Festyny, przemarsze, koncerty, biegi. Święto Niepodległości w regionie [przewodnik]

2022-11-10, 12:29  Redakcja
Podczas obchodów Święta Niepodległości nie zabraknie atrakcji dla rodzin/fot. materiały Urzędu Marszałkowskiego

Podczas obchodów Święta Niepodległości nie zabraknie atrakcji dla rodzin/fot. materiały Urzędu Marszałkowskiego

W dniu Narodowego Święta Niepodległości – w piątek (11 listopada) w całym regionie odbędą się uroczystości dla uczczenia 104. rocznicy wyzwolenia Polski spod jarzma zaborców. Nie zabraknie atrakcji dla rodzin.

BYDGOSZCZ

Oficjalne uroczystości
Już w nocy z 10 na 11 listopada harcerze ze Zrzeszenia Harcerskiego Piąta.PL złożą kwiaty i znicze na kwaterach żołnierzy oraz przed pomnikami i tablicami związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W piątkowy poranek przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty przed pomnikami przedwojennego prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego i organizatora życia muzycznego w naszym mieście, Honorowego Obywatela Bydgoszczy Andrzeja Szwalbego. Ten pierwszy rozstrzelany został przez Niemców 11 listopada 1939 roku. Drugi zmarł 11 listopada 2002 roku.
Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości otworzy Msza święta w intencji Ojczyzny o godz. 11.00 w katedrze. Po przemarszu pod pomnik Wolności o godz. 12.15 zaplanowano wystąpienia, złożone zostaną wieńce. Następnie przed Urzędem Wojewódzkim – o godz. 13.15 - uroczyście otwarta zostanie wystawa „100 lat w służbie Rzeczypospolitej".

Koncert „Wolna Polska” Ziemi Bydgoskiej
W hali Łuczniczka o 16.00 rozpocznie się koncert „Wolna Polska” Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, który do udziału w nim zaprosił też Orkiestrę Wojskową w Bydgoszczy, grupy rekonstrukcyjne i chóry z Pałacu Młodzieży. Wejściówek już nie ma.

XVI Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości
Start o godz. 7.30 z Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy przy ul. Grzmota-Skotnickiego 11. Bydgoski Rajd Niepodległości jest jedynym rajdem rowerowym w Polsce na dystansie 111 km, który odbywa się w dniu Święta Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W rajdzie weźmie udział ok. 400 rowerzystów.

Międzypokoleniowy Kotylion Niepodległościowy
Muzeum Kanału Bydgoskiego wraz z III Liceum Ogólnokształcącym zapraszają na świętowanie 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystości zainauguruje msza św. w kościele przy ul. Kanałowej 6. Od godz. 12.00 rozpocznie się świętowanie w Muzeum Kanału Bydgoskiego. Wstęp wolny.

Odbierz pamiątkowy kotylion
W dni Święta Niepodległości będzie można bezpłatnie odebrać kotylion w narodowych barwach. Rozdawać je będą hostessy, które spotkać można będzie na ul. Mostowej i na Starym Rynku - 11 listopada w godz. 13.00-15.00.

Pieśni patriotyczne dla Niepodległej
Miejskie Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego) zaprasza na projekt Listopadowa Lekcja Muzyki" Tym razem utwory wykonają młodzi artyści z Zespołu Pieśni i Tańca Płomienie wraz z kapelą z Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Kujawia" z klubu 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy. W programie m. in. pieśni: „Rozkwitały pąki białych róż”, " Przybyli ułani", „Pierwsza Kadrowa”. Początek o godz. 14.00.

Bydgoski Bieg Niepodległości
Start o godz. 15.00 na placu Wolności. Tym razem 1500 uczestniczek i uczestników pobiegnie na dystansie 5 km. Triumfatorzy otrzymają repliki szabli Marszałka Piłsudskiego.

TORUŃ

Oficjalne uroczystości
Przedstawiciele władz złożą kwiaty pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918 - 1921 na Cmentarzu Komunalnym i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Następnie odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny – o godz. 11.00 w Kościele Garnizonowym na placu świętej Katarzyny, po której zgromadzeni przemaszerują ulicami starówki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 12.40 rozpocznie się uroczystości patriotyczna pod pomnikiem.

