Wtorek, 28 września 2021 r.   Imieniny: Wacława, Tymona, Marka
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2021
2018-12-13, 18:24 Michał Jędryka/Redakcja

Milena Kindziuk w Bydgoszczy: Śmierć ks. Popiełuszki nie była dziełem przypadku

- w świetle dostępnych źródeł udowodniono przekonująco, że Ks. Jerzy Popiełuszko zmarł 19 października i tego dnia jego ciało zostało wrzucone do Wisły - mówiła dr Milena Kindziuk podczas wykładu w bydgoskim Seminarium Duchownym/fot. diecezja.bydgoszcz.pl
- w świetle dostępnych źródeł udowodniono przekonująco, że Ks. Jerzy Popiełuszko zmarł 19 października i tego dnia jego ciało zostało wrzucone do Wisły - mówiła dr Milena Kindziuk podczas wykładu w bydgoskim Seminarium Duchownym/fot. diecezja.bydgoszcz.pl
- Jest mało prawdopodobne, że ks. Jerzy Popiełuszko był torturowany w bunkrach w Kazuniu i zmarł dopiero 25 października - dowodziła dr Milena Kindziuk, autorka biografii ks. Jerzego podczas wykładu w Bydgoszczy.
Dr Milena Kindziuk to pracownik naukowy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autorka najobszerniejszej jak dotąd biografii ks. Jerzego Popiełuszki, wydanej w 2018 r.

Zamordowanie ks. Popiełuszki to był wybryk funkcjonariuszy czy owoc systemu, który wtedy w Polsce panował i w konsekwencji stanu wojennego? - pytał Michał Jędryka.

- Ks. Jerzy jest ogłoszony męczennikiem za wiarę, a jego męczeństwo jest związane z tymi wartościami, za które ginie męczennik, więc w przypadku ks. Jerzego - to też prawda, wolność, walka o prawdę i o wartości, które wynikają z Ewangelii - mówiła dr Milena Kindziuk. - Ks. Jerzy w trudnym czasie stanu wojennego o tych wartościach mówił. Msze za ojczyznę, które odprawiał miały wymiar patriotyczny, nie tylko religijny. Dla niego ojczyzna była tak samo ważna, jak wiara. Na pewno jego prześladowanie, aresztowanie i ostatecznie męczeńska śmierć nie były dziełem przypadku - dodała.

Mimo, ze dr Kindziuk krytycznie podchodzi do zeznań funkcjonariuszy skazanych w procesie toruńskim, to jednak nie jest zwolenniczką tzw. hipotezy alternatywnej dotyczącej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, zakładającej, że ks. Jerzy był torturowany w bunkrach w Kazuniu i zmarł dopiero 25 października. Hipoteza ta jest zdaniem dr Mileny Kindziuk mało prawdopodobna - dowodziła tego w czasie wieczornego wykładu w bydgoskim Seminarium Duchownym na podstawie wielu odnalezionych dokumentów, ekspertyz i udowodnionych faktów.

Jej zdaniem w świetle dostępnych źródeł udowodniono przekonująco, że Ks. Jerzy Popiełuszko zmarł 19 października i tego dnia jego ciało zostało wrzucone do Wisły.
Rozmowa Michała Jędryki z dr Mileną Kindziuk

Wiadomości lokalne

2021-09-27, godz. 21:00 41-latek kierował skradzioną hondą, a kolega pilotował go golfem. Obaj są w areszcie Podejrzanych o kradzieże pojazdów zatrzymali policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Dwóch mężczyzn wpadło na gorącym uczynku w województwie podkarpac ... » więcej 2021-09-27, godz. 20:08 Jak przyspieszyć budowę „dziesiątki”? Radni sejmiku o drogach w regionie Sejmik zdecydował o przystąpieniu województwa do Stowarzyszenia „Droga Ekspresowa S10'. Wcześniej była długa dyskusja o drogach. » więcej 2021-09-27, godz. 19:17 Nowy biskup we wtorek obejmuje diecezję. Zawierzył ją Matce Pięknej Miłości - Wtulam się w Twoje Niepokalane Serce. Zawierzam siebie i całą diecezję bydgoską - to pierwsze słowa biskupa Krzysztofa Włodarczyka, wypowiedziane przed wize ... » więcej 2021-09-27, godz. 17:14 Niemowlę ma problem z oddychaniem, a lekarka dyskutuje o maseczce - Mój syn nie otrzymał pomocy, bo nie miałam maseczki - skarży się bydgoszczanka, która w poniedziałek wcześnie rano zgłosiła się z chorym dzieckiem do Fundac ... » więcej 2021-09-27, godz. 16:16 Protest ratowników: spotkanie szefa pogotowia z dyrektorami szpitali Było burzliwie, ale bez żadnych konkretnych ustaleń. O podwyżkach dla ratowników medycznych  szef Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego rozmawiał w ponied ... » więcej 2021-09-27, godz. 15:24 „Niemcy strzelali nawet do dzieci". Dzień Polskiego Państwa Podziemnego w regionie Dzień Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów świętowany jest w poniedziałek. Uroczystości odbywają się w wielu miejscach regionu. » więcej 2021-09-27, godz. 14:10 Po pierwsze innowacje, po drugie ich promowanie. Naukowcy dyskutują w Toruniu „Odkrycia zmieniają świat - dajmy im szansę!” - to hasło tegorocznego Forum Inteligentnego Rozwoju, które trwa w Toruniu. Biorą w nim udział przedstawiciele n ... » więcej 2021-09-27, godz. 13:05 20 specjalistycznych poradni w jednym miejscu. Inwestycja medyczna we Włocławku We Włocławku rozpoczęła się budowa Powiatowego Centrum Zdrowia. Pod koniec 2022 r. pacjenci mają już korzystać z części nowoczesnej placówki, która powstanie ... » więcej 2021-09-27, godz. 12:03 Tętniak nie boli - proste badanie może uratować życie. Warto skorzystać! Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy zaprasza na bezpłatne badania w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej. Z badań mogą s ... » więcej 2021-09-27, godz. 10:00 Liny, obręcze, drabinki, ścianki i równoważnie - to dopiero będzie tor przeszkód! Miasto Bydgoszcz przygotuje się do budowy toru dla miłośników biegów z przeszkodami. Park powstanie nad Brdą obok boisk i siłowni przy Hali Widowiskowo-Sporto ... » więcej
1234567