Wtorek, 19 stycznia 2021 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2019-03-04, 09:48 Katarzyna Bogucka

Na cześć Marka i Gabrieli rosną w Bydgoszczy te drzewa

Nadanie pomnikowi przyrody imienia „Marek” jest uhonorowaniem i upamiętnieniem Marka Wilcza/fot. UM Bydgoszcz
Nadanie pomnikowi przyrody imienia „Marek” jest uhonorowaniem i upamiętnieniem Marka Wilcza/fot. UM Bydgoszcz
Buk z Parku Kazimierza Wielkiego, decyzją radnych, nosi imię wieloletniego konserwatora przyrody, Marka Wilcza. Z kolei „Topole Gabrieli” rosną na Glinkach. Do niedawna były bezimienne.
Na lutowej sesji Rady Miasta, ustanowione zostały kolejne pomniki przyrody. Pierwszy to Marek, czyli buk. Chodzi o ponad 25 metrowego olbrzyma, którego obwód pnia mierzy ponad 3 metry. Jest to najokazalsze drzewo tego gatunku odmiany czerwonolistnej w Bydgoszczy.

Nadanie pomnikowi przyrody imienia „Marek” jest uhonorowaniem i upamiętnieniem Marka Wilcza (ur.18 stycznia 1959 r., zm. 26 czerwca 1999 r.) wieloletniego Konserwatora Przyrody w Bydgoszczy, działającego na terenie Bydgoszczy i byłego województwa bydgoskiego.

Dzięki jego działalności, ustanowiono większość pomników przyrody w Bydgoszczy, a także liczne inne formy ochrony przyrody w granicach miasta i w byłym województwie bydgoskim oraz obecnym kujawsko –pomorskim (rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, użytki ekologiczne).

Kolejnym pomnikiem przyrody zostały cztery okazałe topole szare, z ulicy Ducha Świętego. Są to 30 metrowe drzewa o obwodach pni od 3,5 do ponad 4 metrów. Ten gatunek rzadko występuje w mieście, stąd potrzeba jego ochrony.

Pomnik przyrody nazwano „Topole Gabrieli” na cześć imienia mamy wnioskodawcy. Utworzenie pomnika przyrody przyczyni się do jego ochrony poprzez zapewnienie cięć sanitarnych oraz korekcyjnych.

Obecnie w Bydgoszczy jest 96 pomników przyrody, najwięcej w centralnej części miasta. Informacje o wszystkich pomnikach są dostępne na stronie czystabydgoszcz.pl
Bydgoszcz
4 marca 2019 roku o godzinie 09:08

Wiadomości lokalne

2021-01-19, godz. 21:18 Złotowski: węzeł transportowy Bydgoszcz powinien być elementem sieci bazowej TNT-T Europoseł Kosma Złotowski podczas wtorkowej debaty w Brukseli o Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) powiedział, że węzeł transportowy Bydgoszcz, pow ... » więcej 2021-01-19, godz. 20:15 Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej chcą się szczepić Podopieczni Domów Pomocy Społecznej chętnie poddają się szczepieniom przeciwko koronawirusowi. Uważają, że to szansa na zdrowie i powrót do normalności. » więcej 2021-01-19, godz. 18:35 Mniej podopiecznych w jednym domu dziecka. Przepisy ustawy w praktyce Nie więcej niż czternaścioro dzieci może od 1 stycznia przebywać w jednej placówce opiekuńczo-wychowawczej. Tak stanowi Ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy z ... » więcej 2021-01-19, godz. 17:20 Poseł Kwiatkowski: Może czas rozważyć powołanie samorządowej spółki kolejowej Władze regionu nie zdały egzaminu jako organizator transportu publicznego - uważa poseł Robert Kwiatkowski. Parlamentarzysta Lewicy interweniował u marszałka ... » więcej 2021-01-19, godz. 15:34 Wójta gminy Warlubie wybiorą w kwietniu. Zmiana terminu po raz drugi Przedterminowe wybory wójta Warlubia po raz kolejny przełożone. Głosowanie miało odbyć się w najbliższą niedzielę (24 stycznia), tymczasem w Dzienniku Ustaw u ... » więcej 2021-01-19, godz. 14:03 Szczepienia dla seniorów: brak miejsc w punktach, każą jechać do innego miasta - Żeby zaszczepić się przeciwko koronawirusowi, trzeba mieć nerwy ze stali - narzekają rodziny starszych ludzi, dzwoniące do naszej redakcji. Infolinie są prz ... » więcej 2021-01-19, godz. 12:21 Szpitale w regionie wstrzymują szczepienia. Bo nie dojechały szczepionki W związku ze zmniejszeniem dostaw szczepionki przeciw Covid-19, część szpitali na Kujawach i Pomorzu wstrzymała planowane w najbliższych dniach szczepienia. » więcej 2021-01-19, godz. 11:36 Antoni Mężydło: Wprowadźmy podatek solidarnościowy dla branż, które nie ucierpiały - Rozumiem przedsiębiorców, którzy w desperacji otwierają swoje biznesy, wbrew ograniczeniom. Oni walczą o przeżycie — mówił Antoni Mężydło, senator z Koalicj ... » więcej 2021-01-19, godz. 10:03 Śnieg i błoto na ulicach. Trudne warunki na drogach w Bydgoszczy [wideo] Po nocnych opadach śniegu wszystkie główne drogi w Kujawsko-Pomorskiem są przejezdne. Gorzej jest w miastach - w Bydgoszczy na ulicach panują bardzo trudne wa ... » więcej 2021-01-19, godz. 08:41 Pociąg towarowy uderzył w samochód osobowy. Wypadek w Dobromierzu [zdjęcia] Do zderzenia pociągu z samochodem osobowym doszło po godzinie 7:00 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Dobromierzu w gminie Nowa Wieś Wielka. » więcej
1234567