Warsztaty dla dzieci
W Toruniu Nie zabraknie patriotycznych zajęć dla najmłodszych – 11 listopada odbędą się warsztaty „Otul się Polską" w Galerii i Ośrodku Twórczości Plastycznej Dziecka (Rynek Nowomiejski 17, godz. 12.00-14.00). Obowiązują zapisy - tel. 56 62 275 34.

Piknik historyczny
Potrwa od godz. 11.00 do 16.00 na Rynku Staromiejskim. W programie: pokazy grup rekonstrukcyjnych: pojazdów i umundurowania, pokaz współczesnych pojazdów wojskowych, niepodległościowa gra terenowa ZHP, koncert pieśni patriotycznych z balkonu Dworu Artusa, poczęstunek grochówką, pokaz Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wieczór Patriotyczny
Rozpocznie się o godz.17.00 w Auli UMK. Z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza wystąpi skrzypek Adam Falenta, a w programie koncertu znajdą się: polonez „Pożegnanie ojczyzny" Ogińskiego, Koncert skrzypcowy A-dur op. Karłowicza i II Symfonia c-moll op. 15 Dobrzyńskiego.

Kotyliony i kolorowanki do biletów
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przy ul. Łokietka zaprasza 11 listopada na zwiedzanie w tzw. godzinach weekendowych - 11.00-17.00, a sąsiadujące Centrum Innowacyjnej Edukacji w godz. 11.00-19.00. W obu placówkach przy zakupie biletów starsi widzowie otrzymają niepodległościowe kotyliony, a dzieci - kolorowanki o tematyce patriotycznej.

PRZYSIEK POD TORUNIEM

Festiwal Gęsiny
11-12 listopada w podtoruńskim Przysieku odbędzie się Festiwal Gęsiny. Plac przy dawnym budynku Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku zamieni się w największy w Polsce gęsi jarmark w ramach akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”. Na odwiedzających czekać będą świeże gęsi, potrawy z gęsiny i produkty regionalne. Nie zabraknie także pokazów kulinarnych. W tym roku gośćmi będą Mateusz Gessler, Grzegorz Łapanowski, Tomasz Purol i Cristina Catese. Na Festiwal Gęsiny dowiozą mieszkańców autobusy kursujące do Przysieka z Bydgoszczy i z Torunia. Bezpłatne zaproszenia na pokazy kulinarne odebrać będzie można w namiocie Urzędu Marszałkowskiego na miejscu wydarzenia. Wszystkie pokazy transmitowane będą na stronie www.czasnagesine.pl. Festiwal Gęsiny odbywa się w godz. 10.00-17.00.

KORONOWO

Piknik patriotyczny
Potrwa od 11.00 do 15.00 przy hali MGOSiR (ul. Wąskotorowa). W programie m.in.: strzelnica interaktywna ASG, składanie broni, nakładanie kamizelek taktycznych i hełmów, puntk rekrutacyjny – tor przeszkód, rzutnia granatem, rozwijanie kabla, ćwiczenia walki bagnetem, działania rekonstrukcyjne, obozowisko harcerskie i rycerskie, grochówka.

Oficjalne uroczystości
O godz. 12.00 przy hali akcja „Niepodległa do Hymnu”. O godz. 12.10 złożenie wiązanek i zniczy w miejscach pamięci. O 12.30 rozpocznie się uroczystość przy hali MGOSiR. W programie: występy dzieci, musztra paradna, przemarsz do bazyliki prowadzony przez Klub Jeździecki Deresz. O godz. 13.30 uroczysta Msza św. w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie.

WŁOCŁAWEK

Oficjalne uroczystości
11 listopada o godz. 10.30 na placu Wolności rozpoczną się miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. O muzyczną oprawę uroczystości zadbają: Chór Canto i orkiestra Zespołu Szkół Samochodowych. Po zakończeniu uroczystości na placu Wolności, uczestnicy przemaszerują ze stumetrową flagą państwową na plac przed katedrą. O godz. 12.00 w bazylice katedralnej rozpocznie się celebra Mszy św. za Ojczyznę.

Harcerska gra terenowa
11 listopada o godz. 12.00 spod Bazy Przygody, w historyczną wędrówkę po Włocławku wyruszą uczestnicy gry terenowej. Nie zabraknie harcerskiego klimatu, zagadek, wyzwań oraz śpiewów przy ognisku.

Ognisko Patriotyzmu z SP 14
O godz. 17.00 przy pomniku Armii Krajowej, obok Kościoła Najświętszego Zbawiciela we Włocławku, odbędzie się Ognisko Patriotyzmu. Pieśni patriotyczne śpiewać będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku wraz z mieszkańcami.

XI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ojczyźnianej
W Święto Niepodległości wokaliści z całej Polski zmierzą się we Włocławku z tematyką patriotyczną. Koncert konkursowy rozpocznie się o godzinie 12.00 w Centrum Kultury Browar B. Wstęp jest wolny. Koncert galowy odbędzie się o godz. 18.00. Wystąpią laureaci konkursu oraz Olga Szomańska z zespołem.

GRUDZIĄDZ

Oficjalne uroczystości
O godz. 9.40 złożone zostaną kwiaty przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 10.00 w Bazylice Św. Mikołaja odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego. Uroczystą oprawę Mszy Św. zapewni Chór Męski ECHO. Następnie uroczystości patriotyczne przeniosą się na Rynek, gdzie o godz. 11.00 młodzież z II LO przedstawi występ artystyczny, a mieszkańcom i zgromadzonym gościom zostaną wręczone kotyliony w barwach narodowych. O godz. 11.15 rozpoczną się tradycyjne, oficjalne uroczystości z udziałem Wojska Polskiego.

Dzień Otwarty Twierdzy Grudziądz
Pierwszy raz po pandemicznej przerwie mieszkańcy Grudziądza oraz turyści będą mieli możliwość zwiedzenia cytadeli podczas Dnia Otwartego Twierdzy Grudziądz w godz. 11.00 – 15.00. W programie oprócz zwiedzania przygotowano wiele atrakcji towarzyszących, m. in. koncert w wykonaniu dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, mini-recital Agaty Misiak, a także występ Grudziądzkiej Orkiestry Dętej. Przed cytadelą Towarzystwo Opieki nad Zabytkami będzie prowadziło kwestę na rzecz odrestaurowania nagrobka harcerza Konrada Ładosia na Cmentarzu Garnizonowym Górnym. Specjalnie na tę okazję w dniu 11 listopada zostanie uruchomiona linia autobusowa dowożąca pasażerów do grudziądzkiej cytadeli. Pojazdy komunikacji miejskiej kursować będą na trasie Al. 23 Stycznia – ul. 18. Pułku Ułanów Pomorskich.
Tradycyjnie przed bramą główną Cytadeli znajdzie się mobilny punkt Informacji Turystycznej, zaopatrzony w przewodniki, mapki Grudziądza oraz pamiątki, książki i gadżety związane z miastem.

Bieg Niepodległości
O godzinie 13.00 z Cytadeli wyruszy coroczny Bieg Niepodległości. Start i meta oraz biuro zawodów znajdować się będą na Cytadeli, natomiast trasa biegła będzie ścieżką rowerowo-pieszą wzdłuż Wisły do Bramy Wodnej, następnie do pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku. Tam biegacze złożą kwiaty i zapalą znicze dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po czym wyruszą w drogę powrotną tą samą trasą.

Zwiedzanie Fortu za darmo
Tego dnia będzie również okazja, by bezpłatnie zwiedzić Fort Wielka Księża Góra – wejścia z przewodnikiem w godz. 11.00, 13.00 i 14.30; ponadto możliwość przejażdżki pojazdami militarnymi, posmakowania specjałów z kuchni polowej czy nabycia pamiątek. Dojazd autobusem MZK - linie nr 4 i 15 (przystanek Waryńskiego/Graniczna).

INOWROCŁAW

Oficjalne uroczystości

Obchody Święta Niepodległości rozpoczną się Mszą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie o godz. 10.00, po której zaplanowano przemarsz ulicą Biskupa Antoniego Laubitza, przez Rondo Solidarności pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Zaplanowano salwę honorową, a także odśpiewanie hymnu narodowego. Tradycyjnie delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem. Uczestnicy otrzymają okolicznościowe przypinki.

Festyn Rodzinny „Z gęsiną w tle"
Rozpocznie się o godz. 15.00 w hali widowiskowo-sportowej. Wystąpi Jakub Kuroń z kulinarnymi pokazami. „Piosenki o Polsce” wykonają uczestnicy sekcji wokalnych Kujawskiego Centrum Kultury. Wystąpi też chór „Halka” oraz Michał Gęsik Gęsikowski. Nie zabraknie także wspólnej biesiady z potrawami z gęsiną w roli głównej, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. W hali zaplanowano także strefę zabaw, warsztatów i animacji dla dzieci.

VI Bieg Niepodległości
Rozpocznie się o godz. 12.00 na Stadionie Miejskim im. Inowrocławskich Olimpijczyków. Listy startowe są już zamknięte. Biegacze pokonają 5-kilometrową trasę, która prowadzi ulicami, których nazwy związane są z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE

Oficjalne uroczystości
Obchody Święta Niepodległości rozpoczną się złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Wdzięczności ku Czci Chrystusa Króla. Delegacje przejdą z Centrum Kultury i Sztuki (zbiórka o godz. 8.45) po pomnik, gdzie przemówienie wygłosi burmistrz Sępólna Krajeńskiego. O godz. 10.00 w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny.

Listopadowy raut
O godz. 11.00 na ul. Studziennej odbędzie się inscenizacja historyczno-patriotyczna. – Po raz kolejny zawita do nas Marszałek Piłsudski. Marszałek przyjedzie tym razem zabytkowym citroenem rozalia z roku 1935, a towarzyszyć mu będą fantastyczni goście Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg czy Pola Negri – zapowiada Michał Pick z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. – Przygotujemy też rekonstrukcję szpitala polowego, szkolnej klasy sprzed stu lat, a po uliczce przechadzać się będą przedstawiciele dawnych rzemiosł, m.in. kowal, młynarz czy kataryniarz – dodaje.

Region

Burmistrz o Brzeskiej Strefie Gospodarczej i nowych miejscach pracy [Rozmowa Dnia]

Burmistrz o Brzeskiej Strefie Gospodarczej i nowych miejscach pracy [Rozmowa Dnia]

2024-04-25, 09:01
Koniec z fetorem w bydgoskim Starym Fordonie Pomóc ma specjalna instalacja

Koniec z fetorem w bydgoskim Starym Fordonie? Pomóc ma specjalna instalacja

2024-04-25, 07:51
21 milionów złotych, w tym na zakładanie firm. Umowy podpisane w Toruniu

21 milionów złotych, w tym na zakładanie firm. Umowy podpisane w Toruniu

2024-04-24, 21:42
Jest wyrok dla podpalacza aut z Chełmna. Sąd skazał go na pięć lat więzienia

Jest wyrok dla podpalacza aut z Chełmna. Sąd skazał go na pięć lat więzienia

2024-04-24, 20:43
Od bryczki po robota. Na Pikniku Naukowym w Grudziądzu nie brakowało atrakcji [zdjęcia]

Od bryczki po robota. Na Pikniku Naukowym w Grudziądzu nie brakowało atrakcji! [zdjęcia]

2024-04-24, 19:38
Rozszczelnienie butli z gazem w Wituni. Doszło do pożaru, jedna osoba poparzona

Rozszczelnienie butli z gazem w Wituni. Doszło do pożaru, jedna osoba poparzona

2024-04-24, 18:42
Odbudowa Fabryki Lloyda częściowo z miejskiej kasy. Jest decyzja w sprawie dotacji

Odbudowa Fabryki Lloyda częściowo z miejskiej kasy. Jest decyzja w sprawie dotacji

2024-04-24, 17:26
Byki uciekły z Pomorza, jeden nadal na wolności. Mieszkaniec regionu poturbowany [aktualizacja]

Byki uciekły z Pomorza, jeden nadal na wolności. Mieszkaniec regionu poturbowany [aktualizacja]

2024-04-24, 16:31
Policjanci odzyskali inowrocławską figurkę żaczka Wandal usłyszał zarzuty

Policjanci odzyskali inowrocławską figurkę „żaczka”! Wandal usłyszał zarzuty

2024-04-24, 15:55
Czas podziękowań i pożegnań bydgoskich radnych. Ostatnia sesja Rady Miasta VIII kadencji

Czas podziękowań i pożegnań bydgoskich radnych. Ostatnia sesja Rady Miasta VIII kadencji

2024-04-24, 14:45
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę