Wtorek, 15 czerwca 2021 r.   Imieniny: Wita, Jolanty
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Zakątek
2017-10-14, 15:48 Adriana Andrzejewska/Redakcja

Pierwszy w Toruniu Marsz Równości i kontrmanifestacja "W obronie normalności"

Pierwszy w Toruniu Marsz Równości. Fot. Adriana Andrzejewska
Pierwszy w Toruniu Marsz Równości. Fot. Adriana Andrzejewska
Pierwszy w Toruniu Marsz Równości. Fot. Adriana Andrzejewska
Pierwszy w Toruniu Marsz Równości. Fot. Adriana Andrzejewska
Pierwszy w Toruniu Marsz Równości. Fot. Adriana Andrzejewska
Pierwszy w Toruniu Marsz Równości. Fot. Adriana Andrzejewska
Marsz "W obronie normalności". Fot. Adriana Andrzejewska
Marsz "W obronie normalności". Fot. Adriana Andrzejewska
Obie manifestacje zabezpieczała policja. Fot. Adriana Andrzejewska
Obie manifestacje zabezpieczała policja. Fot. Adriana Andrzejewska
"Niech żyje tęczowa Polska" - słychać było podczas pierwszego Marszu Równości, który przeszedł ulicami Torunia. Wzięło w nim udział około tysiąca osób - z wiankami na głowie, tęczowymi flagami i balonami w kształcie jednorożców.
- Chodziło o zwrócenie uwagi na brak odpowiedniej edukacji, homofobię, nieuregulowaną sytuację związków jednopłciowych i osób transpłciowych oraz samą obecność. Szczególnie ta ostatnia kwestia jest dla nas ważna - mówi Marta Siwicka, współorganizatorka Marszu Równości.

- Cały czas słyszymy, że nie powinniśmy się afiszować, że możemy robić to co chcemy, ale w domu. Tymczasem mamy takie samo prawo uczestniczyć w przestrzeni publicznej jak inne osoby - powiedziała Marta Siwicka.

- Domagamy się tylko tego, aby nie meblowano nam życia, aby nikt nie mówił nam jak mamy żyć, kogo możemy kochać - powiedział Przemysław Szczepłocki z Pracowni Różnorodności.

Pół godziny przed Marszem Równości przy dźwiękach "Bogurodzicy" wyruszył Marsz "W obronie normalności".

Maciej Wiewiórka z Fundacji Pro - Prawo do Życia wyjaśniał, że to protest przeciwko "deprawacyjnej paradzie"

- Zboczeńcy spod znaku LGBT domagają się praw do deprawacji dzieci w szkołach, praw do przywilejów, uznania swoich antywartości, chcemy się temu przeciwstawiać - powiedział Maciej Wiewiórka.

Marsz "W obronie normalności zgromadził około 100 osób. Obie grupy szły innymi trasami.

Nad bezpieczeństwem czuwała policja. Nie doszło do żadnych niebezpiecznych incydentów.
Marsz Równości w Toruniu
Marsz "W obronie normalności" w Toruniu
Toruń

Wiadomości lokalne

2021-06-14, godz. 21:21 Pierwszy mecz Polaków na Euro już za nami. Kibice nie zawiedli! [wideo, zdjęcia] Po trudnym dla sportowców i dla kibiców czasie pandemii, ożyły stadiony, pojawiły się także strefy kibiców, w których miłośnicy piłki spotkali się w poniedzia ... » więcej 2021-06-14, godz. 21:00 Wyniósł ze sklepu karton z whisky. Ktoś go rozpoznaje? [wideo] Mężczyzna sfilmowany przez sklepowy monitoring ukradł 12 butelek alkoholu ze sklepu przy ul. Kossaka w Bydgoszczy. Do kradzieży doszło w lutym. » więcej 2021-06-14, godz. 20:01 Stłuczka na rogu Warszawskiej i Fredry. Jeden z kierowców uciekł [zdjęcia] Dostawczak (ford) jechał pod prąd, kierowca osobówki (kia) skręcał z Fredry w Warszawską. Doszło do kolizji, po której jeden z kierowców zniknął... » więcej 2021-06-14, godz. 18:20 Ciężarówki z nadwagą. Jedna wiozła frezarkę do asfaltu, druga szkło Pięć przeładowanych, a do tego dwa za długie zestawy, wycofali z ruchu funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej i wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Ni ... » więcej 2021-06-14, godz. 15:10 Punkt szczepień na UTP dostał więcej dawek preparatu firmy Moderna Punkt szczepień powszechnych przy UTP w Bydgoszczy ma 200 ponadplanowych dawek szczepionek Moderna. - Czekamy na osoby, które miały być zaszczepione drugą daw ... » więcej 2021-06-14, godz. 14:30 Kosma Złotowski: Bez prawa weta, nie będzie Unii Europejskiej Europoseł Kosma Złotowski, który był gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK uważa, że gdyby doszło do likwidacji prawa weta w Unii Europejskiej, oznaczałoby ... » więcej 2021-06-14, godz. 13:30 Obwodnica sposobem na intensywny ruch w Lipnie. Kiedy zostanie zbudowana? W 2029 roku ma być gotowa obwodnica Lipna. W poniedziałek podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej. To inwestycja ważna dla mieszkańców miasta. ... » więcej 2021-06-14, godz. 12:30 Eugeniusz Kłopotek: Chcę udowodnić ludziom, że oddając na mnie głos, podjęli dobrą decyzję Były poseł PSL Eugeniusz Kłopotek wygrał przeprowadzone w niedzielę przedterminowe wybory na wójta gminy Warlubie. Powiedział, że chce udowodnić ludziom słusz ... » więcej 2021-06-14, godz. 11:30 Ruch wahadłowy na moście Piłsudskiego w Toruniu. Sprawdź kiedy? Kolejne nocne prace na moście drogowym im. marsz. J. Piłsudskiego. W nocy z wtorku na środę (z 15 na 16 czerwca) wykonawca będzie prowadził inwentaryzację geo ... » więcej 2021-06-14, godz. 09:05 Kierowca wjechał w pieszych. Tragiczny wypadek na rondzie Inowrocławskim w Bydgoszczy [zdjęcia] W wyniku kolizji dwóch samochodów osobowych, jeden z nich zjechał na chodnik, uderzył w dwoje pieszych i zatrzymał się na pasie zieleni. » więcej
1234567