Wtorek, 31 stycznia 2023 r.   Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jan
Polskie Radio PiK » Region
2022-12-04, 18:32 Monika Kaczyńska/Redakcja

Palisz w domu węglem albo drewnem? Odwiedzą cię społeczni ekodoradcy

Kamila Gawrońska-Dickson i Agnieszka Trzaska (w okularach) w studiu Polskiego Radia PiK w Toruniu/fot. Monika Kaczyńska
Kamila Gawrońska-Dickson i Agnieszka Trzaska (w okularach) w studiu Polskiego Radia PiK w Toruniu/fot. Monika Kaczyńska
Ekodoradcy będą docierać do osób potrzebujących wsparcia w wymianie ogrzewania w Toruniu. To jedno z założeń antysmogowego projektu „Społeczni ekodoradcy".
Jego realizację rozpoczyna Pracownia Zrównoważonego Rozwoju wspólnie z magistratem i Bydgoskim Alarmem Smogowym. - Chcemy angażować mieszkańców do ograniczania niskiej emisji w Toruniu - wyjaśnia Kamila Gawrońska-Dickson z Bydgoskiego Alarmu Smogowego. - Będziemy włączać mieszkańców w działania informacyjno-edukacyjne kierowane do osób, które nadal opalają mieszkania i domy starymi piecami na paliwa stałe, czyli na węgiel i drewno. W Toruniu mamy ponad 10 tys. źródeł niskiej emisji.

- Chcemy zaprosić do współpracy 20 osób z najbardziej zanieczyszczonych smogiem dzielnic Torunia. Społecznych ekodoradców wyposażymy w wiedzę merytoryczną, przeszkolimy, otrzymają też materiały edukacyjne. Chcemy, aby bezpośrednio docierali do mieszkańców, którzy wciąż jeszcze posiadają źródło ogrzewania na paliwa stałe - dodaje Agnieszka Trzaska z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju.

Pierwsze spotkanie informacyjne dla mieszkańców Wrzosów odbywało się w miniony piątek, kolejne zaplanowano 12 grudnia dla mieszkańców Bydgoskiego Przedmieścia, Starówki i Chełmińskiego Przedmieścia. Na początku stycznia odbędzie się też spotkanie dla lewobrzeża.
Relacja Moniki Kaczyńskiej
Toruń

Region

2023-01-30, godz. 22:20 Stracili mieszkania przez pożar. Liczą na pomoc prezydenta Włocławka Lokatorzy kamienicy przy ul. Bojańczyka we Włocławku, w której w sobotę nad ranem wybuchł pożar, nie mogą na razie wrócić do swoich mieszkań. Z tego… » więcej 2023-01-30, godz. 21:35 Poseł Ardanowski: Pomagajmy Ukrainie, ona walczy również o wolność Polski Poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski podziękował w poniedziałek w Grudziądzu mieszkańcom regionu za pomoc obywatelom Ukrainy. Polityk zaapelował również… » więcej 2023-01-30, godz. 19:53 Ochotników czeka trudna przeprawa. W Grudziądzu rozpoczęło się szkolenie WOT Ponad 130 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło szkolenie w Grudziądzu. Są w bardzo różnym wieku - najmłodsi jeszcze uczęszczają do szkół… » więcej 2023-01-30, godz. 19:06 W Grudziądzu osobówka zderzyła się z tramwajem. Jedna osoba trafiła do szpitala Po godzinie 13:00 w Grudziądzu na ulicy Chełmińskiej doszło do kolizji, w której udział brał samochód osobowy oraz tramwaj. W wyniku zdarzenia do szpitala… » więcej 2023-01-30, godz. 18:21 W piątek strażacy z Inowrocławia cieszyli się z nowego sprzętu, w poniedziałek… doszło do jego awarii Podczas testów na placu inowrocławskiej Straży Pożarnej złamała się 40-metrowa drabina w samochodzie, który jednostka otrzymała zaledwie kilka dni temu… » więcej 2023-01-30, godz. 17:43 Wpadł podczas akcji „Trzeźwy poranek”. Okazało się, że… powinien być w więzieniu Od godzin porannych policjanci z Brodnicy prowadzili akcję „Trzeźwy poranek”. Podczas działań funkcjonariusze przeprowadzili 338 kontroli stanu trzeźwości… » więcej 2023-01-30, godz. 17:11 Co może zaskoczyć nas podczas wyjazdu w ferie? Warto zabezpieczyć się na różne okoliczności Jak przewozić sprzęt sportowy, czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest płatna, czy wypożyczalnia sprzętu może żądać zostawienia dowodu? Wyjeżdżając… » więcej 2023-01-30, godz. 16:26 W Szubinie można poczuć się jak żołnierz. Rozpoczęła się akcja „Trafione Ferie” [zdjęcia wideo] Pokazy musztry, nauka udzielania pierwszej pomocy, a także treningi na wirtualnej i pneumatycznej strzelnicy - to atrakcje w ramach wydarzenia „Trafione Ferie”… » więcej 2023-01-30, godz. 15:38 Policjanci ustalili przyczyny pożaru kamienicy na ul. Fordońskiej. Doszło do zapalenia się gazu Policjanci i biegły do spraw pożarnictwa pod nadzorem prokuratora przeprowadzili oględziny kamienicy przy ul. Fordońskiej w Bydgoszczy, gdzie w sobotę wybuchł… » więcej 2023-01-30, godz. 14:22 Zachęcają, by „wpaść do strażnicy”! Akcja strażaków na czas zimowych wakacji W okresie ferii w każdym powiecie naszego województwa można odwiedzić strażaków. Funkcjonariusze zaznajomią zwiedzających z pracą strażaka, sprzętem… » więcej
1234567