Niedziela, 09 maja 2021 r.   Imieniny: Bożydara, Grzegorza, Karoliny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-07-25, 17:00 Andrzej Krystek/Redakcja

119 gmin kujawsko - pomorskich zagrożonych jest suszą. Schnie wszystko...

Kujawsko- pomorskie przegrywa z suszą.../fot. Pixabay
Kujawsko- pomorskie przegrywa z suszą.../fot. Pixabay
Mapa suszy Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach./fot. IUNG
Mapa suszy Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach./fot. IUNG
Na polach w regionie trwają przyśpieszone przez upały i suszę żniwa, a równocześnie ocenianie strat w rolnictwie. Rolnicy proszą ministerstwo o uproszczenie i przyśpieszenie „suszowych” procedur.
Niszczycielskie działanie suszy monitoruje na bieżąco IUNG, czyli Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Według raportu IUNG, w kujawsko - pomorskim, zagrożonych suszą jest 119 gmin (na 144 gminy) z tym, że jeśli chodzi o poszczególne rośliny uprawne, te liczby się różnią. Na przykład zasięg suszy na uprawach kukurydzy dotyczy 116 kujawsko - pomorskich gmin. Susza notowana jest zresztą we wszystkich monitorowanych uprawach.


- Pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi zostało skierowane po obradach (16 lipca) Zespołu doradczego do spraw wsi i rolnictwa przy wojewodzie kujawsko-pomorskim - mówi Iwona Gilewicz, wicedyrektor Wydziału infrastruktury i rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. - Wojewoda zaprezentował w tym piśmie stanowisko wspomnianego zespołu doradczego. Chodzi nam o uproszczenie procedur, o pominięcie komisji, o rezygnację z szacowania szkód przez komisję, żeby na podstawie raportu IUNG rolnicy mogli kierować wnioski bezpośrednio do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z drugiej strony, były także skargi od rolników, którzy nie zgadzają się ze stanowiskiem przedstawionym w raporcie IUNG, i twierdzą, że susza występuje również na obszarach, na których tej suszy w raporcie nie odnotowano. Wszystkie uwagi od rolników przekazujemy ministrowi. Odpowiedzi na pismo złożone 22 lipca jeszcze nie mamy.


Szczegółowe dane na temat zasięgu suszy w regionie i jej działania na poszczególne gatunki roślin uprawnych, krzewów, drzew owocowych, znajduje się w tabelach IUNG na stronie:

http://www.iung.pulawy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2361:msr7

Materiał Andrzeja Krystka (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-05-08, godz. 17:21 Kanał Bydgoski to droga wodna, którą daleko się nie dopłynie. Młodzi chcą zmian Działacze Stowarzyszenia Młoda Bydgoszcz apelują do ministra infrastruktury i prezydenta Bydgoszczy w sprawie Kanału Bydgoskiego. Chodzi im o podjęcie działań ... » więcej 2021-05-08, godz. 14:39 Most im. Piłsudskiego w Toruniu: piesi i rowerzyści mogą już z niego korzystać Na remontowanej przeprawie udostępniono właśnie chodnik i drogę rowerową po zachodniej stronie miasta, czyli od Bydgoskiego Przedmieścia. » więcej 2021-05-08, godz. 13:17 Chcą powrotu widzeń w więzieniach. Nie widzieli bliskich od wakacji lub dłużej Rodziny osób przebywających w więzieniach apelują o przywrócenie widzeń. Zakaz bezpośrednich odwiedzin w aresztach i zakładach karnych związany jest z panując ... » więcej 2021-05-07, godz. 20:52 W naszym regionie wolnych jest 1068 łóżek covidowych i 125 respiratorów Ostatniej doby w regionie potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 308 osób. » więcej 2021-05-07, godz. 20:20 Pomóż biegając w Myślęcinku. Chłopiec ma rzadką wadę genetyczną Bydgoszczanie mogą pomóc. Każdy kto lubi aktywny wypoczynek może wziąć udział w biegu charytatywnym dla 10-miesięcznego Mikołaja, który cierpi na bardzo rzadk ... » więcej 2021-05-07, godz. 19:14 Współpracują z polską armią dla wspólnego bezpieczeństwa. Smoki w Toruniu Amerykańskie „Smoki' odwiedziły dziś Urząd Marszałkowski. To stacjonujący w Toruniu żołnierze 1. batalionu 82. pułku artylerii polowej Armi Stanów Zjednoczony ... » więcej 2021-05-07, godz. 16:28 Po kontroli w CM UMK: wykładowca źle odnosił się do studentów? Prof. Michał Szpinda oraz prof. Marek Włodarczyk - nie poniosą konsekwencji dyscyplinarnych po tzw. aferze taśmowej w Collegium Medicum UMK. » więcej 2021-05-07, godz. 14:00 Nieczystości leją się do piwnic kilku bloków. Spór mieszkańców z Wodociągami Kłopoty na ulicy Modrzewiowej w Bydgoszczy. Trwa spór między czterema wspólnotami mieszkaniowymi a Wodociągami. Chodzi o uszkodzony fragment sieć kanalizacyjn ... » więcej 2021-05-07, godz. 13:10 Miał zaatakować obywateli Ukrainy i policjantów. Początek procesu 34-latka Miał znieważyć w centrum Grudziądza trzech obywateli Ukrainy, a potem zaatakować policjantów, którzy próbowali go zatrzymać. Przed Sądem Okręgowym w Toruniu r ... » więcej 2021-05-07, godz. 12:19 Budowana trasa S5 w okolicach Nowych Marz: jak wygląda z góry? [film z drona, zdjęcia] Prace na budowie trasy S5 przebiegają zgodnie z planem. W czerwcu 2022 roku zostanie oddany do użytku odcinek Nowe Marzy-Dworzysko. Oto, jak budowana droga wy ... » więcej
1234567