Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Harte Zeiten / Ciężkie Czasy
2018-07-07, 14:12 Polska Agencja Prasowa/Redakcja/Damian Klich

Wicepremier Piotr Gliński w Kujawsko-Pomorskiem

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas spotkania z mieszkańcami w Tucholi. Na spotkaniu obecni byli również posłanka Ewa Kozanecka i poseł Tomasz Latos. Fot. Damian Klich
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas spotkania z mieszkańcami w Tucholi. Na spotkaniu obecni byli również posłanka Ewa Kozanecka i poseł Tomasz Latos. Fot. Damian Klich
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas spotkania z mieszkańcami w Tucholi. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas spotkania z mieszkańcami w Tucholi. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas spotkania z mieszkańcami w Tucholi. Fot.PAP/Tytus Żmijewski
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas spotkania z mieszkańcami w Tucholi. Fot.PAP/Tytus Żmijewski
Opozycja nie ma dobrego programu i podbija spór polityczny przez emocjonalne prowokowanie - powiedział w Tucholi wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że obecnie rządzący Polską muszą formułować swoje racje w sposób rozsądny oraz wyważony.
Wiceszef rządu odwiedził Tucholę w ramach cyklu spotkań polityków PiS pod hasłem "Polska jest jedna".

"W Polsce mamy do czynienia z bardzo ostrym sporem politycznym. On przybiera formy agresywne i nieprzyjemne. To powoduje, że wiele osób wycofuje się z polityki, z myślenia o polityce i zaangażowania w sprawy publiczne, gdyż zaczyna to być sfera podwyższonego ryzyka. Denerwuje nas polityka i bywa nieznośna, ale jest to rzecz niezbędna i oczywista. Każde państwo musi się organizować wokół spraw politycznych" - powiedział wicepremier.

"Polityk - to zawód, który jest najniżej w hierarchii prestiżu m.in. z tych powodów, o których powiedziałem. Nie ma jednak dobrego zorganizowania społeczeństwa bez polityki. Są ludzie, którzy odpowiadają, że ruchy społeczne mogą zastąpić organizacje polityczne, ale tak nie jest. To właśnie retoryka polityczna z ich strony, udawanie, że się nie uprawia polityki, bo ona jest źle oceniana" - podkreślił w Tucholi Gliński.

Jego zdaniem obecna polityka polska, ale także międzynarodowa zniechęca wiele osób m.in. dlatego, że racjonalna debata wypierana jest przez emocje i posługiwanie się argumentami odwołującymi się do tych emocji. Dodał, że bez polityki nie sposób racjonalnie funkcjonować w społeczeństwie.

"Bardzo ważne jest, żebyśmy formułowali nasze racje w sposób rozsądny, a jednocześnie wyważony i spokojny. Dialog zakłada, że wszyscy mają równe możliwości wypowiadania się. Musimy uciekać od skrajnych emocji. One są istotne zwłaszcza w budowaniu wspólnot wokół wartości. Przekraczanie pewnych granic powoduje, że mamy bardzo duże kłopoty z postrzeganiem i zrozumieniem życia publicznego" - przekonywał Gliński.

W Polsce - jak ocenił - "spór polityczny podbijany jest przez emocjonalne prowokowanie".

"Do tego dąży przede wszystkim opozycja, która nie ma dobrego programu i nie potrafiła zrealizować swoich wcześniejszych zapowiedzi. Koncepcja państwa minimum pozwalającego na grę silnych grup interesu zbankrutowała. Zamiast debaty programowej opozycja chciałaby nam narzucić spór polityczny oparty o emocje, oskarżenia itd." - wskazał Gliński.

Minister kultury mówił, że Zjednoczoną Prawicę od adwersarzy politycznych różni m.in. wymiar dotyczący polskiej suwerenności oraz podmiotowości. Stwierdził, że środowisko polityczne przez niego reprezentowane chce walczyć o zwiększanie tej suwerenności we wszystkich obszarach. "Nasi poprzednicy uważali, że nie jest to takie istotne, a lepiej trzymać się spódnicy pani kanclerz" - ocenił.

"Opowiadamy się za inną alokacją naszych zasobów niż nasi przeciwnicy. Uważamy, że ta alokacja musi być bardziej sprawiedliwa. Musi być bardziej zrównoważony podział tego wszystkiego, co w Polsce wytwarzamy. W związku z tym są te nasze wielkie transfery społeczne m.in. program +Rodzina 500 Plus+, podwyższenie najniższych uposażeń, stawki godzinowej, emerytur oraz wsparcie osób niepełnosprawnych. Zgoda, że nadal w tym ostatnim obszarze jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, ale przez dwa lata zrobiliśmy znacznie więcej niż nasi poprzednicy przez lat 8" - podkreślił w Tucholi wicepremier.

Zdaniem Glińskiego trzecią bardzo istotną różnicą pomiędzy PiS i opozycją jest kwestia tożsamościowo-kulturowa.

