Środa, 27 stycznia 2021 r.   Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2019-07-26, 08:15 Marek Ledwosiński

Płynie Wisła, płynie, po włocławskiej krainie. I ucieka do morza. Kto ją zatrzyma?

Debata na temat drogi wodnej we Włocławku trwa od lat 60. /fot. Youtube.com/screen
Debata na temat drogi wodnej we Włocławku trwa od lat 60. /fot. Youtube.com/screen
- Rozpoczynamy poważny dialog z samorządami, leżącymi na szlaku najważniejszych dróg wodnych w Polsce - mówiła goszcząca we Włocławku, Gabriela Tomik, pełnomocnik ministra gospodarki morskiej do spraw żeglugi śródlądowej.
Włocławek na szlaku wodnym leży od prawie 1000 lat zatem wizyta pełnomocnika w ratuszu jest absolutnie uzasadniona.

- Miasto przedstawiło swoje walory, a moja rola polegała na otworzeniu protokołu, nie tylko dla prezydentów, ale także dla mieszkańców, dla wszystkich środowisk, pod kątem przyszłości Wisły - mówi Gabriela Tomik. - Wiemy, jakim problemem jest dzisiaj bilans wody w Polsce. Przygotowujemy w tej chwili dojrzały program gospodarczy, program drogi wodnej w kierunku polskiego Portu Gdańsk. Chciałabym państwu życzyć cierpliwości i pewnej dojrzałości. Będę przyjeżdżała, pokazywała w ołówku, a następnie konsultowała w imieniu naszego resortu to, co może stać się przyszłością miasta nadwiślańskiego.

Pierwsze spotkanie miało charakter kurtuazyjny, zapoznawczy. Co dalej?

- Z mojej strony jest pełna gotowość przyjazdu, odpowiedzi na wszelkie pytania - zapowiada Gabriela Tomik. - Przywiozę szczegóły prowadzonego programu dla dolnej Wisły, programu żeglugi śródlądowej, i na miejscu, z radnymi będziemy rozmawiali o przyszłości tego miasta. O przyszłości przyrodniczej, turystycznej, społecznej. Chodzi o połączenie wszystkich sił, żebyśmy poprawili sobie życie nad rzeką, między innymi w postaci poprawy ilości wody...

Debata na temat drogi wodnej we Włocławku trwa od końca lat 60. Jak podkreśla ministerialna pełnomocnik, jednak nigdy wcześniej nie było takiego zapału w dążeniu do realizacji zamierzeń, zapału wymuszonego przez żywioł. - Nie mamy wyboru. Musimy zając się gospodarowaniem wodą, która bezproduktywnie ucieka nam do morza.

Prezydent Włocławka, Marek Wojtkowski stwierdził, że to spotkanie nie było jedynie ogólnym omówieniem problemów. Ratusz przedstawił przecież konkretne propozycje.

- Mamy przygotowane dwa projekty: zagospodarowania sztucznego jeziora wiślanego i rozbudowy przystani zakładów Anwil. Koszt? Kilkaset milionów złotych.
Materiał Marka Ledwosińskiego (Popołudnie z nami)
Włocławek

Wiadomości lokalne

2021-01-27, godz. 06:10 Dokąd tramwajem w Bydgoszczy? Wkrótce konsultacje W poniedziałek (1 lutego) rozpoczną się konsultacje związane z koncepcjami nowych tras tramwajowych. Zapraszamy mieszkańców do zapoznania się z opracowaniami ... » więcej 2021-01-26, godz. 20:30 Pandemia koronawirusa to trudny czas dla transplantologii W całej Polsce liczba przeszczepów narządów w czasie pandemii koronawirusa spadła o połowę. Główny powód to brak dawców. » więcej 2021-01-26, godz. 19:23 ”Recepta na zdrowie” doceniona. Jolanta Fischer z nagrodą w konkursie „Dziennikarz Medyczny Roku 2020” Nasza redakcyjna koleżanka Jolanta Fischer otrzymała trzecią nagrodę w konkursie „Dziennikarz Medyczny Roku 2020” w kategorii audycji radiowych. » więcej 2021-01-26, godz. 18:29 Kontrowersje wokół akcji szczepień przeciw COVID-19 w szpitalu we Włocławku W ubiegłym tygodniu szpital we Włocławku otrzymał ponad tysiąc dawek szczepionki z krótkim terminem ważności, bo w jednej z hurtowni doszło do ich rozmrożenia ... » więcej 2021-01-26, godz. 17:45 Tlenowa inwestycja w szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim [wideo] Szpital Powiatowy w Aleksandrowie Kujawskim ma własny generator tlenu i nowoczesną instalację rozprowadzającą go do łóżek pacjentów. We wtorek oficjalnie odda ... » więcej 2021-01-26, godz. 17:12 Nie żyje Barbara Litwin - ceniona lekarka, toruńska radna i społecznik Zmarła Barbara Litwin - neurolog i była radna z Torunia. Miała 68 lat. » więcej 2021-01-26, godz. 16:45 „Nie damy oskalpować miasta”. Protest w Żninie przeciwko wycince drzew Projekt przebudowy ul. 700-lecia w Żninie zakładający wycinkę przeszło 60 rosnących przy niej drzew wywołał protesty mieszkańców. » więcej 2021-01-26, godz. 16:02 Wykolejona lokomotywa. Wstrzymany ruch pociągów na trasie Toruń - Olsztyn Ruch kolejowy pomiędzy Toruniem a Olsztynem na dwie godziny został wstrzymany. Wprowadzona została komunikacja zastępcza. Powodem było wykolejenie lokomotywy ... » więcej 2021-01-26, godz. 15:14 17-latek z Torunia naruszył nietykalność policjanta? Sprawa w sądzie W Sądzie Rodzinnym i Nieletnich w Toruniu odbyła się pierwsza rozprawa 17-letniego Konrada, zatrzymanego 28 listopada, podczas spaceru z okazji 102. rocznicy ... » więcej 2021-01-26, godz. 14:06 Kolejna w regionie szkoła do likwidacji? Matka ucznia: „Łzy mi poleciały” W Grudziądzu protestują rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 13. Szkoła specjalna ma zostać zamknięta. » więcej
1234567