Sobota, 24 lipca 2021 r.   Imieniny: Kingi, Krystyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2021
2018-12-13, 18:24 Michał Jędryka/Redakcja

Milena Kindziuk w Bydgoszczy: Śmierć ks. Popiełuszki nie była dziełem przypadku

- w świetle dostępnych źródeł udowodniono przekonująco, że Ks. Jerzy Popiełuszko zmarł 19 października i tego dnia jego ciało zostało wrzucone do Wisły - mówiła dr Milena Kindziuk podczas wykładu w bydgoskim Seminarium Duchownym/fot. diecezja.bydgoszcz.pl
- w świetle dostępnych źródeł udowodniono przekonująco, że Ks. Jerzy Popiełuszko zmarł 19 października i tego dnia jego ciało zostało wrzucone do Wisły - mówiła dr Milena Kindziuk podczas wykładu w bydgoskim Seminarium Duchownym/fot. diecezja.bydgoszcz.pl
- Jest mało prawdopodobne, że ks. Jerzy Popiełuszko był torturowany w bunkrach w Kazuniu i zmarł dopiero 25 października - dowodziła dr Milena Kindziuk, autorka biografii ks. Jerzego podczas wykładu w Bydgoszczy.
Dr Milena Kindziuk to pracownik naukowy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autorka najobszerniejszej jak dotąd biografii ks. Jerzego Popiełuszki, wydanej w 2018 r.

Zamordowanie ks. Popiełuszki to był wybryk funkcjonariuszy czy owoc systemu, który wtedy w Polsce panował i w konsekwencji stanu wojennego? - pytał Michał Jędryka.

- Ks. Jerzy jest ogłoszony męczennikiem za wiarę, a jego męczeństwo jest związane z tymi wartościami, za które ginie męczennik, więc w przypadku ks. Jerzego - to też prawda, wolność, walka o prawdę i o wartości, które wynikają z Ewangelii - mówiła dr Milena Kindziuk. - Ks. Jerzy w trudnym czasie stanu wojennego o tych wartościach mówił. Msze za ojczyznę, które odprawiał miały wymiar patriotyczny, nie tylko religijny. Dla niego ojczyzna była tak samo ważna, jak wiara. Na pewno jego prześladowanie, aresztowanie i ostatecznie męczeńska śmierć nie były dziełem przypadku - dodała.

Mimo, ze dr Kindziuk krytycznie podchodzi do zeznań funkcjonariuszy skazanych w procesie toruńskim, to jednak nie jest zwolenniczką tzw. hipotezy alternatywnej dotyczącej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, zakładającej, że ks. Jerzy był torturowany w bunkrach w Kazuniu i zmarł dopiero 25 października. Hipoteza ta jest zdaniem dr Mileny Kindziuk mało prawdopodobna - dowodziła tego w czasie wieczornego wykładu w bydgoskim Seminarium Duchownym na podstawie wielu odnalezionych dokumentów, ekspertyz i udowodnionych faktów.

Jej zdaniem w świetle dostępnych źródeł udowodniono przekonująco, że Ks. Jerzy Popiełuszko zmarł 19 października i tego dnia jego ciało zostało wrzucone do Wisły.
Rozmowa Michała Jędryki z dr Mileną Kindziuk

Wiadomości lokalne

2021-07-23, godz. 20:45 Remont zamku w Świeciu. Odtwarzane są nawet detale architektoniczne [zdjęcia] W czternastowiecznym zamku krzyżackim w Świeciu nad Wisłą od roku trwają intensywne prace, dzięki którym ten cenny zabytek odzyskuje dawny wygląd. Oprócz niez ... » więcej 2021-07-23, godz. 18:44 W Sulinowie koło Żnina spłonęło 50 hektarów zboża. Co było przyczyną pożaru? 50 hektarów zboża spłonęło w Sulinowie w powiecie żnińskim. Z ogniem walczyło 11 zastępów straży pożarnej. Wysokość strat nie została jeszcze oszacowana. » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 Takiego spotkania tylko pozazdrościć! Podwórkowa impreza na bydgoskim Okolu Jedyny kataryniarz w regionie, instrumenty muzyczne, fantazyjne nakrycia głowy i mnóstwo przysmaków. Tak było na podwórku przy ul. Jackowskiego 18 w Bydgoszcz ... » więcej 2021-07-23, godz. 15:50 To jak jest w schronisku dla bezdomnych w Bydgoszczy? Brud, smród i robactwo - tak jeden z podopiecznych mówi o warunkach panujących w Centrum Pomocy dla Bezdomnych Mężczyzn w Bydgoszczy. Skarży się m.in. na cias ... » więcej 2021-07-23, godz. 11:50 Wakacyjne wyjazdy - dobre praktyki za kierownicą Trzeźwy kierowca i samochód bez usterek to zbyt mało. Podróż na wakacyjny wypoczynek musi być bezpieczna pod każdym względem. Przed nami bardzo ciepły weekend ... » więcej 2021-07-23, godz. 09:40 Zakaz wstępu do lasu? Spokojnie! Trwa porządkowanie po wichurach Prawie 4 tysiące hektarów lasów w regionie zostało zniszczonych przez ostatnie burze i porywisty wiatr im towarzyszący. » więcej 2021-07-22, godz. 17:32 Nie ma w okolicy kiosku? Żaden problem. Bilet na autobus kupisz w biletomacie Pierwsze biletomaty uruchomiono w czwartek w Toruniu. Urządzenia stanęły na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II. » więcej 2021-07-22, godz. 16:38 Park rozrywki, plac zabaw, skwer, wieża widokowa. Włocławianie zagłosowali Włocławski ratusz ogłosił wyniki głosowania na budżet obywatelski. W przyszłym roku zrealizowanych zostanie sześć projektów. » więcej 2021-07-22, godz. 15:51 Kapsułę czasu zakopali w Tucholi. Dla tych, którzy będą tam żyli za 100 lat [wideo, galeria] „Nas tu już nie ma... jednak z przeszłości ślemy Wam serdeczne życzenia zdrowia i poczucia dumy z bycia tucholanami i borowiakami, tak jak my dumni z tego byl ... » więcej 2021-07-22, godz. 15:02 Uczniowie sprawdzają czy zakwalifikowali się do szkoły. Drugi nabór w sierpniu Uczniowie, starający się o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych, dowiadują się w czwartek, czy znaleźli się na listach zakwalifikowanych, czy też niezakwalifi ... » więcej
1234567