Niedziela, 05 lutego 2023 r.   Imieniny: Agaty, Adelajdy
Polskie Radio PiK » Region
2023-01-16, 20:05 Agata Raczek/Redakcja

Olimpiada Wiedzy o Mediach. W finale dziesięcioro uczniów z Kujaw i Pomorza

Drugi – okręgowy – etap Olimpiady Wiedzy o Mediach./fot. nadesłane
Drugi – okręgowy – etap Olimpiady Wiedzy o Mediach./fot. nadesłane
10 uczniów szkół ponadpodstawowych z naszego regionu przygotowuje się do finału „ Olimpiady Wiedzy o Mediach”. To już dziewiąta edycja ogólnopolskiego konkursu, w którym uczestnicy walczą o indeksy na studia dziennikarskie w renomowanych wyższych uczelniach oraz o nagrody rzeczowe.
Jaka jest idea olimpiady, i jak ona przebiega tłumaczy dr hab. Radosław Sajna-Kunowsky, profesor uczelni i dyrektor Instytutu Komunikacji Społecznej i Mediów UKW w Bydgoszczy.

– Olimpiada Wiedzy o Mediach ma na celu promocję samej wiedzy o mediach, która w Polsce całkiem niedawno została uznana oficjalnie za oddzielną dyscyplinę naukową. Chodzi o to, by młodym ludziom pozwolić wchodzić w tę dyscyplinę, zdobywać wiedzę już na poziomie licealnym. A wiedza ta jest coraz ważniejsza w społeczeństwie, nie tylko Polski, ale na świecie też się coraz bardziej liczy, bo dzisiejsze procesy komunikacyjne zachodzące za pośrednictwem mediów są tak zaawansowane, że mają ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa (...) – mówił dr hab. Radosław Sajna-Kunowsky.

Pierwszym etapem konkursu było napisanie eseju, stworzenie filmu, fotoreportażu lub fotokastu na jeden z podanych tematów. W drugim etapie Olimpiady, wybrane przez jury osoby sprawdziły swoją wiedzę podczas testu na etapie okręgowym. Z każdego województwa wybrano 10 finalistów.

Finał tegorocznej Olimpiady Wiedzy o Mediach odbędzie się 17-18 marca 2023 w Warszawie. Patronat nad Olimpiadą objął Minister Edukacji i Nauki.

Więcej w relacji Agaty Raczek.Finaliści Olimpiady z Wiedzy o Mediach z województwa kujawsko-pomorskiego:

Marcin Jabłoński (Zespół Szkół Technicznych we Włocławku)
Patryk Stelmaszek (I LO im. C.K. Norwida w Bydgoszczy)
Bartłomiej Kauwa (Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego, VIII LO w Toruniu)
Mikołaj Bajzert (IX LO im. Tadeusza Nowakowskiego w Bydgoszczy)
Amelia Ciecierska (Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu)
Natalia Helt (V LO im. Jana Pawła II w Toruniu)
Beniamin Kocikowski (Zespół Szkół Handlowych im. Marii Dąbrowskiej w Bydgoszczy)
Klaudia Król (I LO im. Floriana Ceynowy w Świeciu)
Aleksander Poznański (II LO im. Króla Jana II Sobieskiego w Grudziądzu)
Oliwier Szulejko (V LO im. Jana Pawła II w Toruniu)
Relacja Agaty Raczek

Region

2023-02-05, godz. 08:25 Za te słowa politycy Solidarnej Polski potępiają Radosława Sikorskiego: „Wstyd" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska i Mariusz Kałużny, poseł Solidarnej Polski skrytykowali w Grudziądzu europosła Radosława Sikorskiego za… » więcej 2023-02-05, godz. 07:00 Pod toruńskim kościołem odbędzie się zbiórka krwi dla chorego Witusia W niedzielę (5 lutego) w godz. 9-14 przy kościele św. Antoniego w Toruniu będzie można oddać krew oraz zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego… » więcej 2023-02-04, godz. 19:15 Pogoda dla Kujaw i Pomorza: duży mróz, zachmurzenie, opady śniegu Region znajduje się w zasięgu rozległego wyżu, którego centrum przesunie się znad południowej Skandynawii nad zachodnią Polskę. Pozostaniemy w powietrzu… » więcej 2023-02-04, godz. 16:10 W Światowym Dniu Walki z Rakiem warto zajrzeć do tabeli bezpłatnych badań! 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, w którym możemy wyrazić symbolicznie solidarność z chorymi i pomyśleć, na własny użytek, o profilaktyce… » więcej 2023-02-04, godz. 14:45 Z Barbarki znikają stare, bardzo słabe drzewa. Ich miejsce zajmą młodziki W połowie lutego rozpocznie się wycinka kilkudziesięciu sosen na toruńskiej Barbarce. Drzewa mają ponad 180 lat, ale są słabe i zagrażają bezpieczeństwu… » więcej 2023-02-04, godz. 11:30 Strzelno: koniec remontu sali domu kultury. Mieszkańcy są bardzo zadowoleni Mieszkańcy Strzelna już korzystają z wyremontowanej sali tamtejszego Domu Kultury. Koszt inwestycji to ponad 800 tysięcy złotych. » więcej 2023-02-04, godz. 10:13 Pogoda daje w kość: połamane drzewa, zerwane linie. Strażacy non stop w pracy [zdjęcia] Uszkodzone linie energetyczne oraz połamane konary drzew - to bilans ostatnich dwóch dób w związku z obfitymi opadami śniegu w regionie. Kujawsko-pomorscy… » więcej 2023-02-04, godz. 07:30 Mieszkańcy bali się, że z Miedzynia zniknie wiele drzew. Bydgoski ratusz wyjaśnia Mieszkańcy bydgoskiego Miedzynia i Prądów niepokoją się o drzewa nad Kanałem Bydgoskim. Zastanawiają się, dlaczego niektóre z nich oznaczono czarną folią… » więcej 2023-02-03, godz. 20:50 250 lat od rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego. Atrakcje w nakielskim muzeum Pamiątek związanych z Kanałem Bydgoskim - ale z terenów nadnoteckich - poszukuje Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. 1 marca przypada 250. rocznica wbicia pierwszej… » więcej 2023-02-03, godz. 20:06 Tragiczny pożar w Brześciu Kujawskim. Strażacy znaleźli ciało 36-letniej kobiety Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w Brześciu Kujawskim. Na ul. Miłej w płomieniach stanął przydomowy garaż. W pożarze zginęła 36-letnia kob… » więcej
1234567