Piątek, 22 stycznia 2021 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Plichta
2019-05-10, 11:56 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Poseł Olszewski pyta biskupa o pedofilię. Kuria: Na te pytania już odpowiadaliśmy

Ile przypadków pedofilii w diecezji bydgoskiej zostało zgłoszonych do Biskupa w okresie ostatnich 5 lat? - pyta poseł Paweł Olszewski/fot. Archiwum
Ile przypadków pedofilii w diecezji bydgoskiej zostało zgłoszonych do Biskupa w okresie ostatnich 5 lat? - pyta poseł Paweł Olszewski/fot. Archiwum
Kuria Diecezjalna w Bydgoszczy nie zamierza odpowiadać na list posła Platformy Obywatelskiej Pawła Olszewskiego skierowany do biskupa Jana Tyrawy. - Oświadczenie przekazane pod koniec lutego pozostaje aktualne - powiedział Polskiemu Radiu PiK ksiądz Grzegorz Nowak, kanclerz Kurii.
Jak czytamy w oficjalnym liście posła Olszewskiego do biskupa Jana Tyrawy, 9 maja papież Franciszek wydał nowe zasady dla duchowieństwa w zakresie walki z pedofilią w Kościele. Poseł Olszewski pyta, czy będą one realizowane przez ordynariusza diecezji bydgoskiej.

- Wyjaśnienia w tej sprawie zawarte są w oficjalnym oświadczeniu z końca lutego m.in. dla KAI - odpowiada kanclerz Kurii ks. Grzegorz Nowak. Wynika z niego, że na terenie diecezji bydgoskiej odnotowano jeden przypadek księdza, który dopuścił się przestępstwa pedofilii i został ona za to ukarany.

LIST POSŁA OLSZEWSKIEGO DO BISKUPA JANA TYRAWY
Szanowny Księże Biskupie,
9 maja br. papież Franciszek wydał nowe zasady dla duchownych w zakresie walki z pedofilią w Kościele. Nakładają one na wszystkich duchownych i siostry zakonne obowiązek informowania przełożonych o przypadkach molestowania lub wykorzystywania seksualnego nieletnich, ale też dorosłych.
W związku z niezwykłą wagą nowych przepisów dla opinii publicznej i ofiar pedofilii, zwracam się do Biskupa z prośbą o odpowiedź na poniższe pytania.
1. Jakie działania podejmie Biskup, aby wdrożyć nowe zasady w zakresie walki z pedofilią w Kościele w diecezji bydgoskiej?
2. Ile przypadków pedofilii zgłosił Biskup do swoich przełożonych w okresie ostatnich 5 lat?
3. Ile przypadków pedofilii w diecezji bydgoskiej zostało zgłoszonych do Biskupa w okresie ostatnich 5 lat?

z wyrazami szacunku
poseł Paweł Olszewski

OŚWIADCZENIE KURII BYDGOSKIEJ, PRZEKAZANE POD KONIEC LUTEGO

Wiadomości lokalne

2021-01-21, godz. 21:45 Kosztowna pamiątka po przejechaniu na czerwonym? Tak będzie w Bydgoszczy Na dwóch bydgoskich skrzyżowaniach mają się pojawić rejestratory przejazdu na czerwonym świetle. » więcej 2021-01-21, godz. 20:35 Dwa nowe lodołamacze wypłynęły na Zalew Włocławski „Orkan” i „Sokół” - tak nazywają się nowe lodołamacze, które po raz pierwszy wypłynęły na zbiornik wodny we Włocławku. Dwie nowoczesne jednostki zbudowano w s ... » więcej 2021-01-21, godz. 17:29 Michał Zaręba z nagrodą „Kryształowy Detektor 2020”. Za realizację misji Rada Programowa Polskiego Radia PiK uhonorowała naszego redakcyjnego kolegę za „realizację misji radia publicznego oraz podejmowanie ważnych problemów społecz ... » więcej 2021-01-21, godz. 16:34 Smutny żywot „Mateusza”. Stowarzyszenie musi opuścić swoją siedzibę w Toruniu Zamiast placówki pomagającej wyjść na prostą więźniom, kompleks turystyczny umożliwiający twórcze poznawanie kosmosu. » więcej 2021-01-21, godz. 13:20 Kolejowy dworzec z inkubatorem przedsiębiorczości. Tak będzie w Tucholi Tucholski dworzec kolejowy nabiera blasku. Rozpoczął się drugi etap rewitalizacji tej zabytkowej budowli. Za rok na poddaszu budynku powstanie inkubator przed ... » więcej 2021-01-21, godz. 12:15 Droga do wojska w hiszpańskim rytmie. Orkiestra wojskowa bez sztampy W Bydgoszczy trwa niecodzienny projekt. Orkiestra Wojskowa łączy siły z Akademią Muzyczną. Żołnierze i studenci nagrywają wspólny utwór... Wszystko po to, aby ... » więcej 2021-01-21, godz. 11:25 Babcie i dziadkowie w statystyce. Przy okazji ich święta Rola babci i dziadka wciąż się zmienia. Przez pandemię, wielu z nich nie może od miesięcy spotykać się ze swoimi wnukami, dla własnego dobra, by nie zarazić s ... » więcej 2021-01-21, godz. 10:53 Ponad 7 tys. nowych zakażeń w ciągu doby. Co dziesiąte w Kujawsko-Pomorskiem Wykryto 7152 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, najwięcej, bo 874 z nich na Mazowszu; zmarło 419 osób - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-01-21, godz. 10:45 Martwe łabędzie z ptasią grypą. Pierwszy przypadek w tym roku Trzy łabędzie, które znaleziono martwe na terenie powiatu toruńskiego, były zarażone wirusem ptasiej grypy. To pierwszy w tym roku w województwie kujawsko-pom ... » więcej 2021-01-21, godz. 10:06 Co z mobilnymi punktami szczepień? Sprawa będzie wyjaśniana Niektóre placówki służby zdrowia, mimo deklaracji, nie zorganizowały mobilnych punktów szczepień. Alarmowali o tym zaniepokojeni słuchacze Polskiego Radia PiK ... » więcej
1234567