Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Region
2022-12-05, 06:51 Tatiana Adonis/Redakcja

Most Pomorski do naprawy. Ale najpierw zmiany dla kierowców [wideo, zdjęcia]

Most Pomorski w Bydgoszczy/fot. jw
Most Pomorski w Bydgoszczy/fot. jw
Rysa na Moście Pomorskim w Bydgoszczy. Przeprawa będzie musiała przejść remont. Prace naprawcze mają się rozpocząć w przyszłym roku. Wcześniej drogowcy planują wprowadzić zmiany w organizacji ruchu.
Most Pomorski łączący Rondo Fordońskie z Toruńskim został zaprojektowany prawie 60 lat temu. Okazuje się, że niektóre elementy są już mocno zużyte. - Na jednej z pięciu belek nośnych mostu, pod obiektem, pojawiło się zarysowanie. Może to wynikać ze zmęczenia materiału - mówi Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Bydgoszczy.

Sprawa była konsultowana z prof. Arkadiuszem Madajem z Politechniki Poznańskiej. Według jego wstępnej oceny, należy zaprojektować i wykonać doraźną naprawę, umożliwiającą dalszą eksploatację obiektu. Stąd decyzja drogowców o przeprowadzeniu prac. Będą przebiegały w trzech etapach. - W pierwszym etapie wprowadzimy zmiany w organizacji ruchu, potem przeprowadzimy analizy obiektu, badania tego obiektu, a następnie będziemy prowadzić prace naprawcze pod obiektem. Nie powinny mieć one większego wpływu na płynność ruchu na moście – tłumaczy rzecznik.

Wprowadzone pod koniec roku zmiany mają dotyczyć przede ograniczenia prędkości. Tramwaje będą jeździły z prędkością do 10 km na godzinę przez sam most. Zmniejszona zostanie także prędkość dla samochodów o masie całkowitej do 10 ton do 20 km/h. Natomiast pojazdy powyżej 10 ton będą kierowane na objazdy.

Most Pomorski został zaprojektowany prawie 60 lat temu, zgodnie z ówcześnie obowiązującymi normami i prognozami ruchu. Przez większość swojego istnienia prowadziła tędy główna trasa tranzytowa przez Bydgoszcz (droga krajowa nr 5). Od jego wybudowania wzrosło natężenie ruchu pojazdów oraz obciążenia samego obiektu. Pojawiły się nowe i dużo cięższe tramwaje oraz samochody ciężarowe.
Relacja Tatiany Adonis
W czasie naprawy, ruch na moście Pomorskim zostanie drastycznie zwolniony. (jw)

Region

2023-02-05, godz. 22:14 Tragedia w powiecie wąbrzeskim. Nie żyje półroczne dziecko Policja pod nadzorem prokuratora ustala okoliczności śmierci 6-miesięcznego dziecka. Do tragedii doszło w niedzielę (5 lutego) po południu we wsi Wronie… » więcej 2023-02-05, godz. 18:45 Historyczny pomnik i uroczystość. Jubileusz 100-lecia TMMB [wideo, zdjęcia] Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy świętuje 100-lecie istnienia. Z tej okazji przy pomniku Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Seminaryjnej… » więcej 2023-02-05, godz. 17:15 Obory: uroczystość 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego [zdjęcia] W Oborach w powiecie golubsko-dobrzyńskim odbyły się uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Odprawiona została uroczysta msza… » więcej 2023-02-05, godz. 14:15 Budowa mostów nad Brdą: zmiany drogowe chwilowo odwołane![aktualizacja] ZDMiKP zapowiadał od poniedziałku (6 lutego) zmiany w organizacji ruchu przy budowanych mostach nad Brdą, jednak ostatni komunikat drogowców odwołuje wszystkie… » więcej 2023-02-05, godz. 10:30 Tak się zmienia dworzec we Włocławku. Peronu numer 1 i toru już nie ma [zdjęcia] Rozpoczęła się rewitalizacja stacji Włocławek. Rozebrano peron nr 1 wraz z torem. Z nowej, wyższej konstrukcji podróżni łatwiej wsiądą do pociągów… » więcej 2023-02-05, godz. 08:25 Za te słowa politycy Solidarnej Polski potępiają Radosława Sikorskiego: „Wstyd" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska i Mariusz Kałużny, poseł Solidarnej Polski skrytykowali w Grudziądzu europosła Radosława Sikorskiego za… » więcej 2023-02-05, godz. 07:00 Pod toruńskim kościołem odbywa się zbiórka krwi dla chorego Witusia W niedzielę (5 lutego) w godz. 9-14 przy kościele św. Antoniego w Toruniu będzie można oddać krew oraz zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego… » więcej 2023-02-04, godz. 19:15 Pogoda dla Kujaw i Pomorza: duży mróz, zachmurzenie, opady śniegu Region znajduje się w zasięgu rozległego wyżu, którego centrum przesunie się znad południowej Skandynawii nad zachodnią Polskę. Pozostaniemy w powietrzu… » więcej 2023-02-04, godz. 16:10 W Światowym Dniu Walki z Rakiem warto zajrzeć do tabeli bezpłatnych badań! 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, w którym możemy wyrazić symbolicznie solidarność z chorymi i pomyśleć, na własny użytek, o profilaktyce… » więcej 2023-02-04, godz. 14:45 Z Barbarki znikają stare, bardzo słabe drzewa. Ich miejsce zajmą młodziki W połowie lutego rozpocznie się wycinka kilkudziesięciu sosen na toruńskiej Barbarce. Drzewa mają ponad 180 lat, ale są słabe i zagrażają bezpieczeństwu… » więcej
1234567