Wojskowa łączy siły z Akademią Muzyczną. Żołnierze i studenci nagrywają wspólny utwór... Wszystko po to, aby ... » więcej 2021-01-21, godz. 11:25 Babcie i dziadkowie w statystyce. Przy okazji ich święta Rola babci i dziadka wciąż się zmienia. Przez pandemię, wielu z nich nie może od miesięcy spotykać się ze swoimi wnukami, dla własnego dobra, by nie zarazić s ... » więcej 2021-01-21, godz. 10:53 Ponad 7 tys. nowych zakażeń w ciągu doby. Co dziesiąte w Kujawsko-Pomorskiem Wykryto 7152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej, bo 874 z nich na Mazowszu; zmarło 419 osób - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-01-21, godz. 10:45 Martwe łabędzie z ptasią grypą. Pierwszy przypadek w tym roku Trzy łabędzie, które znaleziono martwe na terenie powiatu toruńskiego, były zarażone wirusem ptasiej grypy. To pierwszy w tym roku w województwie kujawsko-pom ... » więcej 2021-01-21, godz. 10:06 Co z mobilnymi punktami szczepień? Sprawa będzie wyjaśniana Niektóre placówki służby zdrowia, mimo deklaracji, nie zorganizowały mobilnych punktów szczepień. Alarmowali o tym zaniepokojeni słuchacze Polskiego Radia PiK ... » więcej 2021-01-21, godz. 08:39 Plastron Kamila Stocha na aukcji podczas finału WOŚP w gminie Jeżewo - To nasza perełka wśród gadżetów orkiestrowych - mówią w sztabie WOŚP w gminie Jeżewo. Mowa o sportowym plastronie Kamila Stocha z poprzedniej edycji Turniej ... » więcej 2021-01-21, godz. 06:47 Pomogą się ubrać, zaprowadzą do lekarza czy apteki. Taksówki społeczne w Toruniu Kierowcy taksówek społecznych nie tylko podwiozą we wskazane miejsce, ale - jeśli trzeba - pomogą zejść po schodach, wsiąść do samochodu czy odprowadzą pod dr ... » więcej
1234567