Sobota, 31 lipca 2021 r.   Imieniny: Ignacego, Lubomira, Helen
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Eurostandard
2018-08-14, 12:39 Michał Zareba/Redakcja

Lśniąca posadzka nie pasuje do zabytku? Miejski konserwator: "Zmatowieje"

- Nowa, lśniąca posadzka nosi znamię swoich czasów - mówi Emanuel Okoń, Miejski Konserwator Zabytków/fot. Michał Zaręba
- Nowa, lśniąca posadzka nosi znamię swoich czasów - mówi Emanuel Okoń, Miejski Konserwator Zabytków/fot. Michał Zaręba
Za kilka dni poznamy odpowiedź, czy prace w zabytkowym kościele św. Jakuba w Toruniu były prowadzone zgodnie ze sztuką konserwatorską. Chodzi o wymianę posadzki i renowację tzw. czarnego krucyfiksu.
Specjalną komisję, złożoną z naukowców UMK powołał Wojewódzki Konserwator Zabytów Sambor Gawiński. - Wniosek o przeprowadzenie kontroli przysłał mi Generalny Konserwator Zabytków - tłumaczy. - W kościele wymieniona została posadzka wykonana z czerwonego piaskowca, który był już naprawdę bardzo zniszczony i nie kwalifikował się do naprawy. Nowa posadzka jest na wysoki poler, nieczęsto spotyka się taką w kościołach i nie wszystkim się podoba - dodaje.

Emanuel Okoń, Miejski Konserwator Zabytków w Toruniu twierdzi, że wszystkie prace są prowadzone zgodnie z przyjętymi programami i konserwatorskimi projektami. - Posadzka jest nowa, nie naśladuje historycznej, na pewno nie średniowiecznej, bo nie mieliśmy takiej zachowanej. Nosi znamię swoich czasów. Nikt po położeniu specjalnie jej nie polerował. Zmatowieje z biegiem czasu podczas użytkowania, za dwa-trzy lata nikt nie będzie miał wątpliwości - mówi.

Wojewódzki konserwator przekazał nam, że według wstępnych badań laboratoryjnych, przeprowadzonych przez konserwatorów, ściemnienie krucyfiksu wynikało z upływu czasu i po zdjęciu brudu zyskał on inną kolorystykę.

Proboszcz parafii pw. św. Jakuba nie wypowiada się na temat prowadzonej w świątyni kontroli. W rozmowie telefonicznej powiedział nam, że od parafian nie wpłynęła do niego ani jedna uwaga
Relacja Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2021-07-30, godz. 19:45 Pirat drogowy na ulicach Inowrocławia. Jego wyczyn utrwaliła samochodowa kamera! [wideo] Nieoczekiwana sytuacja na drodze mogła mieć przykre skutki. Jeden z kierowców tak niebezpiecznie wymusił pierwszeństwo, że prawie doszło do wypadku. Sytuację ... » więcej 2021-07-30, godz. 17:32 Konopie w ogródku. Sprzęt do uprawy z Internetu [zdjęcia] Praca policjantów z wydziału kryminalnego doprowadziła do przeszukania w domu jednego z mieszkańców gminy Tłuchowo. Funkcjonariusze znaleźli u właściciela pos ... » więcej 2021-07-30, godz. 15:34 Komendant żegna się z Toruniem. „To był rok ogromnego rozwoju Centrum WOT” Płk Krzysztof Leszczyński pożegnał się ze stanowiskiem komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Przed nim nowe wyzwanie. Teraz będzi ... » więcej 2021-07-30, godz. 14:00 Kto grozi śmiercią prezydentowi Bydgoszczy? Policja ustala, kto wysłał maila Policja zajmuje się sprawą gróźb pod adresem prezydenta Bydgoszczy. Kilka dni temu Rafał Bruski poinformował, że otrzymał mail, w którym nieznany sprawca groz ... » więcej 2021-07-30, godz. 12:29 Zaszczep się w centrum Bydgoszczy. Bez rejestracji, wystarczy dowód osobisty W piątek i sobotę (30-31 lipca) można się zaszczepić przeciw COVID-19 w amfiteatrze przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy. » więcej 2021-07-30, godz. 10:48 Zaczynają naprawiać Most Uniwersytecki! Kiedy będzie znowu otwarty? Dobra wiadomość dla kierowców. Rozpoczynają się prace naprawcze Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. W piątek drogowcy podpisali umowę z wykonawcą prac - bydg ... » więcej 2021-07-30, godz. 07:12 Ruszyła 6. ogólnopolska kampania „BohaterON - włącz historię” Rozpoczęła sie 6. ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „BohaterON - włącz historię”. Wysyłając kartkę, każdy może uhonorować Powstańców Warszawskich, al ... » więcej 2021-07-29, godz. 20:15 Szczepienia przeciw COVID-19 i badania profilaktyczne. W Brodnicy „#Szczepimy się - Brodnica na 100%” - to hasło towarzyszyło kampanii zorganizowanej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Oprócz szczepień przec ... » więcej 2021-07-29, godz. 18:00 Groźna wywrotka na Zalewie Koronowskim. Na szczęście nikt nie ucierpiał [zdjęcia] Funkcjonariusze wspólnie z ratownikami WOPR-u i strażakami OSP ratowali ośmioosobową załogę jachtu nad Zalewem Koronowskim. Ich jacht przewrócił się w wyniku ... » więcej 2021-07-29, godz. 17:45 Nowe rozdanie w Funduszu Rozwoju Dróg. Ile dla naszego regionu? [wideo] W piątek 30 lipca zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - poinformował wojewoda, Mikołaj Bogdanowicz. » więcej
1234567