Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Region
2023-01-24, 17:11 Monika Kaczyńska/Redakcja

Umowa na budowę czwartego odcinka drogi S10 Bydgoszcz-Toruń podpisana

Jest umowa na toruński odcinek S10. Ostatni, 12-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej z Bydgoszczy do Torunia pomiędzy węzłami Toruń Zachód-Toruń Południe wybuduje konsorcjum Rubau Polska i Poltores./fot. Monika Kaczyńska
Jest umowa na toruński odcinek S10. Ostatni, 12-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej z Bydgoszczy do Torunia pomiędzy węzłami Toruń Zachód-Toruń Południe wybuduje konsorcjum Rubau Polska i Poltores./fot. Monika Kaczyńska
Jest umowa na toruński odcinek S10. Ostatni, 12-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej z Bydgoszczy do Torunia pomiędzy węzłami Toruń Zachód-Toruń Południe wybuduje konsorcjum Rubau Polska i Poltores./fot. GDDKiA
Jest umowa na toruński odcinek S10. Ostatni, 12-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej z Bydgoszczy do Torunia pomiędzy węzłami Toruń Zachód-Toruń Południe wybuduje konsorcjum Rubau Polska i Poltores./fot. GDDKiA
Jest umowa na toruński odcinek S10. Ostatni, 12-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej z Bydgoszczy do Torunia pomiędzy węzłami Toruń Zachód-Toruń Południe wybuduje konsorcjum Rubau Polska-Poltores.
– Doszło do podpisania umowy na wykonanie czwartego odcinka trasy, tej długo oczekiwanej „dziesiątki". Nie muszę przekonywać nikogo o tym, że to droga o kluczowym znaczeniu dla regionu, dla miasta Bydgoszczy, dla metropolii bydgoskiej, która da połączenie z autostradą A1 – mówi Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski.

- To przede wszystkim dobre, szybkie połączenie między Bydgoszczą a Toruniem i w zasadzie obwodnica miasta Torunia, która będzie miała dodatkowe dwa węzły. Zyska naprawdę na funkcjonalności, zyska na tym, żeby było funkcjonalnie i bezpiecznie – mówi Sebastian Borowiak, dyrektor GDDKiA/o. Bydgoszcz.

- Cztery lata to niedługo, ten czas szybko minie. Ważne jest, aby inwestycja się rozpoczęła. Ten moment rozpoczęcia w postaci podpisania umowy z wykonawcą, ta inauguracja działań wykonawcy już się dokonała. Przypomnę, że studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe znacznie ułatwia pracę i umożliwia szybkie rozpoczęcie realizacji – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Więcej w relacji Moniki Kaczyńskiej i TUTAJW ramach inwestycji powstaną dwa nowe węzły: Toruń Podgórz i Toruń Czerniewice. Nowa trasa skróci i ułatwi dojazd do autostrady A1 dla kierowców jadących z Bydgoszczy, a także ułatwi dostęp do A1 kierowcom z Torunia.

Przetarg na projekt i budowę odcinka S10 Toruń Zachód - Toruń Południe został ogłoszony 16 lipca 2021 r., a oferty otwarto 13 września 2021 r. W postępowaniu złożono siedem ofert wartości od około 300 do około 377 mln zł. Oferty były oceniane według kryteriów ceny (60 proc.), okresu gwarancji jakości (30 proc.) i terminu realizacji kontraktu (10 proc.).

Pierwszy wykonawca wyłoniony w przetargu uchylił się od podpisania umowy. W związku z tym GDDKiA 22 września 2022 r. dokonała ponownego wyboru oferty - firmy Polaqua. Z odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej skorzystało konsorcjum Rubau i Poltores. Na skutek wyroku KIO 31 października GDDKiA unieważniła czynności wyboru oferty firmy Polaqua oraz odrzucenia oferty konsorcjum Rubau i Poltores.

W związku z tym GDDKiA unieważnił swoją wcześniejszą decyzję o wyborze wykonawcy projektu i budowy odcinka drogi ekspresowej S10 Toruń Zachód - Toruń Południe oraz wybrał ofertę konsorcjum Rubau Polska (lider) i Poltores (partner).

Planowany termin ukończenia inwestycji wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie to 41 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych). W ciągu 15 miesięcy wykonawca będzie musiał złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Droga ekspresowa S10 stanowi jedno z głównych połączeń drogowych Polski i jest elementem transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. W docelowym kształcie S10 połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płock, kończąc się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej.
Relacja Monika Kaczyńskiej (Popołudnie z nami)
Toruń

Region

2023-02-05, godz. 22:14 Tragedia w powiecie wąbrzeskim. Nie żyje półroczne dziecko Policja pod nadzorem prokuratora ustala okoliczności śmierci 6-miesięcznego dziecka. Do tragedii doszło w niedzielę (5 lutego) po południu we wsi Wronie… » więcej 2023-02-05, godz. 18:45 Historyczny pomnik i uroczystość. Jubileusz 100-lecia TMMB [wideo, zdjęcia] Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy świętuje 100-lecie istnienia. Z tej okazji przy pomniku Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Seminaryjnej… » więcej 2023-02-05, godz. 17:15 Obory: uroczystość 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego [zdjęcia] W Oborach w powiecie golubsko-dobrzyńskim odbyły się uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Odprawiona została uroczysta msza… » więcej 2023-02-05, godz. 14:15 Budowa mostów nad Brdą: zmiany drogowe chwilowo odwołane![aktualizacja] ZDMiKP zapowiadał od poniedziałku (6 lutego) zmiany w organizacji ruchu przy budowanych mostach nad Brdą, jednak ostatni komunikat drogowców odwołuje wszystkie… » więcej 2023-02-05, godz. 10:30 Tak się zmienia dworzec we Włocławku. Peronu numer 1 i toru już nie ma [zdjęcia] Rozpoczęła się rewitalizacja stacji Włocławek. Rozebrano peron nr 1 wraz z torem. Z nowej, wyższej konstrukcji podróżni łatwiej wsiądą do pociągów… » więcej 2023-02-05, godz. 08:25 Za te słowa politycy Solidarnej Polski potępiają Radosława Sikorskiego: „Wstyd" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska i Mariusz Kałużny, poseł Solidarnej Polski skrytykowali w Grudziądzu europosła Radosława Sikorskiego za… » więcej 2023-02-05, godz. 07:00 Pod toruńskim kościołem odbywa się zbiórka krwi dla chorego Witusia W niedzielę (5 lutego) w godz. 9-14 przy kościele św. Antoniego w Toruniu będzie można oddać krew oraz zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego… » więcej 2023-02-04, godz. 19:15 Pogoda dla Kujaw i Pomorza: duży mróz, zachmurzenie, opady śniegu Region znajduje się w zasięgu rozległego wyżu, którego centrum przesunie się znad południowej Skandynawii nad zachodnią Polskę. Pozostaniemy w powietrzu… » więcej 2023-02-04, godz. 16:10 W Światowym Dniu Walki z Rakiem warto zajrzeć do tabeli bezpłatnych badań! 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, w którym możemy wyrazić symbolicznie solidarność z chorymi i pomyśleć, na własny użytek, o profilaktyce… » więcej 2023-02-04, godz. 14:45 Z Barbarki znikają stare, bardzo słabe drzewa. Ich miejsce zajmą młodziki W połowie lutego rozpocznie się wycinka kilkudziesięciu sosen na toruńskiej Barbarce. Drzewa mają ponad 180 lat, ale są słabe i zagrażają bezpieczeństwu… » więcej
1234567