Czwartek, 28 stycznia 2021 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2019-02-05, 06:03 Kamila Zroślak/Redakcja

Kopcące piece na wsiach znikną? Dużo kasy na działania proekologiczne

- W 2019 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu będzie miał na działania proekologiczne blisko 160 mln zł - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz (w środku)/fot. Kamila Zroślak
- W 2019 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu będzie miał na działania proekologiczne blisko 160 mln zł - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz (w środku)/fot. Kamila Zroślak
Nawet 160 mln zł rząd przeznaczy na proekologiczne działania w Kujawsko-Pomorskiem. Uruchomiono programy dla mieszkańców i gmin, w ramach których można starać się o dotacje i pożyczki m.in. na wymianę pieca czy termomodernizację domów.
- Mieszkańcy regionu chcą być coraz bardziej ekologiczni - mówi Artur Nenczak, wójt gminy Zakrzewo w powiecie aleksandrowskim. Ma świadomość, jak wiele trzeba zrobić, by żyć w przyjaznym i zdrowym otoczeniu. - Przed nami dużo pracy. Na wsiach niestety jeszcze dużo jest kopciuchów - starych pieców, które wymagają wymian - opowiada. - Stare domy ciągle oparte są na węglu i na tym "co się da". Powoli jednak ludzie zyskują świadomość, że coś z tym trzeba zrobić.

Ludziom na przeciw wychodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Wiele proekologicznych działań zrealizował w zeszłym roku, ale na tym nie zamierza poprzestać. - Tym bardziej, że są na to rządowe pieniądze - mówi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. - W 2018 r. wojewódzki fundusz miał ponad 125 mln budżetu, w 2019 będzie to blisko 160 mln zł.

Mieszkańcy mogą skorzystać z wielu rządowych programów, by jeszcze skuteczniej zadbać o swoje otoczenie. Na przykład w ramach programu "Słonecznik" można starać się o dotację lub pożyczkę na docieplenie budynku, wymianę okien i drzwi , montaż kolektorów słonecznych czy też wymianę źródeł ciepła. Program pod nazwą "Azbest 2019" umożliwi usunięcie szkodliwego dla zdrowia azbestu z najbliższego otoczenia. Jest też program dotyczący edukacji ekologicznej, lub "Czyste Powietrze", w ramach którego wymienić można stary piec.

Kontynuowany będzie też m.in program wspierający pszczelarzy. Dotacje na rozwój pszczelarstwa mają przyznawać stowarzyszenia. O pieniądze starać się mogą osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z pasiekami.

Więcej na temat rządowych programów - na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Tam też zamieszczone są wnioski o dotacje.
Relacja Kamili Zroślak

Wiadomości lokalne

2021-01-28, godz. 09:56 Dwa listy do kuratora i prezydenta. Posłanka Lewicy w obronie szkoły w Grudziądzu Joanna Scheuring-Wielgus staje w obronie Szkoły Podstawowej nr 13 w Grudziądzu. Posłanka Lewicy napisała dwa listy otwarte - do Kuratora Oświaty i do prezyden ... » więcej 2021-01-28, godz. 08:37 Sfałszowała historię leczenia przestępcy? Zarzuty dla psychiatry z Bydgoszczy Biegła psychiatra z Bydgoszczy usłyszała w Prokuraturze Krajowej 25 zarzutów dotyczących m.in. poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej. Według prokur ... » więcej 2021-01-28, godz. 07:03 Co będzie w wyremontowanym spichlerzu w Grudziądzu? My to wiemy! XIV-wieczny grudziądzki spichlerz numer 57 przejdzie gruntowny remont. Prace rozpoczną się jeszcze wiosną. » więcej 2021-01-27, godz. 21:45 Szykuje się turystyczny przebój w Bydgoszczy. Stare auta i nie tylko! Na terenie Exploseum powstanie Bydgoskie Centrum Klasycznej Motoryzacji i Techniki. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę (27.01) przedstawiciele Mu ... » więcej 2021-01-27, godz. 20:12 „To jest torturowanie kobiet”. Protest w Toruniu dot. opublikowania wyroku TK [wideo] „To jest wojna”, „rewolucja jest kobietą” - krzyczeli uczestnicy manifestacji na toruńskiej Starówce. » więcej 2021-01-27, godz. 19:24 Uczą młodych szanowania wody, a młodzi później uczą starszych Eko-lekcje, pokazy, konkurs, sprzątanie rzek i jezior. Wody Polskie rozpoczynają akcję „Szkoła przyjazna wodzie - Aktywni Błękitni”. » więcej 2021-01-27, godz. 18:47 Prof. Wojciech Polak: „Teraz nie wiem czy mogę się zaszczepić, choć dostałem propozycję od pracodawcy” Profesor UMK Wojciech Polak staje w obronie posła Zbigniewa Girzyńskiego, który będąc niemedycznym pracownikiem UMK zaszczepił się przeciw COVID-19. » więcej 2021-01-27, godz. 17:11 Pożar autobusu w Bydgoszczy. W samym centrum miasta! [zdjęcia] Na ul. Jagiellońskiej w Bydgoszczy między godziną 13.00 a 14.00 doszło do pożaru autobusu komunikacji podmiejskiej. » więcej 2021-01-27, godz. 16:18 Pierwszy taki sklep w województwie. Kupisz tam za połowę ceny Sklep powstanie we Włocławku, a prowadzić go będzie Fundacja Wolne Miejsca w hali targowej przy ul. Związków Zawodowych. » więcej 2021-01-27, godz. 15:11 Zamieszanie ze szczepionkami we Włocławku: apel o kontrolę ministerstwa i NFZ Posłanka PiS Joanna Borowiak zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ o kontrolę w wojewódzkim szpitalu we Włocławku ws. szczepień przeciwko COVID-19. Ni ... » więcej
1234567