Środa, 20 stycznia 2021 r.   Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Zablokowana DK nr 16 w Dolnej Grupie koło Grudziądza. Zderzyły się samochód osobowy i ciężarówka. Ranna jedna osoba
Zablokowana DK nr 16 w Dolnej Grupie koło Grudziądza. Zderzyły się samochód osobowy i ciężarówka. Ranna jedna osoba
Zablokowana DK nr 16 w Dolnej Grupie koło Grudziądza. Zderzyły się samochód osobowy i ciężarówka. Ranna jedna osoba
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2019-10-31, 07:00 Redakcja/UTP

Kwiat bydgoskiej uczelni? Chryzantemy! UTP ma na nie patent! Czas na sprzedaż

Chryzantemy z UTP - „Bydgoszczanka”/fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Bydgoszczanka”/fot. UTP
Dr inż. Natalia Miler z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP.
Dr inż. Natalia Miler z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP.
Chryzantemy z UTP - „Profesor Jerzy” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Profesor Jerzy” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Polka” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Polka” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Wisła” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP - „Wisła” /fot. UTP
Chryzantemy z UTP./fot. UTP
Chryzantemy z UTP./fot. UTP
Chryzantemy z UTP./fot. - „Kujawianka” UTP
Chryzantemy z UTP./fot. - „Kujawianka” UTP
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy jest jedynym ośrodkiem w Polsce, który od ponad 30 lat zajmuje się hodowlą chryzantem, i ich patentowaniem!
Do szklarni krótkiego dnia zaprosiła naszego reportera Damiana Klich, doktor inżynier Natalia Miler z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP.

- Skracamy dzień, żeby rośliny pobudzić do kwitnienia troszkę szybciej, niż w naturalnym terminie. Wśród białych kwiatków widać pojedyncze żółte. To są właśnie mutanty, a tym czynnikiem mutagennym było promieniowanie X, czyli rentgenowskie. Kwiaty nie są niebezpieczne, promieniowanie działa jedynie w momencie aplikacji. Chryzantemy są niezwykle plastycznymi - genetycznie - roślinami. Jesteśmy jedynym w Polsce ośrodkiem, który aktywnie prowadzi ich hodowlę. Wszystkie chryzantemy, które można kupić na rynku, są roślinami hodowli zagranicznej. Nie było u nas tradycji hodowli i sprzedaży naszych polskich odmiany chryzantem. Chcemy to przełamać.

W tym roku, wpis do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa (odpowiednik patentu dla roślin) uzyskały odmiany nazwane „Profesor Zalewska” oraz „Profesor Jerzy” na cześć dwojga bydgoskich naukowców, wielbicieli i hodowców chryzantem, profesorów na UTP.

Badania zapoczątkowane przez prof. Marka Jerzego i kontynuowane przez prof. Małgorzatę Zalewską bazowały na indukowaniu mutacji. Nazwy nowych odmian chryzantem podkreślają ich polskie pochodzenie i przyczyniają się do promocji miasta, regionu i kraju, są to: „Polka”, „Bydgoszczanka”, ”„Kujawianka”, „Łuczniczka„, „Pomorzanka”, „Brda”, „Wda”, ”Tucholanka”, „Wisła„, a także odmiany nazwane na cześć pierwszych bydgoskich hodowców chryzantem „Profesor Zalewska” oraz „Profesor Jerzy”.
Materiał Damiana Klicha (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-01-20, godz. 16:52 Dr Rajewski: obecna liczba zgonów to wynik zakażeń 3-4 tygodnie temu - Przyczyną wysokiej liczby zgonów jest m.in. zbyt późne zgłaszanie się pacjentów po pomoc. Jeżeli w najbliższych dniach nie ruszy trzecia fala - a mamy sporą ... » więcej 2021-01-20, godz. 15:22 Sterroryzował ekspedientkę i ukradł pieniądze. Kim jest napastnik? [wideo] Do zdarzenia doszło w nocy 19 grudnia, na bydgoskich Kapuściskach, na ulicy Baczyńskiego. Sprawca wszedł do sklepu i przy użyciu przedmiotu przypominającego b ... » więcej 2021-01-20, godz. 14:29 18-latek uderzył w ciężarówkę, zginęła pasażerka. Po wypadku pod Lipnem Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego w miejscowości Okrąg pod Lipnem. » więcej 2021-01-20, godz. 13:41 Terytorialsi szkolą się w Toruniu z opieki nad leżącym pacjentem [zdjęcia] Toruńskie Centrum Szkolenia WOT przygotowuje żołnierzy terytorialsów do opieki nad chorymi. Zajęcia odbywają się w Szpitalu Tymczasowym w Ciechocinku. Właśnie ... » więcej 2021-01-20, godz. 11:26 W ciągu pół roku ma powstać instalacja oczyszczająca tereny pozachemowskie Polsko - francuskie konsorcjum zamontuje urządzenia, które zabezpieczą bydgoskie osiedla Łęgnowo-Wieś i Łęgnowo przed zanieczyszczeniami płynącymi z kompleksu ... » więcej 2021-01-20, godz. 10:20 Ministerstwo kontaktuje się z restauratorami, którzy otwierają lokale - W sprawie pomocy państwa dla przedsiębiorców, resort rozwoju będzie podchodzić do każdego przedsiębiorcy indywidualnie - zapewniała Olga Semeniuk, wiceminis ... » więcej 2021-01-20, godz. 08:10 Potrzebujący dostają obiad, a restauracja ma dla kogo gotować 50 obiadów dziennie będzie do końca stycznia trafiać do najbardziej potrzebujących mieszkańców Włocławka. Posiłki przygotuje jedna z włocławskich restauracji, ... » więcej 2021-01-20, godz. 07:26 Droga Stolno - Lisewo będzie przebudowana. Jest umowa Umowę na przebudowę drugiego 14-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 548 Stolno - Lisewo w województwie kujawsko-pomorskim podpisano we wtorek w Urzędz ... » więcej 2021-01-20, godz. 06:15 Był koncert, a mogło być... wymienia inowrocławski radny Solidarnej Polski 73 tys. zł kosztowała Inowrocław organizacja koncertu sylwestrowego w internecie - poinformował radny Solidarnej Polski Damian Polak. Uważa, że pieniądze możn ... » więcej 2021-01-19, godz. 21:18 Złotowski: węzeł transportowy Bydgoszcz powinien być elementem sieci bazowej TNT-T Europoseł Kosma Złotowski podczas wtorkowej debaty w Brukseli o Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) powiedział, że węzeł transportowy Bydgoszcz, pow ... » więcej
1234567