Piątek, 28 stycznia 2022 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Leszczyńskiego
2019-03-09, 15:37 Tatiana Adonis/Redakcja

Z dziećmi trzeba rozmawiać i poświęcać im czas. Tablet czy smartfon? Tak, tylko mądrze!

W Urzędzie Wojewódzkim spotkali się m.in. nauczyciele, katecheci, rodzice i samorządowcy. Fot. Tatiana Adonis
W Urzędzie Wojewódzkim spotkali się m.in. nauczyciele, katecheci, rodzice i samorządowcy. Fot. Tatiana Adonis
Korzystanie z komputera, internetu i telefonu komórkowego nie jest złe, ale trzeba to robić mądrze - o współczesnych zagrożeniach rozmawiają w Bydgoszczy uczestnicy ogólnopolskiego sympozjum pod hasłem "Dzieci i młodzież w zagrożeniu. Fonoholizm. Pornografia".
W Urzędzie Wojewódzkim spotkali się m.in. nauczyciele, katecheci, rodzice i samorządowcy.

Jak podkreśla Małgorzata Więczkowska, medioznawca i pedagog, ponad 45 proc. młodzieży stara się mieć telefon zawsze przy sobie, nawet gdy kładzie się spać i wstaje z łóżka.

- Dzieci zbyt dużo przebywają w wirtualnej rzeczywistości. Badania pokazują, że coraz młodsze dzieci coraz więcej czasu korzystają z nowych mediów i później jest z tego dużo problemów. Szczególnie jeżeli chodzi o małe dzieci rozwój mowy i rozwój intelektualny. Myślę, że należałoby w domu stworzyć takie strefy wolne od mediów - na pewno czas posiłków, sypialnia. To narzędzia, które mają nam służyć, ale nie mogą nami zawładnąć - powiedziała Małgorzata Więczkowska.

- Te urządzenia nie są złe, ale musimy z nich w sposób mądry korzystać. Dzieci nie są w stanie kontrolować siebie i nie są w stanie zawsze mądrze i dobrze z nich korzystać. Dlatego my - rodzice, powinniśmy na ten temat z dziećmi rozmawiać, nie tylko zabraniać, ale rozmawiać i poświęcać im czas - dodała Mirosława Chmielewicz z Centralnej Diakonii Społecznej.

Organizatorem sympozjum jest Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie i Fundacja Światło-Życie.
Mówią Małgorzata Więczkowska i Mirosława Chmielewicz

Wiadomości lokalne

2022-01-28, godz. 09:40 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy stroi się przed niedzielnym finałem Zaglądamy do sztabów WOŚP w Grudziądzu i w Toruniu. Tradycyjnie odbędą się koncerty, pokazy medyczne, no i oczywiście - to już w całym kraju - zbiórki pod róż ... » więcej 2022-01-28, godz. 07:33 Wypadek na rondzie Ossolińskich w Bydgoszczy. Kierowca nie żyje [zdjęcia] Około godziny 4:40 na rondzie Ossolińskich przy wjeździe w ulicę Piotrowskiego samochód osobowy z impetem uderzył w barierę energochłonną. Prawdopodobnie mazd ... » więcej 2022-01-27, godz. 23:20 Rok 2022 w naszym regionie pod znakiem inwestycji drogowych. Samorząd wojewódzki buduje i remontuje Blisko 500 mln zł zabezpieczył w tym roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na modernizację sieci dróg w regionie. Pozwoli to na kontynuację prac na w ... » więcej 2022-01-27, godz. 20:47 Runęła część ściany kamienicy na bydgoskim Okolu. To pustostan do rozbiórki W czwartek wieczorem (27 stycznia) zawalił się fragment ściany kamienicy przy skrzyżowaniu ul. Jasnej i Śląskiej. Na miejscu okazało się, że interwencja dotyc ... » więcej 2022-01-27, godz. 19:41 Urzędnik włocławskiego ratusza przyszedł pijany do pracy. Już tam nie pracuje Ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie miał pracownik Urzędu Miasta we Włocławku, który kompletnie pijany przyszedł w środę (26 stycznia) do pracy. 49-latek ... » więcej 2022-01-27, godz. 17:00 Bydgoscy Żydzi - ofiary Holocaustu. Miasto uczciło ich pamięć [zdjęcia] W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Bydgoszczy uczczono pamięć jej żydowskich mieszkańców. Symboliczna uroczystość odbyła się w miejscu, w ... » więcej 2022-01-27, godz. 14:15 Większe dopłaty do wymiany starych pieców w Toruniu. Projekt przegłosowany na sesji Toruń zwiększa dotacje na likwidację tzw. kopciuchów oraz na podłączenie budynków do miejskiej sieci. Projekt uchwały w tej sprawie przyjęli radni. Główna kor ... » więcej 2022-01-27, godz. 13:05 Wojewoda i przedstawiciele KAS oraz ZUS o Polskim Ładzie Miliony Polaków zyskają, a nie stracą - tak o „Polskim Ładzie' mówili na wspólnej konferencji wojewoda kujawsko-pomorski, przedstawiciele ZUS oraz Krajowej Ad ... » więcej 2022-01-27, godz. 11:20 Darmowe testy na koronowirusa. Na razie w 9 aptekach w naszym regionie W 64 aptekach można wykonać test antygenowy, kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. » więcej 2022-01-27, godz. 09:40 Sytuacja szpitala w Grudziądzu. Praca na granicy wydolności? Grudziądzki szpital nie jest przygotowany na 5. falę pandemii koronawirusa - twierdzi dyrektor lecznicy. Maciej Hoppe dodaje, że placówka nie będzie miała kim ... » więcej
1234567