Czwartek, 02 grudnia 2021 r.   Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
ogłoszenie własne wydawcy
2019-04-26, 08:05 Monika Siwak - Waloszewska

Jakie ogrzewanie, takie oddychanie. Podłączeni do sieci trują mniej...

Podłączenie do sieci ciepłowniczej, jako alternatywa dla pieca, czy kotła - zmieni jakość powietrza/fot. Pixabay
Podłączenie do sieci ciepłowniczej, jako alternatywa dla pieca, czy kotła - zmieni jakość powietrza/fot. Pixabay
"Ciepło bez smogu" - taki program od roku realizuje Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy. Coraz więcej budynków oznaczonych jest tabliczką informującą o tym, że to obiekt niskoemisyjny, czyli przyjazny dla powietrza. W Bydgoszczy jest ich tysiąc.
W czwartek (25.04.) kolejne tabliczki odebrali w KPEC-u przedstawiciele bydgoskich wspólnot mieszkaniowych, firm oraz gminy Solec Kujawski.

Program komunalnej spółki polega na inwestycjach i edukacji.

- To właśnie ludzkie postawy najtrudniej zmienić, by każdy poczuł odpowiedzialność za czystość powietrza, którym oddychamy. Przy ciepłociągu KPEC-u znajduje się ponad tysiąc domów, które nie są do niego podłączone, a podłączenie do sieci jest gwarancją ścisłej kontroli jakości spalania - przekonuje prezes spółki Andrzej Baranowski.

I podaje drastyczne dane. Z powodu toksycznego działania smogu, średnio umiera w Polsce rocznie około 40 - 50 tys. osób.

- Ludzie oczekują, że komfort ich życia się poprawi. Jeśli chodzi o ogrzewanie obiektów, u nas wszystkie procesy są pod ścisłą kontrolą. Nie ma mowy o jakiejś tam szkodliwej emisji, o wsypaniu złego węgla. Palimy tylko węglem o zawartości 0,6 proc. siarki, ale w obrocie swobodnym jest węgiel który ma od 1,5 do 2 proc. zawartości siarki, i niestety on ląduje, np. w domkach jednorodzinnych. Przyłączenie do jakiegokolwiek dostawcy liniowego jest szansą dla nas mieszkańców na poprawę jakości powietrza - zapewnia prezes Baranowski.

Co w sprawie niskiej emisji robią urzędnicy Solca Kujawskiego? Mówi o tym wiceburmistrz Solca Kujawskiego, Barbara Białkowska. - W Solcu Kujawskim pierwsza tabliczka KPEC zawiśnie na budynku Urzędu Miasta i Gminy, który przeszedł termomodernizację dachu, stropu i ostatniej kondygnacji. Kolejne tabliczki pojawią się na szkołach podłączonych do linii ciepłowniczej.
Przy ciepłociągu KPEC-u znajduje się ponad tysiąc domów, które nie są do niego podłączone...
Bydgoszcz
26 kwietnia 2019 roku o godzinie 08:05

Wiadomości lokalne

2021-12-02, godz. 08:00 Czym jest empatia? Czym ekonomia? Dzieci z Bydgoszczy będą się tego uczyć O empatii i o finansach będą się mogli wiele dowiedzieć uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych i przedszkoli. W ramach projektu „Abc ekonomii' i „Abc ... » więcej 2021-12-02, godz. 07:18 Czernikowo: zderzenie ciężarówki z wozem strażackim. Dwie osoby nie żyją Do wypadku doszło w Czernikowie, na drodze krajowej nr 10, między Toruniem a Lipnem. Trzy osoby zostały ranne, dwie wypadku nie przeżyły... » więcej 2021-12-01, godz. 20:40 Ta szkoła nie może pracować zdalnie, ponieważ jest także...drugim domem! Zapraszamy Państwa do szkoły, która nie przeszła, i nie zamierza przejść na zdalne nauczanie. Powód? Uczniowie mają specyficzne potrzeby, a dodatkowo szkoła t ... » więcej 2021-12-01, godz. 20:17 W Sejmie projekt ustawy zaostrzający przepisy aborcyjne - na ulicy protesty W środę wieczorem (1 grudnia) w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcji. Jeszcze przed tym punktem obrad, w kra ... » więcej 2021-12-01, godz. 18:47 Autostrady bez szlabanów! Bilet można kupić na stacji lub przez Internet Uwaga, kierowcy! Od 1 grudnia na państwowych odcinkach A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica już nie trzeba zatrzymywać się w punktach poboru opłat. Kierowcy ... » więcej 2021-12-01, godz. 17:04 POLREGIO przejmie pracowników Arrivy? Tak ustalono na spotkaniu z marszałkiem [list] Spółka POLREGIO zadeklarowała, że przejmie pracowników Arrivy - takie słowa padły podczas spotkania przedstawicieli związków zawodowych oraz władz województwa ... » więcej 2021-12-01, godz. 15:00 Koronawirus na fermie norek w powiecie nakielskim! To trzeci przypadek w Polsce W miejscowości Kraczki w powiecie nakielskim, testy potwierdziły zakażenie koronawirusem jednego ze zwierząt. W gospodarstwie zarządzono kwarantannę, która ob ... » więcej 2021-12-01, godz. 14:13 Bydgoski Budżet Obywatelski: 337 inwestycji, głosowanie przez cały grudzień Mieszkańcy mogą zdecydować, jakie inwestycje powstaną na ich osiedlu. Rozpoczęło się głosowanie na Bydgoski Budżet Obywatelski. Do wyboru jest 337 projektów z ... » więcej 2021-12-01, godz. 13:07 Trzy uczelnie wyższe przechodzą na nauczanie zdalne. Inne to rozważają Kolejne uczelnie wyższe z naszego regionu rezygnują z kształcenia stacjonarnego. COVID-19 atakuje wykładowców i studentów. » więcej 2021-12-01, godz. 12:11 Poznała go przez Internet. Uwierzyła i przelała kilkadziesiąt tysięcy euro Oszukana kobieta zgłosiła się na komendę policji w Inowrocławiu. Gotówka zniknęła, a wizerunek jej wybranka - jak się okazało - należał do znanego zagranicą m ... » więcej
1234567