Wmurowano akt erekcyjny sali widowiskowo-kongresowej na Jordankach

2013-10-29, 17:27  Polska Agencja Prasowa i inf.własne
Budowla powstanie w 25 miesięcy. Fot. Michał Zaręba

Budowla powstanie w 25 miesięcy. Fot. Michał Zaręba

Kamień węgielny pod budowę sali widowiskowo-kongresowej wmurowano na toruńskich Jordankach. Obiekt powstanie w 25 miesięcy; część pieniędzy miasto otrzyma z funduszy unijnych.

Na placu budowy, położonym w centrum Torunia, na obrzeżach Starego Miasta, pierwsze prace rozpoczęły się już wiosną. Wykonawcy inwestycji - konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infrastructuras SA (partner) do końca tegorocznego sezonu budowlanego planuje osiągnąć poziom 0.

Inwestycję, której całkowita wartość to około 225 mln zł, zaliczono do kluczowych przedsięwzięć Regionalnego Programu Operacyjnego, w związku z czym Toruń otrzymał przyrzeczenie dofinansowania z funduszy unijnych w wysokości 55 mln zł. Budowa sali, zgodnie z pierwotnymi założeniami, powinna być już zakończona.

Duże opóźnienia spowodowało już na starcie wyegzekwowanie od hiszpańskiego projektanta kompletnej i poprawnej dokumentacji budynku. Kolejny poślizg wymusiło niepowodzenie pierwszego przetargu na wykonawcę sali, gdyż uczestnicy zaproponowali kwoty znacznie przewyższające wstępny kosztorys i możliwości budżetu miasta.

Umowa o dofinansowaniu projektu ma charakter warunkowy. Ze względu na wartość inwestycji (powyżej 50 mln euro), ostateczna zgoda na dofinansowanie będzie należeć do Komisji Europejskiej. Kolejny warunek to ukończenie i rozliczenie przedsięwzięcia do końca czerwca 2015 roku.

Projekt sali koncertowej na Jordankach wybrano w 2008 roku w międzynarodowym konkursie. Spośród złożonych 22 koncepcji, międzynarodowe jury za najlepszy projekt uznało dzieło hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, prowadzonej przez Fernando Menisa.

W wielofunkcyjnym obiekcie znajdą się: sala z widownią na 900 miejsc, ze sceną posiadającą kanał orkiestrowy, sala na 300 miejsc, wraz ze sceną, a także pomieszczenia techniczne i socjalne, pozwalające na realizację dużych przedsięwzięć artystycznych. W sąsiedztwie ma powstać parking na 185 samochodów.

Budowla ma składać się z kilku modułów, połączonych od góry szklanymi taflami, wprowadzającymi do wnętrza światło. Przewidziano mechanizmy ścienne i stropowe, umożliwiające łączenie lub odgradzanie wnętrz. System podwójnych ścian budynku ma zapewnić oszczędność ciepła i dobrą izolację sali koncertowej od ulicznego hałasu.(PAP)

Wmurowano akt erekcyjny sali widowiskowo-kongresowej na Jordankach (Popołudnie z nami)

Toruń

Region

Liczy się człowiek, nie system. Nagrody z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

Liczy się człowiek, nie system. Nagrody z okazji Dnia Pracownika Socjalnego

2021-11-18, 14:00
Takiego korka na trasie Bydgoszcz-Inowrocław jeszcze nie było GDDKiA: Postawimy tablice

Takiego korka na trasie Bydgoszcz-Inowrocław jeszcze nie było! GDDKiA: Postawimy tablice

2021-11-18, 12:58
Za dużo fasoli, za mało odpoczynku Kierowca i jego szef dostali mandaty

Za dużo fasoli, za mało odpoczynku! Kierowca i jego szef dostali mandaty

2021-11-18, 12:00
Zima nie zaskoczyła drogowców Bydgoszcz zwarta i gotowa na śnieg i lód

Zima nie zaskoczyła drogowców! Bydgoszcz zwarta i gotowa na śnieg i lód

2021-11-18, 11:15
Wojciech Bartoszek prawdopodobnie zostanie nowym bydgoskim radnym

Wojciech Bartoszek prawdopodobnie zostanie nowym bydgoskim radnym

2021-11-18, 10:22
Sześć lodołamaczy będzie tej zimy strzec włocławskich wód. Wypływają 1 grudnia

Sześć lodołamaczy będzie tej zimy strzec włocławskich wód. Wypływają 1 grudnia

2021-11-18, 09:20
Włocławek: wizytę w urzędzie można rezerwować przez Internet. W którym wydziale

Włocławek: wizytę w urzędzie można rezerwować przez Internet. W którym wydziale?

2021-11-18, 07:57
Nowe auto policjantów z Nakła nad Notecią Teraz wjadą nim prawie wszędzie

Nowe auto policjantów z Nakła nad Notecią! Teraz wjadą nim prawie wszędzie!

2021-11-18, 06:55
Bydgoszczanie pokochali Astorię To największy basen w regionie

Bydgoszczanie pokochali Astorię! To największy basen w regionie!

2021-11-17, 22:32
Zbierają podpisy, bo chcą psychologów w szkołach. Dlaczego

Zbierają podpisy, bo chcą psychologów w szkołach. Dlaczego?

2021-11-17, 21:40
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę