Adam Skowron: najlepszy student, Magdalena Liberacka - Dwojak: najlepsza absolwentka UKW
Praca licencjacka Adama Skowrona z filozofii została wyróżniona, i w zgodnej ocenie promotora i recenzenta uznana za wybitną. Warto wiedzieć, że autor tej pracy już na III roku opublikował artykuł w prestiżowym „Kwartalniku Filozoficznym. Był to pierwszy studencki debiut na łamach tego periodyku.
Adam Skowron (rocznik 1993) pochodzi z Jarocina, jest absolwentem studiów licencjackich Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na kierunku germanistyka i filozofia. Obecnie studiuje na UKW filozofię w ramach studiów magisterskich. Jego praca licencjacka z filozofii, pt. „Krytyka estetyki transcendentalnej Immanuela Kanta w twórczości Benedykta Stattlera”, napisana pod kierunkiem prof. Janusza Sytnika-Czetwertyńskiego została wyróżniona i w zgodnej ocenie promotora i recenzenta (prof. Dariusza Łukasiewicza) uznana za wybitną.
Pierwszy student w historii...
Pierwszy artykuł naukowy Adam Skowron opublikował już na trzecim roku studiów licencjackich. Praca pt. „Problem istnienia przestrzeni. Polemika Benedykta Stattlera z koncepcją Immanuela Kanta” ukazała się na łamach „Kwartalnika Filozoficznego”, jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych w Polsce, wydawanego nieprzerwanie od roku 1928 przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Był to – jak dotąd – jedyny debiut naukowy studenta na łamach tegoż czasopisma, w całej jego historii.
Do dziś Adam Skowron jest autorem dziewięciu publikacji naukowych, opublikowanych wyłącznie w czasopismach punktowanych, znajdujących się na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego badania naukowe mają charakter dwutorowy. Pierwszy, dotyczy ontologii i koncentruje się na badaniach z zakresu monadologii i teorii pokrewnych. W tym zakresie Adam Skowron opublikował – konsekwentnie – na łamach „Kwartalnika Filozoficznego”, kolejny artykuł, pt. „Krytyka harmonii przedustawnej w listach Leonharda Eulera” oraz własne tłumaczenie (z języka niemieckiego) dzieła pt. „Listy Leonharda Eulera do księżniczki niemieckiej o rozmaitych przedmiotach fizyki i filozofii”. Dzieło to ukazało się w roku 2019, również na łamach „Kwartalnika Filozoficznego”.
Od września 2018 roku do marca 2019 – współpracował z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, państwową uczelnią medyczną, prowadzącą kształcenie specjalizacyjne lekarzy, czego efektem jest szereg publikacji z zakresu etyki lekarskiej. Są to prace przygotowane z zespołem badawczym tejże uczelni, w skład którego wchodzą lekarze, prawnicy, ekonomiści i etycy.
Zna języki, także...muzyki!
Prywatnie, Adam Skowron jest absolwentem Szkoły Muzycznej w Jarocinie, w klasie klarnetu. Gra również na fortepianie, organach, akordeonie i instrumentach ludowych. Jest członkiem orkiestry Zespołu Folklorystycznego „Snutki”, jak również Chóru Męskiego „Copernicus”, gdzie śpiewa jako baryton. Jest Zasłużonym, Honorowym Dawcą Krwi. Mówi pięcioma językami, w tym po niemiecku i angielsku.
Prócz tego Adam Skowron prowadzi szeroką działalność popularyzatorską z zakresu filozofii. Od roku 2018 jest wykładowcą Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Okazyjnie prowadzi również wykłady z filozofii dla bezdomnych, podopiecznych Zgromadzeniu Sióstr Albertynek w Bydgoszczy, jak i – dla tychże podopiecznych – cykliczne zajęcia z nauki języków obcych. W okresie od marca do czerwca 2019 roku współprowadził audycję „Podróże filozoficzne” na antenie Polskiego Radia PiK.
Najlepsza absolwentka
Najlepsza absolwentka
Najlepszą Absolwentką Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy została mgr Magdalena Liberacka-Dwojak. Pani Magdalena ukończyła 5-letnie, jednolite studia magisterskie na kierunku Psychologia uzyskując średnią z toku studiów: 4,78. Napisała pracę magisterską pt.: „Osobowość a fantazje seksualne wśród młodych dorosłych", którą obroniła z wynikiem bardzo dobrym. Promotorem tej pracy był prof. dr hab. Paweł Izdebski.