Wmurowano akt erekcyjny sali widowiskowo-kongresowej na Jordankach

2013-10-29, 17:27  Polska Agencja Prasowa i inf.własne
Budowla powstanie w 25 miesięcy. Fot. Michał Zaręba

Budowla powstanie w 25 miesięcy. Fot. Michał Zaręba

Kamień węgielny pod budowę sali widowiskowo-kongresowej wmurowano na toruńskich Jordankach. Obiekt powstanie w 25 miesięcy; część pieniędzy miasto otrzyma z funduszy unijnych.

Na placu budowy, położonym w centrum Torunia, na obrzeżach Starego Miasta, pierwsze prace rozpoczęły się już wiosną. Wykonawcy inwestycji - konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infrastructuras SA (partner) do końca tegorocznego sezonu budowlanego planuje osiągnąć poziom 0.

Inwestycję, której całkowita wartość to około 225 mln zł, zaliczono do kluczowych przedsięwzięć Regionalnego Programu Operacyjnego, w związku z czym Toruń otrzymał przyrzeczenie dofinansowania z funduszy unijnych w wysokości 55 mln zł. Budowa sali, zgodnie z pierwotnymi założeniami, powinna być już zakończona.

Duże opóźnienia spowodowało już na starcie wyegzekwowanie od hiszpańskiego projektanta kompletnej i poprawnej dokumentacji budynku. Kolejny poślizg wymusiło niepowodzenie pierwszego przetargu na wykonawcę sali, gdyż uczestnicy zaproponowali kwoty znacznie przewyższające wstępny kosztorys i możliwości budżetu miasta.

Umowa o dofinansowaniu projektu ma charakter warunkowy. Ze względu na wartość inwestycji (powyżej 50 mln euro), ostateczna zgoda na dofinansowanie będzie należeć do Komisji Europejskiej. Kolejny warunek to ukończenie i rozliczenie przedsięwzięcia do końca czerwca 2015 roku.

Projekt sali koncertowej na Jordankach wybrano w 2008 roku w międzynarodowym konkursie. Spośród złożonych 22 koncepcji, międzynarodowe jury za najlepszy projekt uznało dzieło hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, prowadzonej przez Fernando Menisa.

W wielofunkcyjnym obiekcie znajdą się: sala z widownią na 900 miejsc, ze sceną posiadającą kanał orkiestrowy, sala na 300 miejsc, wraz ze sceną, a także pomieszczenia techniczne i socjalne, pozwalające na realizację dużych przedsięwzięć artystycznych. W sąsiedztwie ma powstać parking na 185 samochodów.

Budowla ma składać się z kilku modułów, połączonych od góry szklanymi taflami, wprowadzającymi do wnętrza światło. Przewidziano mechanizmy ścienne i stropowe, umożliwiające łączenie lub odgradzanie wnętrz. System podwójnych ścian budynku ma zapewnić oszczędność ciepła i dobrą izolację sali koncertowej od ulicznego hałasu.(PAP)

Wmurowano akt erekcyjny sali widowiskowo-kongresowej na Jordankach (Popołudnie z nami)

Toruń

Region

Jolanta Fischer i Wojciech Sobociński nagrodzeni przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia

Jolanta Fischer i Wojciech Sobociński nagrodzeni przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia

2022-01-21, 18:48
Emerytowi wypadło z kieszeni 10 tys. złotych. Policja dowiedziała się, kto je podniósł...

Emerytowi wypadło z kieszeni 10 tys. złotych. Policja dowiedziała się, kto je podniósł...

2022-01-21, 14:47
Prof. Grzegorz Górski: Polska powinna korzystać z weta w sporze z Komisją Europejską

Prof. Grzegorz Górski: Polska powinna korzystać z weta w sporze z Komisją Europejską

2022-01-21, 12:30
Czternaście ciężarówek wjechało na Most Uniwersytecki. Tak wyglądają próby obciążeniowe [wideo, zdjęcia]

Czternaście ciężarówek wjechało na Most Uniwersytecki. Tak wyglądają próby obciążeniowe [wideo, zdjęcia]

2022-01-21, 10:36
W Fordonie ma powstać Akademickie Centrum Sportu. Najważniejsze podpisy już są

W Fordonie ma powstać Akademickie Centrum Sportu. Najważniejsze podpisy już są

2022-01-21, 09:30
Mieszkańcy Mazowsza chcą przywrócenia linii: Sierpc-Toruń-Bydgoszcz

Mieszkańcy Mazowsza chcą przywrócenia linii: Sierpc-Toruń-Bydgoszcz

2022-01-21, 08:40
Oni wybrali ferie w siodle. Tam nie ma leżenia kopytami do góry

Oni wybrali ferie w siodle. Tam nie ma leżenia kopytami do góry!

2022-01-20, 21:18
Królem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego została kobieta. Strzelała najlepiej

Królem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego została kobieta. Strzelała najlepiej

2022-01-20, 20:21
Uroczystość: 102 lata temu Bydgoszcz znów stała się polskim miastem [wideo, galeria]

Uroczystość: 102 lata temu Bydgoszcz znów stała się polskim miastem [wideo, galeria]

2022-01-20, 19:30
Śnieżyca, słońce, śnieżyca i tak w kółko. Kierowcy mają pod górkę [wideo, zdjęcia]

Śnieżyca, słońce, śnieżyca i tak w kółko. Kierowcy mają pod górkę! [wideo, zdjęcia]

2022-01-20, 16:15
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę