Niedziela, 04 grudnia 2022 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-11-18, 08:41 Tatiana Adonis/Redakcja

Choinka i karuzele stoją, kramy się rozstawiają. Jarmark od soboty [wideo, galeria]

Jest już choinka, stoją karuzele, montują się kramy - trwają ostatnie przygotowania do Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego. Jego otwarcie już w najbliższą sobotę (19 listopada). (jw)
Jest już choinka, stoją karuzele, montują się kramy - trwają ostatnie przygotowania do Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego. Jego otwarcie już w najbliższą sobotę (19 listopada). (jw)
Trwają ostatnie przygotowania do Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego. Jego otwarcie już w sobotę (19 listopada), a program na start i na kolejne dni wygląda naprawdę imponująco.
Jarmark odbędzie się po raz czwarty. Będzie można go odwiedzać do 22 grudnia. Przez miesiąc swoje produkty zaproponuje prawie 50 wystawców. Do tego atrakcje towarzyszące - wesołe miasteczko, pokaz rzeźbienia w lodzie, koncerty i występy artystyczne.

- Przygotowaliśmy blisko 150 godzin muzyki i występów na żywo - zapowiada Łukasz Krupa, dyrektor Biura promocji miasta i współpracy z zagranicą bydgoskiego ratusza.
- W jarmarku weźmie udział blisko 50 wystawców regionalnych z Bydgoszczy i z okolicy, ale również z Podhala, w Podlasia, z Wielkopolski, z województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, ale także z Holandii, czy z Niemiec, którzy odpowiedzialni będą za strefę rozrywkową.

- Jarmark to dla nas możliwość pokazania swoich prac. Te produkty wykonujemy sami, tak jak większość wystawców - mówi Monika Anielska, wystawca i rękodzielniczka. - Nie ma tutaj, że tak brzydko powiem, chińszczyzny...

Wśród wystawców będzie m.in. Stowarzyszenie Uśmiech Nadziei Dzieciom. - Już 10 i 11 grudnia będziemy sprzedawać przepiękne rękodzieło i ozdoby świąteczne - mówi Sandra Siernicka ze Stowarzyszenia. - Każda złotówka ze sprzedaży wystawionych przez nas przedmiotów zostanie przekazana dzieciom onkologicznym i ich rodzicom (...).

Stragany i jarmarkowe atrakcje będą rozlokowane na Placu Teatralnym, moście Staromiejskim, ul. Mostowej i Starym Rynku. Wystawcy zapraszają w sobotę (19 listopada) od 13:00. Oficjalne otwarcie o godz. 16:30. Będzie ono połączone z odpaleniem choinki na Starym Rynku. Prawie 14-metrowy świerk przyjechał do Bydgoszczy z Borów Tucholskich. Na otwarcie zaplanowano też koncert Adrianny Rychwalskiej i pokaz ognia.Jarmark rozpoczyna się w sobotę 19 listopada o 13.00. Potrwa do 22 grudnia. Wystawcy zapraszają codziennie od 13.00 do 20.00, a w piątek i sobotę do 21. Zimowe miasteczko, czyli diabelski młyn, wenecka karuzela, kolejka świąteczna i labirynt będą czynne do 26 grudnia (poza Wigilią). Atrakcje będą otwarte codziennie od 11.00 do ostatniego wieczornego klienta.

Każdego dnia jarmarku zaplanowano koncerty i wydarzenia towarzyszące. Poniżej te najbardziej spektakularne:

Sobota, 19 grudnia godz. 16.30 - oficjalne otwarcie jarmarku. Jak w latach poprzednich wspólnie z prezydentem Rafałem Bruskim i przewodniczącą Rady Miasta Moniką Matowską włączone zostaną świąteczne iluminacje i światełka na choince. Ale to nie wszystko - artyści z grupy Mimezis zaprezentują pokaz ognia, odwiedzających będą witać gotowi do robienia pamiątkowych zdjęć szczudlarze - elfy. Na scenie usłyszymy Adę Rychwalską, artystkę znaną m.in. ze sceny The Voice of Poland.

Piątek, 2 grudnia, godz. 15.00 – 20.00 - Świąteczna ciężarówka Coca Coli na Wyspie Młyńskiej

Niedziela, 4 grudnia
- Pokaz rzeźbienia w lodzie

Wtorek, 6 grudnia - Mikołajki na Jarmarku. Sceną będą rządzić animatorzy. W planie mnóstwo konkursów z nagrodami dla najmłodszych

Wszystkich zmotoryzowanych wybierających się na Jarmark organizatorzy zachęcają do korzystania z nowego parkingu przy ul. Grudziądzkiej. Jest on podzielony na dwie strefy. W strefie SPP parkowanie po godz. 17.00 i w weekendy jest darmowe. Pierwsza godzina parkowania w strefie SPP w godz. 8.00 – 17.00 kosztuje 3,80zł.

Osoby spoza Bydgoszczy mogą wybrać parkingi Park&Ride. Kierowcy przyjeżdżający do Bydgoszczy od strony Inowrocławia mogą zostawić samochód na parkingu przy ul. Kujawskiej, a pobrany bilet wykorzystać jako darmowy bilet komunikacji miejskiej. Koszt tego typu parkowania w P&R wynosi 3,80 zł za pierwszą godzinę. Parkując w tym miejscu możesz wybrać dalszy sposób podróży – pieszo lub tramwajem/ autobusem. Wybierając to drugie jedziesz na bilecie za darmo. Jeśli podróżujecie w kilka osób, w to samo miejsce, pobieracie bilet zbiorowy i gotowe. Opłaty ponosi się po udanej wizycie na jarmarku.

Podobne parkingi znajdują się: na Czyżkówku, na skrzyżowaniu ul. Nad Torem – Grunwaldzkiej. (wjazd do Bydgoszczy od Koronowa) i w Myślęcinku – na skrzyżowaniu ul. Gdańskiej i Rekreacyjnej (wyjazd do Bydgoszczy od Osielska, Niemcza).
Materiał Tatiany Adonis (Popołudnie z nami)
Bydgoski Jarmark Świąteczny rozpoczyna się w sobotę (19 listopada)./wideo: Tatiana Adonis
Coraz bliżej świąt. Choinka na Starym Rynku w Bydgoszczy już jest! (jw)

Wiadomości lokalne

2022-12-04, godz. 21:00 Akcja „Ciepło serca w słoiku". Sprawdźcie, gdzie można przynosić dary! Bydgoszczanie po raz kolejny mogą pomóc bezdomnym i dzieciom z domów dziecka. Trwa akcja „Ciepło serca w słoiku'. Jej organizatorzy chcą przygotować paczki… » więcej 2022-12-04, godz. 20:14 Jadą z pomocą na Ukrainę, zbierają dary. „Ludzie tam stracili wszystko!” [wideo] Fundacja Polska z Bydgoszczy przygotowuje kolejny konwój na Ukrainę. - Jedziemy tam, gdzie najbardziej Rosjanie atakują. Ludzie żyją tam w dramatycznych warunkach… » więcej 2022-12-04, godz. 19:02 Za walkę o wolną Polskę trafiały do więzień. Izba pamięci w Fordonie [wideo] Mroczny klimat celi, w której w czasach stalinowskich więziono działaczki ruchów niepodległościowych można poczuć w Izbie Pamięci otwartej w niedzielę… » więcej 2022-12-04, godz. 18:32 Palisz w domu węglem albo drewnem? Odwiedzą cię społeczni ekodoradcy Ekodoradcy będą docierać do osób potrzebujących wsparcia w wymianie ogrzewania w Toruniu. To jedno z założeń antysmogowego projektu „Społeczni ekod… » więcej 2022-12-04, godz. 17:28 Uczyli się udzielać pomocy na polu walki. Terytorialsi wyszkolili 400 ratowników Ostatnią tegoroczną edycję kursu Combat Lifesaver - Ratownika Pola Walki realizowało w minionym tygodniu Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu… » więcej 2022-12-04, godz. 12:13 Marznące opady, na drogach zrobi się bardzo ślisko! Meteorolodzy ostrzegają Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed marznącymi opadami, powodującymi gołoledź w północnej części województwa. » więcej 2022-12-04, godz. 10:42 Płonął dom w podbydgoskim Borównie. Z pożarem walczyło siedem zastępów Kilka minut po godzinie 2.00 w nocy z soboty na niedzielę, straż pożarna odebrała zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego w podbydgoskim Borównie. Mieszkająca… » więcej 2022-12-03, godz. 22:00 Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w obchodach 31-lecia Radia Maryja - Radio Maryja od 31 lat niesie otuchę, wsparcie, umacniając w ludzkich sercach miłość i wiarę - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 31. rocznicy… » więcej 2022-12-03, godz. 21:35 Kajko i Kokosz przejęli zamek krzyżacki w Toruniu! Dla chętnych Szkoła Latania Zjazd tyrolką, interaktywne instalacje, wystawa komiksu - od soboty w Toruniu na ruinach zamku krzyżackiego rządzą Kajko i Kokosz, bohaterowie komiksu Janusza… » więcej 2022-12-03, godz. 20:20 Tragedia w Grudziądzu. Nie żyje 8-letnia dziewczynka, która zatruła się czadem Przykre informacje napłynęły z Grudziądza. W wyniku zatrucia czadem zmarła 8-letnia dziewczynka. Zdarzenie miało miejsce w domu wielorodzinnym na ulicy … » więcej
1234567