Niedziela, 17 stycznia 2021 r.   Imieniny: Antoniego, Rościsława, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2018-09-28, 21:30 PAP/Marcin Doliński

Rafalska: z działalności OHP wynika szansa dla osób z trudnych środowisk

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej odwiedziła dziś Brodnicę i Grudziądz. Fot. Marcin Doliński
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej odwiedziła dziś Brodnicę i Grudziądz. Fot. Marcin Doliński
Kluczowe dla mnie jest to, że z działalności Ochotniczych Hufców Pracy wynika szansa dla osób, które wywodzą się ze środowisk czasami trudnych, wykluczonych, a nawet poszkodowanych – powiedziała w piątek w Brodnicy szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
"Te osoby czasami mają gorszy dostęp do edukacji bądź z różnych powodów mają trudności z realizacją wyzwań edukacyjnych. Tu przy należytym, specjalistycznym wsparciu mogą się one odnaleźć" – mówiła na konferencji prasowej szefowa resortu rodziny pracy i polityki społecznej.

Dodała, że jej zdaniem ta instytucja jest nowoczesna, gdyż realizuje np. projekty unijne m.in. adresowany do osób do 25. roku życia program "Gwarancje dla młodzieży".

"Dla mnie jako ministra pracy bardzo ważne jest, jaka jest sytuacja ludzi młodych na rynku pracy – nawet przy tak niskim bezrobociu. Zależy mi na tym, żeby te osoby szybko odnajdywały się na rynku pracy. To się znacząco poprawia" – podkreśliła.

Poinformowała, że na koniec sierpnia 2018 było zarejestrowanych jako bezrobotni 250,2 tys. osób do 30. roku życia – w tym 114,9 tys. osób do 25. roku życia. To mniej do tego samego okresu w roku poprzednim o odpowiednio 48 tys. i 26 tys.

Rafalska wskazała, że jej zdaniem OHP rozwijają się na zmieniającym się rynku pracy, profesjonalizują się i mają wysokiej jakości specjalistów, konsultantów oraz doradców zawodowych. "To wszystko jest z korzyścią dla młodych osób" – oceniła.

Wyraziła także zadowolenie z tego, że bezrobocie w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie ten problem był przez lata mocno zauważalny, spadło z 13,4 procent w 2015 roku do 8,7 proc. obecnie.

"Mamy dzisiaj inną sytuację na rynku pracy w tym regionie. Osoby młode powinni od najmłodszych lat uczyć się etosu pracy. Inna sytuacja jest, gdy przerwę ma osoba młoda, a inna, gdy przerwa dotyczy długoletniego pracownika. Stąd nasza troska o zatrudnienie i wskaźniki aktywności zawodowej osób młodych oraz tych w wieku 50+" – stwierdziła Rafalska.

Przyznała, że jeżdżąc po różnych regionach, widzi, że te same zadania są w różny sposób realizowane. Oceniła, że w niektórych samorządach odbywa się to gospodarnie i rozsądnie, a czasami tuż za miedzą inaczej.

"Zawsze zadaję sobie wtedy pytanie – od czego to zależy. Bardzo często mówimy: pieniądze, pieniądze, pieniądze. Otóż nie same pieniądze. Ważne są także takie kwestie jak kapitał ludzki. Ludzie są w tym wszystkim niezwykle ważni" – mówiła Rafalska.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej, odpowiadając na pytania dziennikarzy, przyznała, że działalność OHP może być jednym z instrumentów pozwalających na zatrzymywanie młodych ludzi w kraju – tych, którzy zastanawiają się na wyjazdem za granicę. "Można wykorzystać potencjał OHP do tego celu. Przy zmieniającym się rynku pracy trzeba szukać także nowych zadań dla instytucji. Jeszcze niedawno mieliśmy rynek pracodawców, a obecnie mamy rynek pracownika. Brakuje dostosowania kwalifikacji. Trzeba robić wszystko, żeby przygotowanie potencjalnych pracowników odpowiadało potrzebom rynku pracy. Mamy też inne rozwiązania i zachęty przygotowywane w nowej ustawie o rynku pracy, które będą otwierały dodatkowe możliwości osobom, które np. po brexicie będą chciały wrócić do Polski lub dadzą szansę na zastanowienie się tym, którzy chcą wyjechać" – wskazała Rafalska.

Wcześniej Rafalska spotkała się w Hufcu Pracy OHP w Brodnicy z kadrą i uczestnikami zajęć. Po południu szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej złożyła wizytę w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Grudziądzu. (PAP)
Mówi Elżbieta Rafalska, szefowa MRPiPS

Wiadomości lokalne

2021-01-16, godz. 21:30 Sześć ofert na opracowanie studium obwodnicy Lipna Sześć biur projektowych złożyło oferty na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla obwodnicy ... » więcej 2021-01-16, godz. 18:05 Nowy sprzęt trafił do grudziądzkich strażaków z OSP Nowoczesny sprzęt otrzymali strażacy ochotnicy z Grudziądza. Samorząd kupił ratownikom m.in. kamery termowizyjne, nosze czy pojemniki z gazem. » więcej 2021-01-16, godz. 15:26 Wypadek w Szpetalu Górnym koło Włocławka. 2 osoby ranne Dwa samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 67 w Szpetalu Górnym koło Włocławka. Dwie osoby zostały ranne - poinformował dyżurny oddziału GDDKiA ... » więcej 2021-01-16, godz. 09:30 Kryminały, sensacja i literatura obyczajowa. Co się czyta w Lubiczu? Początek roku to również czas podsumowań, raportów, liczenia zysków i strat. Tych ostatnich, niestety, za rok 2020 będzie więcej. Dobrze natomiast ma się czyt ... » więcej 2021-01-16, godz. 07:45 Mały domek już jest, ale będzie większy, prawdziwy, dla bezdomnych Już nie ze stolików ustawionych przy schodach do kościoła, ale z drewnianego domku, wydaje się posiłki ubogim, a chodzi o posiłki z kuchni bydgoskiej Bazyliki ... » więcej 2021-01-15, godz. 21:20 Kujawsko-Pomorskie: ponad 22 tysiące osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi 22 101 osób zaszczepiono dotąd w woj. kujawsko-pomorskim przeciw COVID-19. W szpitalu koordynującym walkę z epidemią koronawirusa w regionie - lecznicy w Grud ... » więcej 2021-01-15, godz. 20:35 Mróz to zagrożenie dla osób bezdomnych. Apel służb, informator o noclegowniach Utrzymujące się trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osób bezdomnych. Z myślą o bezpieczeństwie osób, ... » więcej 2021-01-15, godz. 19:25 W każdej kujawsko-pomorskiej gminie infolinia na temat szczepień W każdej gminie województwa kujawsko-pomorskiego zostały uruchomione infolinie, pod którymi można uzyskać informacje związane z procedurą szczepień przeciw CO ... » więcej 2021-01-15, godz. 18:35 Lewica chce odwołania marszałka województwa. Wniosek raczej bez szans Bydgoscy działacze Lewicy Razem zaapelowali do radnych województwa kujawsko-pomorskiego o odwołanie marszałka Piotra Całbeckiego. Ich zdaniem marszałek likwid ... » więcej 2021-01-15, godz. 15:36 Jest wyrok sądu. Radość w Gorzycach! Szkoła zostaje! Wypowiedzenie umowy użyczenia budynku Niepublicznej Szkole Podstawowej w Gorzycach przez burmistrza Żnina przed końcem umowy, było niezgodne z prawem - orzekł ... » więcej
1234567