Piątek, 15 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Arnolda, Izydora / Uroczyste otwarcie Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Toruniu (1935)
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Spółdzielnia
2018-03-16, 14:36 Ewa Dąbrowska/Redakcja

Bójka kiboli, awantury, kpiny... Szokująca droga krzyżowa na ulicach Bydgoszczy [PIERWSZY DZIEŃ TYGODNIA]

- W ubiegłym roku to, co przeżyłem bardzo mocno mnie zaskoczyło – mówi o. Maciej Sierzputowski, który gra Jezusa/fot. Materiały organizatorów
- W ubiegłym roku to, co przeżyłem bardzo mocno mnie zaskoczyło – mówi o. Maciej Sierzputowski, który gra Jezusa/fot. Materiały organizatorów
Chrystus będzie szedł boso ulicami Bydgoszczy i dźwigał krzyż. Będzie świadkiem awantur, obiektem kpin, ale i współczucia. Tę realistyczną drogę krzyżową przygotowali młodzi z naszego miasta. Opowiadają o tym w audycji Ewy Dąbrowskiej „Pierwszy dzień tygodnia”.
„W jej oczach” to tytuł drogi krzyżowej, przygotowanej przez wspólnoty młodzieżowe z całego miasta. Przejdzie ulicami Bydgoszczy w sobotę (17 marca). Początek o godz. 19.30 w katedrze.
W ubiegłym roku widowisko obejrzało około 3 tys. osób. Wielu przechodniów dołączało w trakcie, choć tego nie planowali. Byli tacy, których taka forma zszokowała.

- Grałem kibola - w tej grupie, co się biła pod operą. Podczas prób jeden z mężczyzn pytał nas, co to za ustawka. Gdy powiedzieliśmy, że przygotowujemy drogę krzyżową, nie uwierzył – opowiada brat Mikołaj Kurek ze Zgromadzenia Ducha Świętego. - Gdy zaczęliśmy się bić, podjechało nawet kilka radiowozów policji – wspomina.

- Szokujące sceny to ma być punkt wyjścia do tego, do czego chcemy uczestniczącego w drodze krzyżowej człowieka doprowadzić – tłumaczy ks. Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. - Wiemy dobrze, że momentem najważniejszym drogi krzyżowej była śmierć Pana Jezusa na krzyżu, że On oddał swoje życie za nas. W momencie, gdy doprowadziliśmy całą drogę krzyżową do kościoła o. Jezuitów, gdy Jezus konał na krzyżu, na tym samym krzyżu pojawił się Najświętszy Sakrament – Pan Jezus żywy i obecny w Eucharystii. Myślę, że było wielu, którzy nawet nie planując obecności na drodze krzyżowej, doszli do kościoła i tam spotkali Go żywego.

W Jezusa wcieli się, podobnie jak rok temu, o. Maciej Sierzputowski – misjonarz Zgromadzenia Ducha Świętego. - W ubiegłym roku to, co przeżyłem bardzo mocno mnie zaskoczyło. Odczułem to jako bardzo głęboką modlitwę, w pewnych momentach mocne zjednoczenie i zrozumienie tego, co czuł Jezus Chrystus – opowiada. - W tym roku postanowiliśmy spojrzeć na drogę krzyżową oczami Maryi, stąd też tytuł „W Jej oczach” - dodaje. - We współpracy z młodzieżą powstały konkretne stacje, które są przede wszystkim wydarzeniami z życia młodego człowieka. W to wszystko będzie wchodził Pan Jezus.

Posłuchaj całej audycji Ewy Dąbrowskiej

Wiadomości lokalne

2021-01-15, godz. 14:32 Ciąg dalszy „wojny autobusowej” w Grudziądzu. Odpowiedź prezydenta Macieja Glamowskiego Prezydent Grudziądza odpowiada parlamentarzystom na pytania związane z konfliktem autobusowym pomiędzy miastem a gminą Grudziądz. » więcej 2021-01-15, godz. 13:31 80-latkowie ruszyli rejestrować się na szczepienia. Jak to zrobić? Rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Od piątku mogą zapisywać się osoby 80 plus. Tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły ... » więcej 2021-01-15, godz. 12:30 Jesteś wolontariuszem WOŚP? W Bydgoszczy podczas finału jeździsz bez biletu! Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą mogli w dniu Finału WOŚP w Bydgoszczy jeździć za darmo autobusami miejskimi i tramwajami. » więcej 2021-01-15, godz. 10:10 Kolejny głos w sprawie tzw. ustawy mandatowej: - Jest wbrew konstytucji Naruszenie prawa do domniemania niewinności oraz naruszenie trybu odwoławczego - to poważne usterki projektu tzw. ustawy mandatowej, które wskazał radny Dobro ... » więcej 2021-01-15, godz. 07:15 Książka - spełnienie obietnicy. Hołd złożony powstańcom wielkopolskim [wideo] „Pomnik nad Mogiłą Powstańców Wielkopolskich w Szubinie” to tytuł książki Kamili Czechowskiej wydanej przez Muzeum Ziemi Szubińskiej z okazji 102. rocznicy wy ... » więcej 2021-01-14, godz. 22:28 Serce ze światełek w rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza Grudziądzanie włączyli się w w ogólnopolską akcję 'stophejt!'. 14 stycznia mijają dwa lata od śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na rynku głównym us ... » więcej 2021-01-14, godz. 21:15 Zgoda Komisji Europejskiej na zmiany w RPO, finansujące skutki epidemii koronawirusa Komisja Europejska zatwierdziła ostatecznie zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dzięki którym ze środków europejskich ... » więcej 2021-01-14, godz. 17:26 Laskowice - Czersk i Chełmża - Bydgoszcz: te pociągi wracają do rozkładu Wracają połączenia kolejowe na dwóch zawieszonych liniach w regionie. Od 18 stycznia na tory wyjadą trzy pary pociągów z Laskowic Pomorskich do Czerska oraz c ... » więcej 2021-01-14, godz. 16:12 Już 1 lutego Enea może zgasić ponad 3 tysiące lamp na bydgoskich osiedlach Enea Oświetlenie ostrzega bydgoskie spółdzielnie mieszkaniowe, że ulice na ich terenach, mogą pogrążyć się w ciemnościach. Problem dotyczy ok. 120 tys. mieszk ... » więcej 2021-01-14, godz. 13:20 Klik i zgłoszenie wysłane, a policjanci reagują Prawie 70 tysięcy zgłoszeń od mieszkańców Kujaw i Pomorza wpłynęło do działającej od 2016 roku Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Czego dotyczyły najczęśc ... » więcej
1234567