"My uważamy, że wartości wynikające z polskiej historii, wartości tożsamościowe są istotne i należy o nie dbać, preferować je oraz o nich edukować. Chodzi o to, żeby nasza wspólnota narodowa i polityczna efektywniej funkcjonowała, żebyśmy się lepiej rozumieli oraz, żeby było większe zaufanie między nami. Bez kultury, tożsamości, karty historycznej wspólnoty są puste" - dodał Gliński. Jego zdaniem poprzednia koalicja rządowa uważała, że jest to średnio potrzebne, a prawdą historyczną można manipulować.

Jako inny priorytet rządu wskazał rozwój demokracji partycypacyjnej oraz budowę świadomego społeczeństwa. Jego zdaniem poprzednicy u władzy wspierali tylko określone, specyficzne ogniska polityczne.

"Powinniśmy w tych czterech sferach bronić tego, co jest lepsze dla polskiej wspólnoty narodowej. Ostatnie propozycje programowe wpisują się w te wymiary" - dodał Gliński. Wśród wdrażanych przez rząd zmian wskazał m.in. obniżenie podatku CIT dla małych firm, dofinansowanie modernizacji dróg lokalnych czy zmniejszenie składki ZUS dla mikroprzedsiębiorstw oraz program "Dostępność Plus".

Spotkanie odbyło się w Tucholskim Ośrodku Kultury. Natomiast spotkanie w Świeciu nad Wisłą odbyło w Biurze Poselskim PiS przy ul. Wyzwolenia 6. (PAP i inf. własne)
- Uważamy, że Polska musi walczyć we wszystkich wymiarach i obszarach o większy stopień suwerenności i podmiotowości - powiedział wicepremier Piotr Gliński
- W Polsce mamy do czynienia z bardzo ostrym sporem politycznym - dodał wicepremier Piotr Gliński

Wiadomości lokalne

2021-08-05, godz. 18:16 O zdrowie zawsze i wszędzie warto zadbać. Nawet przed centrum handlowym! Miasteczko Zdrowia wyrosło przed Centrum Handlowym Kometa w Toruniu. Na miejscu mieszkańcy mogli zrobić podstawowe badania oraz zaszczepić się przeciw COVID-1 ... » więcej 2021-08-05, godz. 17:15 Droga Zamość – Łochowo. Będzie budowana czy nie? Bo pieniądze są! Co z budową drogi z Zamościa do Łochowa - pyta sołtys Zamościa - Andrzej Sobkowski. Chodzi 6 kilometrowy odcinek drogi powiatowej łączącej Zamość z Łochowem. » więcej 2021-08-05, godz. 16:14 Kłopoty kierowców w centrum Bydgoszczy. Na rondzie stała naczepa [zdjęcia] Na rondzie Jagiellonów w Bydgoszczy ruch utrudniała naczepa. Ciągnika siodłowego nie było. Naczepa miała się wyhaczyć - uważają policjanci. » więcej 2021-08-05, godz. 14:20 Bydgoskie spółdzielnie zaskarżyły uchwałę ws. deszczówki Siedem bydgoskich spółdzielni mieszkaniowych zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę bydgoskiej rady miasta z 2019 roku dotyczącą opłaty za ... » więcej 2021-08-05, godz. 12:05 Most w Niechorzu - po remoncie i z większą nośnością Zniszczony przez nawałnicę sprzed 4 lat most na rzecze Sępolence w Niechorzu w gminie Sępólno Krajeńskie jest jak nowy. Przeprawa zyskała zupełnie nową konstr ... » więcej 2021-08-05, godz. 10:46 Koronawirus w Polsce: 176 nowych przypadków koronawirusa, 8 na Pomorzu i Kujawach Badania potwierdziły 176 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło sześć osób z COVID-19 - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-08-05, godz. 10:24 Przejazdy kolejowe - miejsca potencjalnie niebezpieczne PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą szereg akcji, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Jedną z takich akcji jest „Bezpiec ... » więcej 2021-08-05, godz. 08:02 Podpalił 11 pojemników na śmieci, spłonął też samochód. 39-latek w areszcie Mieszkaniec Bydgoszczy trafił na dwa miesiące do aresztu za uszkodzenie mienia. 39-latek podpalił 11 pojemników na śmieci, w wyniku podpaleń uszkodził też sam ... » więcej 2021-08-04, godz. 22:02 Radio Rzeszów i Radio PiK na Radiowym Biwaku w Pieczyskach! [zdjęcia, wideo] W czwartkowe przedpołudnie Polskie Radio PiK i Polskie Radio Rzeszów wspólnie nadawało znad Zalewu Koronowskiego. » więcej 2021-08-04, godz. 18:03 Jar Czynu Społecznego na Wyżynach zostanie odnowiony i oświetlony Zlecona zostanie budowa nowego oświetlenia i remont nawierzchni trasy spacerowo-rowerowej w Jarze Czynu Społecznego na Wyżynach. Zadanie do realizacji wskazal ... » więcej
1234567