Niedziela, 01 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Nadii, Justyna, Juliana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-11-21, 21:10 Monika Siwak/Redakcja

Transplantacje rodzinne - nie zawsze możliwe. Z jakiego powodu?

Każdy dawca ma prawo mieć wątpliwości, nawet rodzic, który uważa ten gest za oczywiste podarowanie drugiego życia dziecku. Fot. Pixabay.com
Każdy dawca ma prawo mieć wątpliwości, nawet rodzic, który uważa ten gest za oczywiste podarowanie drugiego życia dziecku. Fot. Pixabay.com
Jak przygotować się do oddania krewnemu nerki? O tym mówili specjaliści na spotkaniu w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.
Trzeba przejść kilkadziesiąt badań, by wykluczyć czy wyleczyć istniejące choroby. Przede wszystkim jednak trzeba podjąć tę decyzję samodzielnie, z pełną wiedzą. Każdy dawca ma prawo mieć wątpliwości, nawet rodzic, który uważa ten gest za oczywiste podarowanie drugiego życia dziecku.

- Ze względów psychicznych niektórzy nie powinni, a inni nie mogą zostać dawcami - mówi dr Magdalena Trzcińska, psycholog z Kliniki Transplantacji Szpitala Jurasza.

- Mamy określone przeciwwskazania bezwzględne, do których należą na przykład aktywne zaburzenia psychiczne czy wtedy, kiedy oddanie narządu ma być sposobem na kompensowanie sobie czegoś. My musimy chronić dawcę. Decyzja o oddaniu komuś swojej nerki nie może być też podejmowana pod presją, a zdarzały się sytuacje, kiedy określony członek rodziny był delegowany do tego, żeby oddać narząd. Nie wyrażamy na to zgody - powiedziała dr Magdalena Trzcińska.

- Potencjalny dawca ma prawo wycofać się na każdym etapie procesu kwalifikacji, nie podając przyczyny i odwrotnie. Zdarza się, że biorca może nie chcieć przyjąć narządu od określonego członka rodziny, zwłaszcza jeżeli wcześniej były sytuacje konfliktowe bądź nie chce po prostu mieć jakiegokolwiek poczucia emocjonalnej zależności od danego członka rodziny. I ma prawo do tego - dodała psycholog.

Z badań wynika, że ponad 90 proc. dawców uważa swoją decyzję za ważną, słuszną i jej nie żałuje.

Transplantacji rodzinnych, czyli od dawców żyjących, jest jednak mniej niż od dawców zmarłych, choć na podarowanie organu od kogoś bliskiego chory czeka o wiele krócej.
Mówi dr Magdalena Trzcińska

Wiadomości lokalne

2021-08-01, godz. 19:30 Rekonstrukcja historyczna w Bydgoszczy. Byli też mali goście z Litwy Były stroje z wojennej Warszawy, zabawki z dawnych lat i powstańcza barykada. » więcej 2021-08-01, godz. 17:53 W regionie zawyły syreny. 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego Kujawsko-Pomorskie włączyło się w obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W niedzielę o godz. 17.00 w całym regionie zostały uruchomione sygnały ... » więcej 2021-08-01, godz. 13:08 Powstańcza barykada w Toruniu, tak też się poznaje historię Żywą lekcję historii z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego zorganizowała w Toruniu dla mieszkańców i turystów Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe. » więcej 2021-08-01, godz. 06:00 Szczepienie po mszy? Dlaczego nie?! Sprawdź gdzie! W niedzielę, 1 sierpnia mieszkańcy naszego regionu będą mogli zaszczepić się po mszach św. w mobilnych punktach rozsianych na terenie całego województwa kujaw ... » więcej 2021-07-31, godz. 21:00 Krwi nigdy za dużo. Możesz? Oddaj! Głównie ludzie młodzi, oddający krew po raz pierwszy w życiu, pojawili się w krwiobusie i odpowiedzieli na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwioleczn ... » więcej 2021-07-31, godz. 20:00 Nie wyrzucaj nakrętek! Dołóż się do „Domu Miłosierdzia”! » więcej 2021-07-31, godz. 19:00 Połączyli przyjemne z pożytecznym - zwiedzają i wspierają! Na czele ze swoim sołtysem, mieszkańcy wsi spod Lęborka podziwiali Bydgoszcz, a przy okazji odwiedzili ze wsparciem jednego z miejscowych przedsiębiorców. » więcej 2021-07-31, godz. 15:58 Słońce przypiekało, kolejka się ciągnęła, a na końcu pani ukłuła... [zdjęcia] W sobotę 31 lipca, nie zważając na upał i konieczność stania w długiej kolejce, bydgoszczanie chętnie skorzystali z możliwości zaszczepienia się przeciwko COV ... » więcej 2021-07-31, godz. 15:27 Bez adresu ale z certyfikatem szczepienia przeciw koronawirusowi Toruń rozszerza akcję szczepień przeciw COVID-19. W przyszłym tygodniu funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z zespołem medycznym odwiedzać będą osoby bezdomn ... » więcej 2021-07-31, godz. 13:20 Walka z COVID-19 z wiejskich gospodyń dzielnym wsparciem! Już kilkanaście kujawsko-pomorskich Kół Gospodyń Wiejskich zgłosiło chęć organizowania akcji, festynów i innych imprez wspierających promocję szczepień przeci ... » więcej
1234567